شرکت سوئدی «ولوو» مدتی پیش از یک طراحی مفهومی برای خودروهای بدون راننده رونمایی کرد که به راننده امکان می‌دهد وقتی حوصله‌اش از رانندگی سر رفت، کنترل خودرو را رها کند.

به گزارش تبریزمن، بر اساس تحقیقات این برند خودروسازی بیشتر مردم خوشحال می‌شوند در سفرهای طولانی بتوانند برای مدتی کنترل خودرو را به کامپیوتر واگذار کنند.

بر همین اساس پروژه «کانسپت ۲۶» (Concept 26) که نام آن از میانگین سفر شهری روزانه در سوئد برابر ۲۶ دقیقه گرفته شده است، بگونه‌ای طراحی شده است که به راننده امکان می‌دهد هر زمان که خواست راحت بنشیند و کنترل خودرو را رها کند. وقتی حالت در میانه سفر حالت Relax آن را انتخاب می‌کنید، فرمان جمع می‌شود و صندلی راننده کاملا به عقب برده می‌شود و به این ترتیب خودرو وارد حالت کاملا خودکار می‌شود.

در این حالت هم زمان با عقب رفتن کامل صندلی راننده، یک میز کار از در سمت راننده بیرون آمده و فضای کاری برای او ایجاد می‌کند. در عین حال یک نمایشگر بزرگ هم از قسمت وسط داشبورد بیرون می‌آید.

«رابین پیج»، مدیر طراحی داخلی ولوو می‌گوید: «کل این کارها به‎خاطر مردم است. تحقیقات ما به وضوح نشان داد برخی از مردم می‎‌خواهند از زمان سفرهای داخل شهری خود به‌صورت خلاقانه استفاده کنند البته در زمانی که خودروهای بدون راننده به‌صورت کامل ارائه شوند. برخی از آنها دلشان می‌خواهد در این زمان راحت بنشینند و رسانه‌های آنلاین را تماشا کنند یا به موسیقی گوش دهند.»

وقتی راننده بخواهد دوباره کنترل خودرو را به دست بگیرد، صندلی‌ها همگی به حالت اولیه بر می‌گردند. شرکت ولوو در بیانیه‌ای به مناسبت رونمایی از این طرح اعلام کرد: «با وجود سه حالت مختلف، این طراحی مفهومی یک پلتفرم نوآورانه برای خودروهای بدون راننده ایجاد می‌کند که می‌توان آن را با نیازها و فنآوری‌‍های جدید به مرور زمان تطابق داد. پروژه کانسپت ۲۶ نیاز به تغییرات شدید در طراحی پایه‌ای فضای داخلی خودرو را درک کرده و فضایی را فراهم می‌کند که می‌توان از آن بر اساس خواست راننده یا مسافر استفاده کرد.»

شرکت ولوو به‌تازگی نیز از یک طراحی دیگر خود برای فضای داخلی خودرو رونمایی کرده بود که فضای پا برای مسافران در آن بیشتر شده و طراحی آن صرفا برای رانندگی توسط شوفر انجام شده است. صندلی‌های این طراحی بسیار شبیه به صندلی‌های بیزینس کلاس در هواپیما است. این شرکت سوئدی همچنین قصد دارد ۱۰۰ خودروی بدون راننده را با مشارکت مردم عادی تا سال ۲۰۱۷ در خیابان‌های سوئد آزمایش کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :