امنیت یکی از نیازهای اولیه انسان است که پلیس در مقام حافظ امنیت، در برقراری و پایدارسازی نقش پررنگی دارد تا آنجا که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر فرماندهان نیروی انتظامی با معظم له از این نیرو به عنوان ‘یار مهربان و مقتدر’ یاد کردند.

به گزارش تبریزمن،کارشناسان مسایل اجتماعی می گویند پیش از این پلیس به عنوان ناظر و کنترل کننده جامعه عمل می کرد ولی در زمان کنونی وظایف پلیس بسیار گسترده تر، علمی تر و فنی تر شده است، به طوری که پلیس علاوه بر اینکه مظهر حاکمیت است به عنوان نیروی عرفی نیز عمل می کند.
از این منظر پلیس در افکار عمومی جامعه در حوزه های مختلف امنیت مانند امنیت عمومی، اجتماعی و اخلاقی جایگاه ویژه ای دارد و توانسته است حس امنیت را بخوبی در بین مردم ایجاد کند.
با این نگاه، دیدار اخیر فرماندهان نیروی انتظامی کشور با رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا، بهانه ای بود تا با فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی درباره این دیدار و مصادیق عینی تاکیدات معظم له در حوزه های مختلف فعالیت پلیس گفتگو کنیم.
سردار محسن حسن خانی عملکرد پلیس آذربایجان شرقی را با توجه به منویات رهبری این گونه تشریح کرد: در این دیدار نقشه راه نیروی انتظامی توسط مقام معظم رهبری بیان شد و ما نیز با تمام توان برای عملیاتی کردن فرمایشات فرمانده کل قوا تلاش می کنیم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب در آن دیدار، موضوع امنیت را حایز اهمیت خاص دانستند و زیر بنای تحقق اقتصاد مقاومتی را برقرار کردن امنیت عنوان کردند، این مهم جزو وظایف اصلی نیروی انتظامی است و خوشبختانه در سطح آذربایجان شرقی شرایط امن و مناسبی برقرار است.
سردار حسن خانی تاکید کرد: شرایط لازم برای سرمایه گذاری در استان فراهم است و نیروی انتظامی با تمام قوا امنیت لازم را برای سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی فراهم کرده است.
وی با اشاره به فرمایشات رهبری در خصوص ‘سلامت فکر، عمل و اخلاق در نیروی انتظامی’ گفت: این موضوع به طور ویژه در نیروی انتظامی مورد پیگیری است.
فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی ویترین جمهوری اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: از این رو ضروری است پرسنل پلیس از لحاظ فکری، عملی و اخلاقی نیروهای مفید باشند که به نسبت گذشته حرکت رو به رشدی در این زمینه داریم.
وی ادامه داد: در حوزه تامین امنیت اجتماعی و اخلاقی نیز برنامه های مختلفی در نیروی انتظامی دنبال می شود که همه در راستای پاسخگویی به دغدغه های مختلف مردم از جمله مبارزه با اعتیاد، شرارت و هنجارشکنی هاست.
سردار حسن خانی با اشاره به بیانات رهبری مبنی بر اینکه برنامه های نیروی انتظامی باید منطبق بر عقل و منطق باشد، گفت: بر این اساس باید نسبت به طرح هایی که اجرایی می شود مطالعه علمی صورت گیرد و از تجربیات افراد متفکر و با تجربه استفاده شود تا با اقتدار لازم برنامه های پلیس اجرایی شوند.
وی با اشاره به اینکه پلیس مجری قانون است و مردم نیز نسبت به عملکرد پلیس بسیار حساس هستند، افزود: پلیس باید بر مدار قانون حرکت کند و قانون گرا باشد و در کنار آن از عطوفت و مهربانی نیز برخوردار باشد.
فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در اکثر دیدار هایشان با فرماندهان و پرسنل نیروی انتظامی بر عطوفت و مهربانی با مردم تاکید دارند، گفت: پلیس در عین اینکه اقتدار دارد و با کسانی که از قانون تخطی کنند، قاطعانه برخورد می کند، در مقابل مردم عادی و ناتوان مهربان و با عطوفت است.
وی با تاکید بر اینکه پلیس خود را از مردم می داند و مهربانانه با مردم برخورد می کند، افزود: باید تصویری که از پلیس دز اذهان عمومی ایجاد می شود تصویری بسیار مطلوب باشد و نظارت های دقیق و همه جانبه و دائمی بر عملکرد پلیس وجود دارد.
سردار حسن خانی ادامه داد: کار پلیس بسیار گسترده است و نظارت های محسوس، غیرمحسوس و مردمی از طریق سامانه ۱۹۷ و ۱۱۰ بصورت دائمی بر عملکرد پرسنل وجود دارد و اگر جرم و تخلفی از سوی پرسنل نیروی انتظامی صورت گیرد به صورت جدی با آن برخورد می شود.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری بر حضور ناجا در تمامی مناطق اعم از حاشیه شهرها و مناطق دور افتاده تاکید کردند، از جمله برنامه های فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی نیز پوشش تمامی استان و شناسایی مناطق جرم خیز برای حضور فعال پلیس است.
فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی گفت: بر اساس منویات مقام معظم رهبری ناجا نباید مرعوب فضاسازی رسانه ای و مخالفت ها شود و از این رو باید در کار خود جدی تر از گذشته بوده و بدون توجه به مسایل حاشیه ای بر اساس قانون و با پشتوانه منطق و علم عمل می کنیم.
وی اظهار کرد: نیروی انتظامی به عنوان یار مهربان مقتدر در کنار مردم است و اقتدار و قاطعیت خود را بدون بی رحمی و بر اساس ضوابط قانونی و با رعایت حقوق شهروندی اعمال می کند.
سردار حسن خانی با تاکید بر ضرورت حضور بهنگام و سریع پلیس در حوادث مختلف افزود: در این خصوص تلاش می کنیم میانگین مدت حضور پلیس در حوزه های مختلفی که مردم از پلیس امداد خواسته اند، کاهش و کیفیت آن نیز افزایش یابد.
وی با بیان اینکه کاهش تصادفات جاده ای از موضوعاتی است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند، گفت: کاهش ۱۰ درصدی تصادفات جاده ای جزو برنامه های پلیس استان است و لازمه آن همکاری مردم و دستگاه های ذیربط است.
از فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی در خصوص محل های خدمت در پلیس می پرسم که می گوید: در سال ۱۳۷۶ پس از ۱۵ سال خدمت در سپاه و بسیج وارد حوزه نیروی انتظامی شدم.
وی با بیان اینکه خدمت در نیروی انتظامی را از سطح کلانتری و سپس پلیس تخصصی آغاز کرده است، افزود: در استان های همدان، کرمانشاه، کردستان و زنجان حضور داشتم.
سردار حسن خانی در خصوص اینکه وی فضای کلی آذربایجان شرقی را در مقایسه با سایر استان هایی که آنجا حضور داشته است، چگونه ارزیابی می کند، پاسخ داد: هر استان ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و ویژگی منحصر به فرد این استان وجود مردمی مطالبه گر و حساس نسبت به موضوعات نیروی انتظامی است.
وی ادامه داد: مردم آذربایجان شرقی پلیس را رصد می کنند و ارتباط بسیار خوبی با پرسنل نیروی انتظامی دارند و حرمت خاصی نسبت به پلیس در این استان نسبت به سایر استان ها دیده می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :