با ارتزاق روستاییان مخالف نیستیم. نباید در بحث توسعه باغات در درجه اول با این قشر برخورد کرد چرا که در غیر اینصورت شاهد افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها خواهیم شد.

به گزارش تبریزمن، محمد صادق پورمهدی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گفت: در حال حاضر، آب، یکی از ضروری ترین نیازهای فعلی کشور است بطوریکه در ماه های گذشته، این مهم در کمیسیون امنیت ملی مطرح شده است.

وی با بیان اینکه در بحث کم آبی نباید دنبال مقصر بگردیم ادامه داد: آب و مدیریت مصرف، یک بحث ملی است و تمامی دستگاه های اجرایی و حتی قوای سه گانه باید سیاست های عملی لازم در راستای مدیریت بهینه مصرف آب را اتخاذ کنند.

 وی با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه عنوان کرد: ما وضعیتی همانند سایر استان ها نداریم و وضعیت فعلی دریاچه ارومیه، بهداشت، سلامت و ساختارهای زیست محیطی ما را تهدید می کند.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه بخش اعظمی از آب های سطحی و زمینی در استان استفاده شده است، ابراز کرد: بر اساس آخرین آمار، ۸۰ درصد منابع زیر زمینی آب کشور استفاده شده است.

به گفته پورمهدی، آب های سطحی نیز به دلیل کاهش نزولات جوی، کاهش یافته است.

وی با انتقاد از عملکرد دولت قبلی در ارتباط با بی توجهی به مقوله صرفه جویی در مصرف آب و توسعه باغات ابراز کرد: در سال ۸۵ می گفتند مگر برای حفر قنات، مجوز می گیرند؟ نتیجه این سیاست های غلط، افزایش روز افزون چاه های غیر مجاز در طول سال های گذشته است.

 وی با بیان اینکه اگر تصمیمی می گیریم باید مردم را نیز با خود همراه کنیم، تصریح کرد: با ارتزاق روستاییان مخالف نیستیم. نباید در بحث توسعه باغات در درجه اول با این قشر برخورد کرد چرا که در غیر اینصورت شاهد افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها خواهیم شد.

پورمهدی در همین راستا ادامه داد: استفاده از آب در توسعه باغات و اراضی کشاورزی است ولی با توجه به وجود بحران آب در کشور، در ابتدا باید با ذی نفوذها و شهر نشینانی که به عنوان تفریح، اقدام به احداث باغ و ویلا می کنند برخورد کنیم.

 وی با تاکید بر لزوم برخورد جدی با حفرکنندگان چاه های غیر مجاز ابراز کرد: با کسی تعارف نداریم.نباید برخوردهای ما به صورت سلیقه ای و گزینشی باشد.

 وی خطاب به مدیرکل جهاد کشاورزی استان بر ضرورت افزایش مکانیزه کردن کشاورزی، تجهیز اراضی کشاورزی به آبیاری تحت فشار و .. تاکید کرد.

در اقدامی ابتکاری توسط معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نمایندگان اصحاب رسانه نیز در این مراسم به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

 محمد عزیزی راد، رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی در استان و صادقی، نماینده صدا و سیما در این کارگروه به نمایندگی از اصحاب رسانه به بیان نکته نظرات خود در ارتباط با دستورات جلسه پرداخته و بر ضرورت افزایش تعامل مدیران دستگاه های اجرایی با اصحاب رسانه تاکید کردند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :