مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ارسال پرونده منطقه حفاظت شده ارسباران به یونسکو برای ثبت جهانی خبر داد.

به گزارش تبریزمن، فرزین حق پرست  اظهار کرد: یونسکو پس از ارزیابی پرونده ارسباران، تصمیم نهایی خود در این خصوص را در اجلاس سال ۲۰۱۷ اعلام خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: پرونده منطقه حفاظت شده ارسباران بعد از دو سال پیگیری کارشناسان سازمان های میراث فرهنگی، حفاظت محیط زیست و جنگل ها و مراتع، به عنوان یکی از نمایندگان ایران به پاریس ارسال شد.
حق پرست افزود: پرونده ارسباران به همراه بافت تاریخی یزد، نمایندگان ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی در سال ۲۰۱۷ خواهند بود.
وی منطقه حفاظت شده ارسباران را نگین تنوع زیستی ایران دانست و از آن به عنوان یکی از برجسته ترین نقاط دارای تنوع زیستی در کشور یاد کرد.
وی حضور عشایر ایل شاهسوند، با قدمت سکونت چند هزار ساله در این منطقه، را نمادی از تعامل پایدار انسان و طبیعت عنوان کرد.
حق پرست با اشاره به اهمیت ثبت جهانی ارسباران از نظر حفاظتی، بر نقش این رویداد در رونق گردشگری منطقه و به تبع آن شکوفایی اقتصادی ارسباران و توسعه پایدار منطقه تأکید کرد.
منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت ۸۰ هزار و ۴۲۷ هکتار در کناره های جنوبی رود ارس در حوزه شهرستان های کلیبر و ورزقان واقع شده که به عنوان ذخیره گاه بیوسفر به ثبت رسیده است.
ارسباران علاوه بر تنوع عظیم گیاهی، عمده ترین گونه های پرندگان و پستانداران حمایت شده یا کمیاب چون مارال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه ای، کل و بز، گربه وحشی و پرندگان حمایت شده ای چون سیاه خروس، قرقاول، دراج، طرلان و سایر پرندگان شکاری و طیف وسیعی از پرندگان کوچک را در چتر حمایت خود دارد.
این منطقه در شمال غربی آذربایجان شرقی میان سه رودخانه مهم ‘ارس’ در شمال، ‘ ایلگنه چای’ در غرب و ‘کلیبرچای’ در شرق واقع شده و از جنوب به ارتفاعات ‘سایگرام’ متصل است.
منطقه حفاظت شده ارسباران به شماره ۲۰۴ در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :