به گزارش تبریزمن، پوستر جشنواره سراسری عکس رضوی دوشنبه در حالی در تبریز رونمایی شد که این جشنواره بزرگ همزمان با ولادت پیامبر عظیم الشان اسلام و امام رضا (ع) و میلاد حضرت معصومه در استان برگزار می شود.

در این جشنواره  که به منظور ترویج فرهنگ رضوی و فعالیت های مرتبط با سیره امامان معصوم برگزار می شود، عکاسانی از سراسر کشور می توانند با ارسال آثار خود در آن شرکت کنند.

جشنواره عکس رضوی فرصتی مناسب برای گردآوردن هنرمندان متعهد است

علی‌اکبر صفی‌پور در مراسم رونمایی از این پوستر با اشاره به برکات بالای این جشنواره اظهار داشت: اصحاب فرهنگ و هنر می توانند با شرکت در این جشنواره گرد هم آمده و رقابت سالمی داشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: برای ترویج فرهنگ شیعی نیازمند به کارگیری درست هنرها در کنار یکدیگر هستیم و تا زمانی که ترویج فرهنگ همراه با هنر نباشد، نمی تواند زمینه ساز پیشرفت و تاثیرگذاری باشد.

صفی پور با بیان اینکه برگزاری جشنواره امام رضا (ع) می تواند زمینه هنری لازم برای ترویج فرهنگ شناخت با ائمه را فراهم آورد، گفت:  این جشنواره به مرکز ثقل فعالیت های هنری مرتبط با سیره ائمه تبدیل شده است.

وی ادامه داد: این جشنواره به برکت ایام دهه کرامت برگزار می شود و بهترین فرصت را برای هنرمندان فراهم کرده است تا در موضوعات مذهبی فعالیت کنند که البته می توان از مناسبت های مذهبی برای برگزاری مراسم ها و آیین های دینی بهره لازم را برد.

علی اکبر صفی پور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به تاثیر هنر در ارائه فرهنگ اسلامی گفت: هنر بهترین شیوه برای انتقال و تبیین مفاهیم فرهنگی و دینی است و از سوی دیگر تاثیرگذاری بالایی بر روی اذهان دارد که این امر نقطه مثبت آن محسوب می شود.

وی ادامه داد: زبان هنر می تواند زمینه پذیرش فرهنگی و اعتقادی را با استفاده از آشنا نمودن جهانیان با فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی فراهم کند.

عکس های هنری می تواند فرهنگ رضوی را در جامعه نهادینه کنند

علی محرمی نیز در این آیین با اشاره به اینکه برای نهادینه شدن فرهنگ رضوی باید از هنر هنرمندان بهره مند شویم، گفت: آذربایجان شرقی دارای پتانسیل ویژه در هنر عکاسی است که با بهره گیری از این هنر در جشنواره عکس رضوی می توان موجبات نهادینه سازی فرهنگ رضوی را فراهم کرد.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: خوشبختانه این جشنواره توانسته استمرار خوبی داشته باشد که این امر در سایه پتانسیل استان در حوزه عکاسی حاصل شده است  که باید با استفاده از قابلیت های هنرمندان و برنامه ریزی مناسب در خصوص آن در جهت استمرار این جشنواره تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه این اداره کل در پی اجرای برنامه های فرهنگی و مذهبی است، گفت: در میان این برنامه ها، جشنواره عکس رضوی موجب خلق آثاری ارزشمند در رابطه با آداب و فرهنگ زیارت،  جلوه‌های حرم مطهر رضوی، اماکن متبرکه و حرم امامزادگان شریف شده است.

محرمی ادامه داد: در این جشنواره از حضور عکاسان حرفه ای و تازه کار استقبال می کنیم تا با کنار هم قرار گرفتن این دو قشر، فرصت برای تبایدل اطلاعات و تجربیات فراهم شود.

وی افزود: تاکنون چندین جشنواره بین المللی و کشوری در حوزه عکاسی در این استان برگزار شده است که این پتانسیل می تواند در جشنواره عکس رضوی نمود پیدا کند.

علی محرمی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به اینکه این جشنواره در راستای ایجاد جاذبه های مناسب برای نسل جوان در راستای فعالیت های مذهبی موفق بوده است، گفت: در این جشنواره می توان در کنار استفاده از هنر اساتید فعال عکاسی از هنر هنرمندان جوان نیز بهره ببریم.

گفتنی است پوستر این جشنواره با پس زمینه‌ فیروزه‌ای پررنگ طراحی شده که این رنگ در فرهنگ اسلامی نمادی از تقدس است، همچنین در آن نماد بارگاه امام هشتم با طرح فوجی از کبوتران نشان داده شده است.

عکاسان علاقه مند می توانند حداکثر پنج قطعه به صورت تک عکس با قدرت تفکیک بالاتر از چهار مگاپیکسل تهیه و با فرمت jpeg بر روی سایت azarsh.shamstoos.ir بارگذاری کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :