«شنفتن آلبوم جان عشاق استاد شجریان روزی یک‌بار و تصنیف مدامم مست از سالار عقیلی هر هشت ساعت یک‌بار». به گزارش تبریزمن، این همان تجویز پزشک تبریزی است که این روزها با نوشتن یک نسخه، به‌طور غافلگیر‌کننده‌ای در محافل مختلف سر و صدا به پا کرده و مورد استقبال قرار گرفته است.  این برگه با اسلوب کامل نسخه نویسی نوشته شده است؛ با تمام جزییاتی مثل نوشتن نام و تعداد دارو به زبان لاتین و طریقه مصرف به زبان فارسی.

حالا به واسطه فضای مجازی و سایت‌های خبری، نسخه‌ای که دکتر علیرضا صلحی پیچیده انگار جرقه‌ای تازه برای مردم زده است.

جرقه‌ای که مقوله درمان و پروسه سخت مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و آرامبخش‌ها را وارد فاز دیگری کرده؛ فازی مثل موسیقی درمانی. علیرضا یک دهه شصتی ٣١ ساله اهل تبریز که سال ٩٠ پزشکی عمومی را به پایان رسانده و حالا در یکی از بیمارستان‌های تبریز مشغول کار است. وقتی از منتشر شدن نسخه خلاقانه‌اش خبر می‌دهم باور نمی‌کند ولی چرخی کوتاه در سایت‌ها و سرچی در گوگل قضیه را روشن می‌کند.

در بین همین جست‌وجوها با نظرات و اظهارنظرهای مختلف مردمی رو‌به‌رو می‌شود. دکتر صلحی در توضیح چند و چون نوشتن این نسخه می‌گوید: «این درست است که این برگه با اسلوب کامل نسخه نویسی نوشته شده است؛ با تمام جزییاتی مثل نوشتن نام و تعداد دارو به زبان لاتین و طریقه مصرف به زبان فارسی، ولی من قطعا آن را نسخه نمی‌دانم و فقط پیشنهاد است.»

ولی اینکه جرقه اولیه این پیشنهاد از کجا زده شده و به اینجا رسیده هم ماجرای جالبی دارد که علیرضا توضیح می‌دهد: «شبی در یکی از گروه‌های تلگرامی با دوستان مشغول صحبت در زمینه شعر و موسیقی بودیم که یکی از دوستان تصویری از یک برگه منتشر کرد یکی از همکاران پزشک خواندن شعر حافظ را پیشنهاد کرده بود و بحث ادامه یافت. تا جایی که من نیز نوشته‌ام را با دوستان به اشتراک گذاشتم.

تفاوت نوشته من با نوشته همکاران گرامی‌ام در این بود که من با شیوه متداول پزشکان در کتابت نسخه، پیشنهادم را ارایه دادم. یکی از افراد همان گروه تلگرامی از من برای انتشار نسخه در صفحه اینستاگرام خود اجازه گرفت که ظاهرا از همان صفحه به فضای مجازی و سایت‌های خبری هم بازنشر داده شده است.»

شاید با دیدن این تصویر نخستین سوالی که برای هر کدام از ما پیش می‌آید دانستن این باشد که این نسخه برای چه کسی و چه نوع بیماری نوشته شده. ولی دکتر صلحی می‌گوید در واقع این نسخه برای هیچ بیماری نبوده است. « اگر این نوشته را به یک داروخانه ببرید و نشان دهید، به جای دارو شاید یک لبخند تحویل شما دهند. در واقع این نوشته برای هیچ بیمار خاصی نگارش نشده است.

درواقع بیمار نوعی در منظر بنده بود یا حتی عامه مردم و نه لزوما بیماران. تنها این پیش زمینه برای من وجود داشت که اگر موسیقی در برهه‌ای از زندگی شخصی من برایم بسیار موثر بوده است چرا این پیشنهاد برای دیگران مطرح نشود؟»

بدون شک کسی که چنین نسخه هنرمندانه‌ای می‌نویسد، از عالم هنر به دور نیست و در ریشه و رگ خود خوش‌ذوقی خاصی را حک کرده است. درست مثل علیرضا صلحی که از همان دوران کودکی موسیقی را با نواختن پیانو آغاز کرده و چند سالی در این زمینه آموزش دیده است.

بعدها ولی در حین خواندن پزشکی، او علاقه‌مند به موسیقی ایرانی شده و حالا چند سالی است که تار ایرانی ساز تخصصی و اصلی او شده. یعنی همان سلیقه و چیزی که در نوشتن این نسخه یا به قول خودش پیشنهاد هم نقش داشته است.

صلحی می‌گوید: «پیشنهاد نخست آن نوشته آلبوم جان عشاق استاد شجریان بود. شجریان محبوب‌ترین خواننده تمام زندگی‌ام بوده و این آلبوم هم به زعم من یکی از بهترین آثار استاد با همکاری پرویز مشکاتیان، جواد معروفی و محمدرضا درویشی است. ترکیب این اساتید برجسته موسیقی دست به دست هم داده تا یکی از جاودانه‌های موسیقی ایرانی رقم بخورد.

 در یکی از ابیات پایانی آواز بیات اصفهان در این آلبوم با کلام حافظ شیرازی می‌گوید: به نا امیدی از این در مرو بزن فالی / بود که قرعه دولت به نام ما افتد. که تمامی اینها نخستین دلیل من برای پیشنهاد دادن این آلبوم بود. ولی دلیل دوم کاملا به خود استاد شجریان مربوط می‌شود.

اگر تاریخ نوشته بنده را ببینید مشخص است که دقیقا یک هفته پس از مرخص شدن استاد از بیمارستان و رفع کسالت‌شان نوشته شده. طی مدتی که استاد در بیمارستان بستری بودند از سویی جامعه هنری و اغلب مردم ایران نگران وضعیت جسمانی ایشان بودند ولی در این بین برخی رسانه‌ها با وقاحت تمام به ساحت هنرمندی توهین کردند که مردمان بسیاری او را و صدای جاودانه‌اش را عاشقانه و از صمیم قلب دوست می‌دارند. هر چند چیزی از مقام استاد شجریان کاسته نشده و نخواهد نشد و به قول سعدی بزرگوار «مگسی کجا تواند که بر افکند عقابی».

در واقع فکر کردم شاید این پیشنهاد به درد بیماری کینه افرادی که چنین مطالبی می‌نویسند نیز بخورد. در واقع فکر کردم شاید این نسخه و شنفتن این آلبوم به درد آن کسانی که چنان چیزهایی را در مورد استاد نوشته بودند هم بخورد. و اما در مورد پیشنهاد دوم آن نسخه که تصنیف «مدامم مست» از سالار عقیلی بود.

به‌طور خیلی اتفاقی وقتی داشتم روی این پیشنهاد فکر می‌کردم در حال شنیدن این تصنیف بودم و از شنیدن آن لذت می‌بردم و حس خوبی که این تصنیف به من منتقل می‌کرد باعث شد آن را به عنوان پیشنهاد دوم عنوان کنم.» شاید علیرضا صلحی پزشک جوانی باشد ولی زندگی در موقعیت‌های مختلف سبب شده تا شناخت تقریبا خوبی از مردم و دردهای‌شان داشته باشد. او پس از پایان تحصیل، دوره طرح خود را در راسک که یکی از شهرهای کوچک سیستان و بلوچستان است گذرانده و از آذربایجان شرقی راهی آن سوی ایران شده.

او در مورد این تجربه خود می‌گوید: « من از جایی مثل آذربایجان شرقی که از لحاظ بهداشت جایگاه خوبی در استانداردهای کشور دارد راهی شهری شده بودم که مردمانش به اندازه‌ای در فقر و محرومیت زندگی می‌کردند که گویی آنجا ته دنیاست. جایی که فقر بیداد می‌کند. مردمانش در حالی که بسیار خونگرم و مهربان هستند از لحاظ آگاهی‌های بهداشتی درسطح بسیار پایینی قرار دارند.

فرض کنید اگر ایران عزیز را به شکل بدن یک انسان ببینیم و خون جاری در بدن را به مثابه آگاهی و امکانات، نقاطی مثل تهران و تبریز در نزدیکی قلب قرار دارند و جریان خون با شدت بالایی از آن می‌گذرد ولی مناطقی همچون شهرهای کوچک و روستاهای استان‌های محروم جریان این خون آگاهی و امکانات را همچون مویرگ‌های انتهایی دریافت می‌دارند.

 همین کمبود امکانات و شرایط دشوار باعث می‌شود با وجود دادن تسهیلات ویژه مثل کاهش مدت خدمت پزشکان و افزایش حقوق دریافتی باز هم عده زیادی رغبتی برای رفتن به چنین نقطه‌ای را نداشته باشند.» این نخستین بار نیست که نامه، متن، تصویر و چیزهایی از این قبیل در فضای مجازی منتشر می‌شود و خیلی زود آنقدر بین مخاطبین به اشتراک گذاشته می‌شود که تبدیل به یک پدیده اجتماعی می‌شود.

این‌بار هم قرعه به نام این نسخه هنرمندانه افتاده که باعث شده بحث‌ها و اظهارنظرهای مختلفی در مورد آن شکل گیرد. صلحی در این مورد معتقد است: « فکر می‌کنم پیش آمدن این موج‌های اجتماعی دلیل خاصی ندارد و به اندازه آدم‌ها بتوان برای آن دلایل جداگانه مطرح کرد. در مورد این نسخه قطعا مدل نوشتاری و شاید نو بودن موضوع موثر بوده است.»


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :