اکنون و در فضای پسابرجام یکی از بزرگترین هیات های سیاسی- اقتصادی کره جنوبی در آستانه ورود به تهران و رایزنی با مقام های کشورمان است تا زمینه های گسترش همکاری ها در زمینه های گوناگون فراهم آید به شکلی که می توان انتظار جهشی چشمگیر را در روابط ۲ کشور داشت.

به گزارش تبریزمن، در پی اعلان اجرای برجام، مانع های موجود بر سر راه روابط ایران و جهان یکی پس از دیگری در حال برداشته شدن است. این بار نوبت به «پارک گئون هی» رییس جمهوری کره جنوبی رسیده است که طلسم پنج دهه ای سفر رییسان جمهوری کره جنوبی به تهران را بشکند. اینک سفر وی نخستین سفر یک رییس جمهوری کره جنوبی به ایران از سال ۱۹۶۲ به شمار می رود. در این سفر مهم، هیاتی ۲۳۶ نفری شامل مسوولان، فعالان اقتصادی، صاحبان شرکت های بزرگ و موسسه های مطرح تجاری، بازرگانی و صنعتی، پارک را همراهی می کنند.

بر اساس اعلام «فدراسیون صنایع کره جنوبی»، به واسطه همراهی مدیران اجرایی چند صنعت پیشرو و گروه های اقتصادی مانند اتاق بازرگانی و صنایع کره جنوبی با پارک، سفر به ایران بزرگترین ماموریت اقتصادی وی است. مدیران صنایع فولاد، ساخت وساز، نفت، فناوری اطلاعات، امور مالی و داروسازی، شرکت فولادسازی «پوسکو» (POSCO) ، غول فناوری اطلاعات «سامسونگ»، پیمانکار صنعتی «دلیم» و گروه مهندسی و ساخت و ساز «جی.اس» (GS) از جمله مدیران اقتصادی همراه رییس جمهوری کره جنوبی به شمار می روند.

پیش از این، بزرگترین سفر هیات اقتصادی کره جنوبی، سفر ۱۶۶ نفر از نمایندگان اقتصادی این کشور در ماه اکتبر ۲۰۱۵ (مهرماه ۱۳۹۴) به ایالات متحده آمریکا بود. در سفر رییس جمهوری کره جنوبی به چین که سپتامبر سال گذشته میلادی (شهریور ماه ۱۳۹۴) اتفاق افتاد، ۱۵۶ نفر هیات اقتصادی را تشکیل می دادند. به گفته «جون پیو هونگ» یکی از محققان موسسه پژوهشی «هیوندای»، از آنجایی که رییس جمهوری کره جنوبی قصد سفر به ایران را دارد، ما در بسیاری از موارد انتظار پیشرفت های اقتصادی قابل ملاحظه ای داریم. کره جنوبی و ایران از نظر اقتصادی برای یکدیگر اهمیت ویژه ای دارند و این سفر فرصتی برای بازسازی روابط ۲ کشور خواهد بود.

برپایه گزارش «وزارت زمین، زیرساخت ها و حمل و نقل» کره جنوبی، یکی از دلایل اصلیِ و مهم ماموریت پارک و هیات همراه وی در تهران آن است که ایران قصد راه اندازی پروژه های زیرساختی خود را دارد. بر اساس آخرین برآوردها در سال گذشته میلادی، ایران با داشتن ۸٫۱۵۷ میلیارد بشکه نفت در رده چهارم از نظر ذخایر نفتی ثابت شده قرار دارد. همچنین ایران با ۱٫۱۲۰ میلیارد مترمکعب گاز بالاترین ذخایر گازی را دارا است. با این همه زیرساخت های موجود برای بهره برداری از این منابع ارزشمند فرسوده است. به همین دلیل ایران در حال حاضر درحال برنامه ریزی برای پروژه های ساخت و سازی به ارزش ۶٫۲۴۳ میلیارد دلار است. افزون بر آن، وزارت زمین، زیرساخت ها و حمل و نقل تخمین زده است که ارزش بازار ساخت و ساز در ایران امسال رشد ۶٫۷ درصدی خواهد داشت.

در گزارش این وزارتخانه همچنین می خوانیم: انتظار است سرمایه گذاری در ایران به سرعت افزایش پیدا کند. سازمان توسعه راه های ایران اکتبر سال گذشته میلادی نشستی را با هدف اعلام راه اندازی پروژه های مهندسی به ارزش ۲۵ میلیارد دلار برگزار کرد. همچنین ایران در نوامبر گذشته از طرح انرژی به ارزش ۱۸۵ میلیارد دلار پرده برداشت. دولت سئول تخمین می زند پروژه هایی به ارزش تقریبی ۱۰۰ تا ۱۸۵ میلیارد دلار در پتروشیمی، نیروگاه ها و سرمایه گذاری های زیربنایی در آینده نزدیک در ایران راه اندازی شود.

تا پیش از سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۳۸۹) که کره جنوبی تحریم های اعمال شده بر ایران را پذیرفت، ایران بزرگترین بازار ساخت و ساز کره بود. بعد از این که در سال ۲۰۰۹ توسعه میدان گازی پارس جنوبی (فاز ۹ و ۱۰) با موفقیت به پایان رسید، گروه مهندسی ساخت وساز جی.اس برنده قراردادی برای ساخت نیروگاه تولید گاز مایع به ارزش ۹۶۰ میلیون دلار شد ولی به دلایل اقتصادی این شرکت قرارداد را لغو کرد.

بنابر پیش بینی های کره ای ها مبنی بر افزایش تولید نفت خام ایران، آنان برآورد می کنند که تقاضا برای نفتکش ها و امکانات انبار نفت نیز بالا برود. بر اساس اطلاعات مربوط به صنایع، پروژه هایی به ارزش تقریبی۷٫۸۰ میلیارد دلار در این بخش ها پیش بینی می شود. با توجه به این که سه شرکت اصلی کشتی سازی کره جنوبی- شرکت تولیدات سنگین هیوندای، شرکت کشتی سازی و مهندسی دریایی «دوو» و شرکت صنایع سنگین سامسونگ- پروژه هایی به ارزش ۱٫۲۶ میلیارد دلار را در خارج از این کشور به دست آوردند، بازار ایران به احتمال زیاد در آینده توجه آن ها را به خود جلب خواهد کرد.

«چِی تای وون» رییس گروه «اس.کی» (SK) سومین شرکت خوشه ای بزرگ کره جنوبی و همچنین مدیران اجرایی بخش های پالایش نفت و انرژیِ این شرکت به ایران سفر می کنند. بخش پالایش نفت، تا پیش از سال ۲۰۰۹ بین۱۰ تا ۱۵ درصد نفت خام خود را از ایران وارد می کرد ولی در چند سال گذشته این رقم به پنج درصد کاهش یافته است. انتظار می رود که این شرکت میزان نفت وارداتی از ایران را افزایش دهد و این باعث افزایش بهره وری این شرکت به میزان سالانه حدود ۱۲۰ میلیارد وون (۱۰۴ میلیون دلار) خواهد شد.

«کوان اوه جون» مدیر شرکت «پاسکو» نیز از جمله مدیرانی است که برای گفت وگو درباره ساخت یک کارخانه فولاد یکپارچه در ایران حضور یافته است. در ماه فوریه امسال این شرکت یک تفاهمنامه همکاری درباره این پروژه با ایران امضا کرد.

در تشریح اهمیت و ضرورت سفر هیات کره جنوبی در فضای پسابرجام به ایران است که «حسن طاهریان» سفیر کشورمان در سئول تاکید کرد این دیدار، مناسبات بین ۲ کشور را تقویت خواهد کرد و از آنجایی که ایران در حال گسترش همکاری با شرکت های بین المللی به ویژه در زمینه های ساخت وساز نیروگاه های برق، زیرساخت های ترافیکی، بنادر و فرودگاه ها است، این دیدار فرصت خوبی برای شرکت های کره جنوبی به شمار خواهد آمد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :