دولت ژاپن اعلام کرد که به دلیل قوانین و شرایط ویژه این کشور، با ۹۹ درصد درخواست پناهندگی اتباع خارجی در سال ۲۰۱۵ مخالفت کرده و آن را نپذیرفته است.

به گزارش تبریز من، به نقل از ایرنا، در حالی که گروه های فعال در حوزه حقوق بشر به طرق مختلف خواستار نرمش دولت ژاپن در زمینه پذیرش پناهندگان بیشتری هستند، دولت این کشور با ارائه آماری از رد تقریبا تمامی درخواست های پناهندگی اتباع خارجی طی سال گذشته میلادی خبر داده است.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری ژاپن، این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی فقط به درخواست ۲۷ نفر پاسخ مثبت داد در حالی که در این سال ۷ هزار و ۵۸۶ نفر از این کشور تقاضای پناهندگی کرده بودند.

براساس این گزارش همچنین از میان هزاران درخواست پناهندگی از این کشور، فقط ۵ درخواست مربوط به آوارگان جنگی سوریه بود که دولت توکیو به سه نفر از آن پناهندگی اعطا کرده است.

از دیگر متقاضیان پناهندگی در ژاپن که در بیانیه وزارت دادگستری این کشور به آن اشاره شده می توان به شش درخواست از کشور افغانستان، سه مورد از اتیوپی و سه نفر از اتباع سریلانکا اشاره کرد.

ژاپن از جمله کشورهایی است که قوانین بسیار سختی برای پناهجویان دارد که این موضوع همواره از مباحث جدی میان احزاب مختلف در ژاپن بوده است.

سخت گیری های دولت توکیو باعث شده در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ از میان حدود ۵ هزار نفری که درخواست پناهندگی به این کشور داده بودند به ترتیب فقط ۶ و ۱۱ نفر موفق به دریافت اقامت در این کشور شوند.

میزان محدود پذیرش پناهجویان خارجی از سوی توکیو همواره با انتقاد نهادهای حقوق بشری بین المللی مواجه شده است.

انجمن امور پناهندگان ژاپن به عنوان یکی از نهادهای حقوق بشری منتقد دولت این کشور در این زمینه اعلام کرده است که توکیو با توجه به پیشرفت هایی که در سال های اخیر داشته باید به تعداد بیشتری از پناهندگان خارجی پذیرش بدهد.

این در حالی است که طی سال های گذشته رفتار خشن ماموران مرتبط با امور مهاجرت در ژاپن با پناهجویان خارجی، با انتقاد فعالان حقوق بشر، وکلا و جوامع بین المللی مواجه شده است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرده است که در حال حاضر فقط ۲ هزار و ۴۱۹ پناهجوی خارجی در خاک ژاپن ساکن هستند.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :