مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران رسانه های گروهی، طول کل راه های سطح استان را ۱۴ هزار و ۱۰ کیلومتر اعلام کرد و گفت:از این تعداد، حدود ۲۳۵ کیلومتر متعلق به آزادراه ها، ۴۳۹ کیلومتر بزرگراه ها، یک هزار و ۴۲ کیلومتر راه های اصلی، یک هزار و ۷۲۵ کیلومتر راه های فرعی و ۱۰ هزار و ۵۶۹ کیلومتر راه های روستایی می باشد.

به گزارش تبریزمن، توحید اخلاقی ادامه داد:همچنین از مجموع راههای روستایی سطح استان حدود ۵ هزار و ۴۲۸ کیلومتر آسفالت، یک هزار و ۲۳۲ کیلومتر شنی و شوسه و ۳ هزار و ۹۰۹ کیلومتر هم دارای راههای دسترسی روستایی هستند که بدین ترتیب ۶۶/۵ درصد مناطق روستایی ما از راه مناسب دسترسی برخوردارند.

وی ادامه داد: در دهه فجر امسال بالغ بر ۴۲ پروژه اعم از راههای اصلی، فرعی، روستایی و طرح های روشنایی با اعتباری حدود ۱۰۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در حوزه راهسازی مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی سپس به عملکرد این مجموعه در مدت زمان سال جاری پرداخت و افزود:در این راستا ۱۰ پروژه بزرگ احداث بزرگراه به طول ۶۰۰ کیلومتر با اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومان مورد اجرا قرار گرفت که ۵۰ کیلومتر آن با اعتبار ۸۰ میلیارد تومانی زیر بار ترافیک رفتند که از جمله آنها می توان به بزرگراه های تبریز – اهر، بستان آباد – سراب، تبریز – خاروانا، خواجه – ورزقان، کنارگذر ایلخچی و غیره اشاره کرد.

اخلاقی در بخش دیگری از اظهارات خود به ۴ پروژه بهسازی راه های فرعی به طول ۴۸ کیلومتر و صرف اعتباری حدود ۶ میلیارد تومان اشاره کرد و گفت:در خصوص این راهها ۲۴۵ پروژه احداث، بهسازی، آسفالت و روکش جاده به طول یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر با هزینه ۱۲۵ میلیارد تومانی از محل اعتبارات استانی و ملی در دست اجرا داشتیم که از آنها ۵۲ پروژه با ۳۵میلیارد تومان اعتبار را به طول ۱۸۰ کیلومتر بهسازی نموده و ۱۰۰ کیلومتر از آنها را نیز با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان لکه گیری و آسفالت گردید. همچنین حدود ۳۰ کیلومتر از راههای آسفالت شده شامل زیرسازی و تامین بخشی از هزینه آن توسط اهالی مردم مناطق روستایی آذربایجان شرقی به صورت خودیاری و مشارکت در راستای تسریع روند پروژه ها انجام گرفت.

photo_2016-02-15_09-49-37

مدیرکل راه و شهرسازی استان به توزیع ۱۱ هزار تن قیر رایگان از طریق معاونت روستایی وزارت متبوع خود در سطح آذربایجان شرقی پرداخت که حدود ۶ هزار تن آن در راههای روستایی استفاده شده است و افزود:۲۱۹ کیلومتر روکش آسفالت، یک میلیون و ۲۴۵ هزار مترمربع عملیات لکه گیری با کل تناژ ۳۵۶ هزار تن آسفالت مورد استفاده قرار گرفته است که مجموع قراردادها برای این امر ۱۴۶ میلیارد تومان می باشد، همچنین در ۱۰ ماهه اخیر ۳ هزار و ۸۲۵ کیلومتر عملیات خط کشی راههای اصلی و فرعی، ۳۷ کیلومتر تهیه و نصب گاردریل، ۸ هزار و ۷۵۰ عدد تابلوهای اخطاری، ۳۲۰ مترمربع تابلوهای مقصد و توریستی، یک هزار و ۵۴۵ کیلومتر ملایم سازی شیب حاشیه جاده های پرخطر، ۹۵ کیلومتر اجرای شیارهای لرزانده طولی و عرضی و غیره مورد اجرا قرار گرفته است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در جمع خبرنگاران به تشریح مدیریت مسکن و ساختمان پرداخت و اضافه کرد:در حال حاضر حدود ۱۲ هزار و ۲۹۷ واحد مسکن مهر در سطح استان وجود دارد که از این تعداد ۸ هزار و ۸۸۹ واحد در اختیار مردم قرار گرفته و ۲ هزار و ۸۰۰ واحد هم تا پایان سال جاری آماده شده و مابقی هم مطابق برنامه ریزی وزارتخانه تا پایان سال آینده تکمیل خواهد گردید تا این پرونده که از دولت گذشته به ارث رسیده سر و سامان یابد!

اخلاقی تصریح کرد:در این راستا تعداد ۷ باب کلاس درس به همراه ۸ پروژه مسجد و مراکز مذهبی و ۲۰ پروژه دیگر شامل ساختمان های اداری، تربیتی، تامینی، آموزشی و انتظامی با زیربنای ۳۴ هزار و ۶۰۰ مترمربع و اعتباری در حدود ۳۱ میلیارد تومان در دست احداث می باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی احداث بیمارستان ۱۵۰۰ تختخوابی کلان شهر تبریز در مساحت ۴۹ هزار مترمربع را مورد تاکید قرار داد که می تواند امکان درمان طیف وسیعی از بیماران منطقه را شامل شود و اضافه کرد:علاوه بر این طرح عظیم، بیمارستان های سراب و مراغه نیز در سال آینده به بهره برداری خواهد رسید، همچنین اجرا و مطالعه ندامتگاه مرکزی تبریز با ظرفیت ۵ هزار نفری در فضایی به وسعت ۶۳ هزار مترمربع و با اعتباری بالغ بر ۱۱۲ میلیارد تومان در دست اقدام است و با قرار گرفتن در محدوده بابا باغی از پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصدی برخوردار می باشد.

وی تلنگری هم به وضعیت بافت های فرسوده و حاشیه نشین مناطق مختلف سطح استان زد و افزود:مساحت سکونتگاه های غیررسمی آذربایجان شرقی در حدود ۳ هزار و ۵۶۰ هکتار است که ۷ درصد سکونتگاه های کشور را شامل گردیده و جمعیت ۵۰۹ هزار نفری را مشتمل می شود که از این منظر نیز ۸ درصد میانگین کشوری را به خود اختصاص داده است و تبریز در این میان مساحتی در حدود ۲ هزار هکتار را شامل می گردد که بیش از ۹۵ درصد مساحت استان را با جمعیت ۴۰۰ هزار نفری در خود جای داده است.

اخلاقی در خصوص بافت های حاشیه نشین سطح استان نیز گفت:در این زمینه نیز ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار از مناطق آذربایجان شرقی در زمره بافت حاشیه نشین محسوب می گردند که ۱۳ درصد محدوده شهرهای استان می باشد و جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر را شامل می گردد و سهم تبریز نیز در این زمینه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار بوده و با نفوس نیم میلیون نفری پس از تهران در رتبه دوم قرار گرفته است. در راستای حل این معضل، طرح های مطالعاتی سکونتگاه های غیررسمی شهرهای تبریز، مراغه و مرند در مرحله ساماندهی و شهرهای میانه و بناب در دست اجرا و طرح های اهر و سراب نیز در دست مطالعه می باشد، جالب است بدانید تا اول بهمن ماه سال جاری حدود ۲۵ هزار و ۱۰۲ فقره تسهیلات بانکی برای ساخت مسکن در محدوده بافت های فرسوده در اختیار شهروندان قرار گرفته و تعداد ۴ هزار و ۵۰۰ سهمیه جدید هم برای سال آینده اخذ کرده ایم تا تسهیلات بانکی مربوطه برای متقاضیان اعطا گردد.

وی رقم این تسهیلات برای متقاضیان ساکن در کلان شهرها را ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر را ۴۰ میلیون تومان و زیر این میزان جمعیت را ۳۰ میلیون تومان اعلام کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی در پایان اظهارات خود به مسایل املاکی استان پرداخت و خاطرنشان کرد:در سال جاری حدود ۹۹۰ فقره رأی از محاکم قضایی استان به نفع دولت گرفته شده است که شامل رفع تصرف ۷۳ هکتار به ارزش تقریبی ۹۶ میلیارد تومان بوده و اکثرا مربوط به تبریز و سایر شهرهای بزرگ آذربایجان شرقی می باشند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :