نخستین پایگاه داده نوار مغزی کمی آسیا، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی ریاست جمهوری، توسط محققان دانشگاه‌های تبریز، علوم پزشکی تبریز، صنعتی سهند، خوارزمی و شهید بهشتی تهیه می‌شود.

به گزارش تبریزمن، دکتر محمدعلی نظری، مجری طرح تهیه پایگاه داده الکتروآنسفالوگرافی کمّی برای افراد ایرانی» از دانشگاه تبریز، در این‌ ارتباط با تأکید بر اینکه در دنیا شش پایگاه داده نوار مغزی کمی وجود دارد که از این تعداد ۴ پایگاه داده فعال است، اظهار داشت: با این پروژه تعداد این پایگاه‌های داده به هفت می‌رسد.

عضو هیأت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تبریز، در ادامه با اشاره به اینکه این کار نخستین مورد ساخت آن در آسیا است، افزود: نرم‌افزار آمریکایی آن باقیمت ۱۲۰ میلیون ریال وجود دارد، بنابراین سعی شده همانند این نرم‌افزار، اما با مطالعه بر روی افراد ایرانی را طراحی کنیم و در حال حاضر نیز نرم‌افزار تهیه و الگوریتم‌های آن نوشته‌شده است و در حال گردآوری داده‌ها هستیم.

 وی اضافه کرد: در این پروژه با ثبت امواج مغزی افراد بهنجار به‌عنوان گروه نورم، شاخص‌های الکتروآنسفالوگرافی کمّی محاسبه می‌شود تا پایگاه داده نوار مغزی کمّی برای افراد ایرانی را داشته باشیم.

نظری اضافه کرد: نوار مغزی در واقع اطلاعات کیفی را به پزشک می‌دهد تا بر اساس آن به تشخیص بپردازد اما امروزه در حوزه علوم اعصاب شناختی با استفاده از الگوریتم‌هایی، نوار مغزی را تحلیل کمّی می‌کنند تا به شاخص‌هایی دستیابی داشته باشند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز اضافه کرد: با این روش شرایطی فراهم می‌شود تا افرادی که نوار مغزی آن‌ها ثبت می‌شود با این پایگاه داده بومی مقایسه گردیده، به مشکلاتشان پی برده شود و روش درمانی لازم برای آن‌ها به‌کار برده شود. در واقع، این کار الگویی می‌دهد تا مدل سیگنال‌های فرد سالم مشخص شود.

نظری درباره کاربرد این نرم‌افزار بیان کرد: علاوه بر تحلیل نوار مغزی و کمک به تشخیص اختلالات نورولوژیک و روان‌شناختی، در هر موردی که نیاز به تحلیل سیگنال‌های مغزی است این پایگاه داده کاربرد دارد. فاز نخست این پروژه در تبریز در حال انجام است و پس‌ از آن برای کل کشور انجام می‌شود.

یادآور می‌شود: این پروژه توسط دکتر محمدعلی نظری، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز، به‌عنوان مجری طرح و با همکاری دکتر موسی شمسی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز، دکتر سعید چارسوی، دکتر علی‌رضا شفیعی و دکتر حسن شاهرخی اعضای هیأت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر حمیدرضا حسن‌آبادی، عضو هیأت‌علمی دانشگاه خوارزمی و امیرحسین قادری، دانشجوی دکتری علوم اعصاب شناختی دانشگاه تبریز و محمد رستمی، دانشجوی دکتری روانشناسی شناختی دانشگاه شهید بهشتی در حال انجام است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :