امام جمعه تبریز گفت: رئیس جمهور روسیه از تعهدات خود در حمایت از دولت سوریه عقب نشینی نکرده است.

به گزارش تبریزمن، آیت الله محسن مجتهد شبستری در خطبه های آخرین نماز جمعه سال ۹۴، با اشاره به خروج نیروهای نظامی روسیه از سوریه، اظهار کرد: اولا بخشی از نیروهای روسی از خاک سوریه خارج شده اند نه تمام نیروها، ثانیا پوتین دیروز گفته، هر وقت مصلحت بداند دوباره نیروهای روسی را به سوریه اعزام می کند، این یعنی روسیه از تعهدات خود در قبال حمایت از دولت سوریه عقب نشینی نکرده است.

وی افزود: از طرفی برخی از ادوات نظامی تاثیر گذار در جنگ، اعم از سیستم ضد موشکی روسیه همچنان در خاک سوریه مستقر و در حال عمل است. این اقدامات در راستای هماهنگی هر چه بیشتر سران دو کشور و پیروزی های میدانی سوریه در جنگ و نزدیک شدن به دور جدید مذاکرات صلح مطرح شده است.

خطیب جمعه تبریز در پاسخ به این سوال که آیا ایران همچنان از دولت سوریه حمایت می کند یا نه، تصریح کرد: ایران در حدود ۵ سال است که از دولت سوریه حمایت کرده است، زیرا علاوه بر اینکه دولت سوریه در خط مقدم مبارزه با گروه های تکفیری است، یک کشور اسلامی نیز بوده و یک روی مبارزه با رژیم صهیونیستی است و مبارزه با این رژیم باید ادامه داشته باشد، پس ایران هیچ گاه حمایت خود را از دولت سوریه قطع نمی‌کند.

وی در ادامه خطبه ی دوم نماز جمعه گسترش توان موشکی ایران را عمل به فریضه ی قرآنی ” وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ” دانست و رزمایش اخیر موشکی را که در آن دو موشک بالستیک قدر F و H با موفقیت آزمایش شد را جوابی داندان شکن در مقابل تهدیدات آمریکا و اسرائیل خواند و عنوان کرد: اگر این تهدیدات ادامه پیدا کند، ایران آزمایشان خود را گسترده تر تا حد موشک های بالستیک قاره پیما خواهد کرد تا جوابی شکننده‌تر به یاوه گویان دهد.

آیت الله مجتهد شبستری ادامه داد: در پی این آزمایشات در جلسه ی اخیر شورای امنیت سازمان ملل سعی داشتند ایران را ناقض بیانیه‌های سازمان ملل بخوانند که با مخالفت برخی کشور ها به خصوص روسیه مواجه شد، به طوریکه نماینده روسیه در این جلسه با صراحت عنوان کرد، گسترش توان بازدارندگی نظامی از طرف ایران بیش از زمان‌های دیگر مورد نیاز است. فراموش نکنیم که این فعالیت‌های ایران جنبه ی بازدارندگی داشته و هیچ گونه قصدی از طرف ایران برای حمله به کشورهای دیگر وجود ندارد، بلکه این نیروی موشکی تضمین کننده ی امنیت و آرامش منطقه است.

امام جمعه تبریز با تاکید بر رعایت کامل شئونات اسلامی در جشن‌های عید نوروز، خاطر نشان کرد: عید نوروز یک جشن ملی است که باید رنگ و بوی معنویت به خود بگیرد، دعایی که در تحویل سال قرائت می‌شود، باید از ته دل باشد و زمینه ی تحول حال را مردم در خود ایجاد کنند. فراموش نشود، هر روزی که در آن معصیت نباشد، عید است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :