معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: باتوجه به شرایط اقلیمی و پس روی آب دریاچه ارومیه، آذربایجان‌شرقی استعداد پرورش شتر را داشته و برنامه‌ریزی های لازم برای این کار در حال انجام است.

به گزارش تبریزمن، حبیب شریفیان همزمان با ۲۱ ژوئن مصادف با اول تیر، که به عنوان روز جهانی شتر نامگذاری شده است، درگفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه کارشناسان پرورش شتر آذربایجان‌شرقی در تدوین سند راهبردی پرورش شتر کشور همکاری می‌کنند،اظهار کرد: این سند با همکاری مرکز اصلاح‌نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی مستقر در استان البرز، معاونت تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی، معاونت‌های بهبود تولیدات دامی سازمان‌های جهادکشاورزی در استان‌ها و انجمن علمی شتر برای نخستین بار در حال تدوین و نهایی شدن می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۱۶۲ هزار و ۳۷۱ نفر شتر در ایران شناسایی شده است و این تعداد در  مقایسه با تعداد ۴۸ میلیون و ۷۷۷هزار و ۵۰۰ راس گوسفند و هشت میلیون و ۱۱۷ هزارو ۶۶۱  راس گاو، رقم اندکی به شمار می‌آید، اظهار کرد: باید با ایجاد زیرساخت‌های علمی و تخصصی و کارشناسی و حمایت از صنعت پرورش شتر، شرایطی را فراهم کنیم که بخش خصوصی نیز علاقه‌مند به ورود به این حوزه شود.

شریفیان با بیان اینکه اکثر استان‌های کشور همچون آذربایجان‌شرقی دارای شرایط مناسب برای پرورش شتر هستند، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی استان و نوسانات بارش باران می‌توانیم با توسعه صنعت پرورش شتر، گام‌های خوبی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در این بخش برداریم.

وی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر با خشکسالی‌های پیاپی، کاهش بارش باران، از بین رفتن مراتع، بیش از گذشته نیاز به پرورش شتر داریم، اظهار کرد: شتر نیاز اندکی به آب و مواد غذایی داشته و نسبت به تغییرات اقلیمی و گرم‌شدن  هوا مقاوم است ؛ ضمن اینکه این حیوان در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی رشد می‌کند و اگر بتوانیم صنعت پرورش شتر را توسعه دهیم، بخش مهمی از اقتصاد مناطق بیابانی را رونق می‌بخشیم.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه گوشت و شیر شتر ضمن اینکه ارزش غذایی بسیار بالایی دارد، سودآوری مناسبی نیز برای فعالان این صنعت به همراه دارد گفت: ما باید با انجام حمایت‌های ویژه، سرمایه‌گذاران را تشویق به مشارکت در این بخش کنیم و با توجه به ظرفیت‌هایی که در کشور داریم، ورود بخش خصوصی در این عرصه منافع زیادی برای آنها خواهد داشت.

شریفیان با بیان اینکه با توجه به ویژگی تحمل شرایط سخت در شتر و قابلیت تطبیق آن با شرایط آب و هوایی متفاوت و عدم نیاز به تغذیه خاص در پرورش آن، امکان پرورش  شتر در سطح استان و نیز حاشیه دریاچه ارومیه و استفاده بهینه از گونه های گیاهی این منطقه، امکان ازدیاد گله های شتر در استان را با توجه به شرایط سهل پرورش آن، اقتصادی می نماید با اشاره به مقاوم بودن این حیوان به بیماریها و شرایط آب و هوایی سخت و همچنین بی غذایی تا چند روز، گفت: هم اکنون بیش از ۱۶۱۰ نفر شتر در آذربایجان شرقی پرورش داده می شود و این جمعیت بیشتر در شهرستان‌های کلیبر، هشترود، شبستر، میانه، بناب، اسکو و ملکان تمرکز یافته اند و نحوه پرورش آنها به صورت سنتی دنبال می شود.

وی از برنامه های این معاونت برای ارتقای جایگاه پرورش شتر در استان خبر داده و افزود: با توجه به مزایای بالای تولید این حیوان از لحاظ دست یابی به مواد پروتئینی و ایجاد امکان پرورش آن با حمایت از بهره برداران پرورش دهنده شتر، در دستورکار قرار گرفته و برنامه های مدون در رابطه با نحوه پرورش و حمایت عملی از بهره برداران درآینده نزدیک اعلام خواهد شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان میانگین وزن لاشه این حیوان را ۲۱۶ کیلوگرم و بازده لاشه آن را ۴۹ درصد ذکر کرد وگفت: با برآوردهای کارشناسی، در حال حاضر توان تولید گوشت شتر در استان به ۴۸ تن در سال بالغ می‌شود.

وی با بیان اینکه ایران از نظر پرورش شتر در دنیا رتبه بیستم و در آسیا رتبه هفتم را داراست، افزود: شتر ویژگی‌های خاصی دارد که مهم‌ترین آنها تحمّل شرایط سخت صحرا و دماهای گوناگون و به‌ویژه گرمای شدید تابستان و کمبود آب و علوفه است. ترکیب جسمانی شتر با دیگر جانوران اختلاف زیادی دارد، و این اختلاف باعث شده که شتر در طول روزهای سال در صحرا زندگی کند و از بوته‌ها و درختچه‌های گوناگون صحرایی و کویری و حتی از بوته‌های شور و خاردار تغذیه کند و از جانورانی است که با محیط‌های خشک و بی‌آب و علف و صحرا سازگار شده و این سازگاری باعث شده است که به خوبی بتواند آب و هوای گرم و خشک، بی‌آبی و کم‌غذایی را تحمل کند.

شریفیان با بیان اینکه شیر شتر غنی از مواد غذایی و ضد سرطان است، افزود: گوشت آن خوراکی و از پوست آن کمربند، صندلی و لباس تهیه می‌کنند پشم آن برای تولید فرش و چادر و از پیخال کاملاً خشک آن به عنوان سوخت استفاده می‌شود و میزان چربی موجود در کوهان شتر دوکوهانه در حدود ۱۰۰ کیلوگرم برآورد می‌‌شودکه به عبارت دیگر می‌توان گفت کمتر قسمتی از شتر وجود دارد که بی‌مصرف و دور انداختنی باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :