عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از پرداخت یارانه ۳۰ هزار میلیارد تومانی از بیت المال به اقلیت واردکننده خبر داد.

به گزارش تبریزمن، محمد حسن‌نژاد با بیان اینکه سالیان سال است مقام معظم رهبری در نام‌گذاری سال‌ها و ابلاغ سیاست‌های کلان در مسائل اقتصادی  همچون حمایت از تولید ملی و اقتصادی مقاومتی تاکید کرده و سایر مسؤولان نیز در  اجرای آن ظاهرا اهتمام می‌کنند، اظهار داشت: متاسفانه همانگونه که همگان شاهد هستند توفیق چندانی در این زمینه حاصل نمی‌شود.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد ایران با دو معضل اساسی رو به رو است، افزود: بدون حل این دو معضل اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی محقق نمی‌شود.

وی اضافه کرد:  لازمه حمایت از تولید داخلی اخذ عوارض از واردات و پرداخت یارانه به صادرات است اما درحال حاضر خلاف قاعده صورت می‌پذیرد به‌گونه‌ای که به واردات یارانه پرداخت می شود و تولیدکنندگان و صادرکنندگان داخی جریمه می‌شوند.

وی ادامه داد: اکنون نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه واردات عملا پرداخت شده هر چند در آمار رسمی و اسمی در این خصوص درج نمی‌شود. درحال حاضر میانگین نرخ ارض بازار  ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است که به معنای شکاف ۵۰۰ تومانی است، سالانه نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار واردات رسمی داریم که با ضرب ۵۰۰ تومان در این ۶۰ میلیارد تومان رقم ۳۰ هزار میلیارد دلار به دست می‌آید.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس افزود: بهای تمام شده هر دلار کالای وارداتی برای واردکننده ۳هزار تومان ولی مبنای قیمت‌گذاری برای  فروش در بازار ۳ هزار۵۰۰ تومان است که به معنای پرداخت رانت ۳۰ هزار میلیارد تومانی از بیت‌المال به اقلیت بسیار اندک وارد کننده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :