رییس جمهوری روسیه با تکرار هشدارهای خود به ترکیه برای ساقط کردن جنگنده این کشور در خاک سوریه، خواستار عذرخواهی آنکارا برای انجام این اقدام شد.

به گزاش تبریزمن، پوتین امروز (پنجشنبه) در مراسم دریافت استوارنامه های ۱۵ سفیر کشورهای مختلف در کاخ کرملین گفت: از مقام های بلندپایه ترکیه هیچ توضیح قانع کننده، پیشنهاد جبران خسارت یا وعده مجازات مقصران نمی شنویم.

رییس جمهوری روسیه تاکید کرد: اکنون این تصور پیش آمده که حکومت ترکیه، عامدانه روابط مسکو و آنکارا را به بن بست کشانده که تاسف بار می باشد و این رفتار مغایر منطق و معیارهای بین المللی است.

پوتین دیروز نیز گفت: پس از رویداد روز گذشته نمی توانیم امکان وقوع حوادث مشابه را نادیده بگیریم و و اگر حادثه ای رخ دهد، مجبور خواهیم بود به آن پاسخ بدهیم .

«دیمیتری مدودیف» نخست وزیر روسیه نیز امروز اقدام ترکیه را «جنایت» خواند و گفت: مسکو با پاسخ های نظامی و سیاسی لازم در برابر ساقط کردن هواپیمای خود اقدام خواهد کرد.

مدودیف پس از اجرای عملیات یک روزه انتقال و استقرار سامانه تسلیحاتی اس ۴۰۰، پیشرفته ترین سیستم پدافند موشکی ارتش روسیه در سوریه برای برخورد با اقدامام های مشابه آنکارا، روز پنجشنبه اظهار کرد: آنکارا با سرنگونی هواپیمای سوخو ۲۴ اقدام خصمانه علیه روسیه مرتکب شده و روسیه تدابیر نظامی و دیپلماتیک مناسب با این اقدام را انجام خواهد داد.

روسیه در واکنش به ساقط شدن جنگنده خود در روز سه شنبه، تدابیری علیه ترکیه اتخاذ کرده که مهم ترین آن اعلام یک منبع نزدیک به کاخ کرملین مبنی بر لغو برنامه مذاکرات «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری این کشور با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه است که قرار بود نیمه ماه آینده میلادی در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار شود.

منبع نزدیک به کاخ کرملین اعلام کرده است: نشست ۱۵ دسامبر سران به علت سنگینی سایه اقدام ترکیه در ساقط کردن هواپیمای جنگنده سوخو ۲۴ در سوریه، لغو شده و امکان دارد برنامه های دیگر بین دو کشور هم دچار چنین سرنوشتی شود.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز سه شنبه شب چند ساعت پس از اقدام نظامی ضد روسی ترکیه، برنامه حضور خود در نشست شورای راهبردی دو کشور را که قرار بود دیروز (چهارشنبه) در استانبول برگزار شود، لغو کرد.

موضوع این دو نشست، برنامه ریزی برای عملیاتی کردن راهبرد دو کشور برای رساندن ارزش حجم روابط بازرگانی دو کشور از ۳۰ میلیارد دلار سالانه کنونی به ۱۰۰میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۵ بود، ولی افزایش تنش ها بر سر سوریه و همچنین ساقط کردن هواپیمای روسی می تواند سطح روابط کنونی را به شدت کاهش دهد.

توصیه اکید منع سفر شهروندان روس به ترکیه، قطع واردات گوشت و توقف ترخیص کالاهای ترکیه ای در گمرکات روسیه، استقرار سامانه های پیشرفته ضد هوایی اس ۳۰۰، ۴۰۰و اعزام ناو پرقدرت موشک انداز ضد هوایی ماسکوا به سواحل مدیترانه روسیه همراه از ترکیه بخشی از واکنش های مسکو به اقدام ضد روسی آنکار در دو روز گذشته است.

پوتین هم در واکنش به ساقط کردن جنگنده روسیه، ضمن همدست خواندن ترکیه با تروریست ها، گفت: سرنگون کردن هواپیمای روسی زدن خنجر از پشت به مسکو بود که فداکارانه در حال مبارزه با تروریسم بین المللی است و این اقدام بر روابط دو کشور تاثیر خواهد گذاشت.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :