هم اکنون عابران پیاده در شهر تبریز، سهم کمی را در بهره مندی از فضاهای شهری دارند و این موضوع در محدوده هایی که نیاز به توقف شهروندان دارد، همانند مراکز تجاری، اقتصادی و گردشگری بیشتر به چشم می خورد. مسئولان شهر تبریز امیدوار هستند تا با ایجاد پیاده راه جمهوری اولین قدم را برای بهبود این وضعیت و همچنین کاهش ترافیک سنگین بخش مرکزی تبریز بردارند، با این حال طرح مصوب آن ها مخالفان و موافقان زیادی دارد که باعث تعویق در آغاز روند اجرایی پروژه شده است.

تبریزمن، سرویس شهری:علی‌رغم اینکه بیش از ۲سال است که شهرداری تبریز طرح ایجاد پیاده راه جمهوری را مطرح کرده و با کارشناسان شهری درباره مسائل و ابعاد مختلف آن صحبت می‌کند، تاریخ اجرای طرح چندبار به دلیل مخالفت اهالی بازار به تعویق افتاده که پر سر و صداترین جلوگیری از جرا برمی‌گردد به ۸تیر امسال که قرار رسمی آغاز اجرای پروژه بود ولی با پیام مستقیم فرماندار و دستور استاندار آذربایجان شرقی انجام نشد.

گمانه‌زنی‌های زیادی درباره علت عدم آغاز اجرای پروژه از سوی افکار عمومی مطرح می‌شود و آن‌چنان که از گفته‌های شهروندان و مخصوصا اهالی بازار تبریز پیداست، هنوز برای اجرای طرح توجیه نشده و رضایت کامل ندارند.

خیابان جمهوری یکی از معابر پر تردد و مورد استقبال گردشگران است که با توجه به مشاهدات میدانی ، وضعیت نابسامان تردد خودرو و پیاده و تلاقی جریان های پیاده با سواره، همچنین حضور نامنظم ماشین های بارگیری و تخلیه اقلام مختلف در مغازه ها، ترافیک این خیابان را چند برابر کرده است و همین امر، اجرای این طرح را به عنوان یک پروژه بزرگ، ضرورت داده است.

2502645

از مزایایی که مسئولین برای پروژه پیاده راه جمهوری بر شمرده اند می توان به آرام سازی محدوده و مدیریت تقاضای سفر در این منطقه، نظم بخشی به جریان عبوری پیاده و سواره، افزایش سطح سرویس پیاده ­روها و ایمنی تردد عابرین پیاده، ایجاد بستری مناسب برای گردش و خرید شهروندان، ایجاد مکانی نمونه در سطح کشور برای جذب گردشگر، ارتقای جلوه بازار بزرگ تبریز به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده جهان و امکان طراحی و ایجاد ایستگاه­های تاکسی و اتوبوس در پیرامون و مبادی ورودی وخروجی پیاده ­راه اشاره کرد.

17771

«رحیم شهرتی‌فر»، فرماندار تبریز در در خصوص این طرح و دلایل به تعویق افتادن آن اظهار کرد: طرح کف‌سازی پیاده‌راه جمهوری تبریز تخصصی بوده و به بررسی کارشناسانه نیاز دارد و شهرداری تبریز باید اعتماد بازاریان برای اجرای پیاده راه خیابان جمهوری را جلب کند. مشکلات بخش دولتی و خصوصی در اجرای این طرح، کافی نبودن زیرساخت‌های موجود برای انجام پروژه از جمله نبود پارکینگ، رفع مشکلات بارانداز و عمده فروشان و ایمن سازی از جمله مشکلاتی است باید قبل از اجرای طرح به بررسی آن پرداخت.

وی افزود: این طرح باید در کمال رضایت، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی انجام شود و وظیفه ذاتی شهرداری زیباسازی شهر است و از بازاریان درخواست می‎شود تا اجازه دهند شورای شهر اعتباری را که در نظر گرفته، صرف عملی کردن طرح کرده و هیچ گونه نگرانی نداشته باشند. هرچند این طرح مورد بررسی و تاید کارشناسان شهرداری قرار گرفته ولی باید مردم نیز در جریان امر قرار بگیرند تا بتوانند در این‌زمینه اظهار نظر کنند.

هرچند شهرداری تبریز دوست دارد نمادی که برخی شهرهای بزرگ و زیبای جهان دارند را داشته باشد، اما استاندار آذربایجان شرقی در برخی اظهارات می‌گوید که اگر اجرای این طرح در راه خدمت به مردم است، باید گفت که هنوز مقدمات لازم برای اجرای آن فراهم نشده است.

بیش از این خیابان مقصودیه و تربیت نیز به پیاده‌راه تبدیل شدند اما آنطور که از وضعیت امروزی مقصودیه پیداست و ماشین‌ها از روی سنگ‌فرش‌های آن عبور می‌کنند، می‌توان از عدم موفقیت طرح خبر داد و با این سابقه ناممکن هم نیست که پروژه خیابان جمهوری هم با شکست مواجه شود و شاید مخالفت نیمی از مردم به خاطر همین عدم اطمینان‌هاست.

طرح پیاده‌راه خیابان جمهوری تبریز به طول ۶۰۰ متر و شامل حد فاصل میدان شهدا تا میدان نماز است که در راستای برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸ طراحی و در شورای هماهنگی ترافیک استان مصوب شده است.

2502649


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :