وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتشار یادداشتی در اینستاگرام خود، با اشاره به سفر اخیر خود به تبریز و بهره‌برداری از بیمارستان کودکان مبتلا به سرطان، نقش شهرداری تبریز در احداث این مرکز و رویکرد ویژه این مجموعه در حوزه‌های اجتماعی را مورد توجه قرار داد.

به گزارش تبریزمن، دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی، در یادداشت خود با عنوان «مدیریت شهری و مسئولیت اجتماعی» خاطرنشان کرده است: مسئولیت های اجتماعی و فرهنگی، ازجمله توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت، بخشی از وظایف مهم اعضای شوراهای شهر و روستا و شهرداران است .

متن یادداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

مسئولیت های اجتماعی و فرهنگی، ازجمله توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت، بخشی از وظایف مهم اعضای شوراهای شهر و روستا و شهرداران است .

امروزه به دلیل توسعه شهرها و عدم تناسب امکانات موجود با جمعیت، ارائه خدمات مناسب به مردم در حوزه‌های گوناگون جز با مشارکت تمامی بخش‌ها به ویژه مدیریت شهری امکان‌پذیر نیست. حوزه بهداشت و درمان نیز از این قاعده کلی مستثنا نبوده و سامان امور حوزه سلامت، بدون توجه به فعالیت‌های بین بخشی غیر ممکن است .

مروری بر تجربیات سایر کشورها نشان می دهد شهرداری ها علاوه بر فعالیت‌های عمرانی و توجه به توسعه شهری، باید در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی و فرهنگی نیز نقش آفرین باشند. سلامت نیز از جمله حوزه هایی است که شهرداری ها می توانند با توجه بیشتر به آن، نقش مهمی در ارتقاء سلامت جامعه و شهروندان ایفا نمایند .

اینکه شهرداری ها نباید صرفا تبدیل به یک کارگاه بزرگ عمرانی شوند و در کنار ساخت و سازها باید به مسئولیت های فرهنگی و اجتماعی خود نیز توجه داشته باشند، موضوعی است که نیازمند تغییر نگرش مسئولان بوده و حرکتی تدریجی تلقی می شود. تلاش برای توسعه زیرساخت های سلامت و مشارکت در این بخش، قطعا یکی از شاخص‌های مهم در عمل به وظایف اجتماعی این نهاد عمومی است .

در سفر به تبریز بازدیدی از بیمارستان کودکان سرطانی داشتم؛ بیمارستانی که مختص کودکان سرطانی است. این مرکز درمانی با مشارکت موثر شورای شهر و شهرداری تبریز در فضایی مناسب ساخته شده و زمینه ارائه خدمت به کودکان سرطانی و خانواده های آنها را فراهم کرده است؛ مشارکت و همتی ستودنی که آرزو می کنم در کنار تلاش دست اندکاران امر سلامت، به بخشی از فرهنگ فردی و اجتماعی ما تبدیل شود و زمینه ارتقاء سلامت بیماران را مهیا سازد .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :