رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تعداد کسانی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند از ۱۲۰ هزار نفر گذشته است، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال دو میلیون نفر در مراسم اربعین حضور یابند.

به گزارش تبریزمن، سعید اوحدی ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تأکید بر اینکه اجازه نمی‌دهیم مسائل سیاسی و یا غیرسیاسی مانع پیگیری امور شهدای منا شود، اظهار کرد: نخواهیم گذاشت فاجعه منا به فراموشی سپرده شود.

اوحدی بابیان اینکه از سوی ۴۱۰ خانواده شهید منا، وکالت‌نامه حقوقی به معاونت کنسولگری وزارت خارجه داده‌شده است، عنوان کرد: این وکالت‌نامه برای طرح شکایت در مجامع بین‌المللی دریافت شده است.

وی تصریح کرد: عربستان علی‌رغم ادعاهای خود اما امسال تنها به بهانه قطع رابطه سیاسی وارد مذاکره با ایران شد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور بابیان اینکه مسئله حج از روابط سیاسی دو کشور جدا است، اظهار کرد: به دلیل تأکید بر حفظ عزت و کرامت زائران و نیز حاکم نشدن مسائل سیاسی در حج و زیارت، حاضر به امضای متن تنظیم‌شده عربستان نشدیم.

اوحدی افزود: صدور ویزا برای زائران ایرانی در کشور ثالث، عدم استفاده از پرچم جمهوری اسلامی ایران در مراسم حج و عدم ارتباط بعثه مقام معظم رهبری با زائران سایر کشورها ازجمله مواردی بود که در این متن تنظیم‌شده وجود داشت که نشانگر سایه سنگین مسائل سیاسی در وزارت امور خارجه عربستان است.

وی با اشاره به اینکه در نظرسنجی انجام‌شده بیش از ۹۰ درصد مردم نیز خواستار حج همراه با حفظ عزت و کرامت بودند، عنوان کرد: بعد از موسم حج، برای انجام رایزنی‌های جدی در خصوص متقاعد کردن طرف سعودی برای رعایت موارد خواست ملت ایران و نیز احقاق حقوق زائران، اقدام خواهیم کرد.

برگزاری نخستین بزرگداشت شهدای منا در سراسر کشور

رئیس سازمان حج و زیارت کشور از برگزاری نخستین بزرگداشت شهدای منا در سراسر کشور و در تاریخ اول ذی‌الحجه تا ۹ ذی‌الحجه خبر داد و گفت: واکاوی و آسیب‌شناسی جدی فاجعه منا، گرامیداشت یاد شهدا و جلوگیری از فراموشی حادثه منا ازجمله اهداف این مراسم است.

اوحدی با اشاره به تشکیل ستاد گرامیداشت شهدای منا اظهار کرد: این ستاد با محوریت بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور شکل‌گرفته و ۱۳ دستگاه به‌صورت فعال در این ستاد حضور دارند.

وی بابیان اینکه پنج کمیته محتوایی و اجرایی در ستاد مرکزی بزرگداشت شهدای منا تشکیل‌شده است، گفت: کمیته‌های تبلیغات، اطلاع‌رسانی، تبیین و تولید محتوا، مراسم و مجموعه مردم‌نهاد ازجمله این کمیته‌ها است و نیز دو کمیته هم با رویکرد بین‌المللی تشکیل‌شده است.

وی همچنین از برگزاری همایش بزرگ بررسی فرآیند حقوقی فاجعه منا در ۲۰ شهریورماه جاری خبر داد و عنوان کرد: این همایش در قم و با همکاری داوطلبانه فرهیختگان ۱۴ کشور اسلامی که در فاجعه منا حضور داشتند، برگزار خواهد شد.

این مسئول کشوری برگزاری کنگره بین‌المللی بزرگداشت شهدای منا را نیز به دلیل تراکم برنامه‌ها منوط به هماهنگی با آستان قدس اعلام کرد و گفت: زمان و نحوه برگزاری این مراسم نیز متعاقباً اعلام خواهد شد.

اوحدی افزود: برگزاری کنگره‌های شهدای منا، اختصاص بخشی از موزه شهدای بنیاد شهید به آثار و نوشته‌های شهدای منا، نامگذاری میدان و بلوار محل اقامت این شهدا به نام شهدای منا و حرکت کاروان فرهنگی در پنج استان کشور به‌منظور بزرگداشت شهدای منا صورت گرفته است.

وی دیدار خانواده‌های شهدای منا با رهبری، اطلاق واژه شهید برای جان‌باختگان منا و پیگیری حقوقی فاجعه منا را سه خواسته خانواده‌های شهدای منا عنوان کرد و بیان داشت: به این منظور کمیته حقیقت‌یاب با مشارکت کشورهای مختلف تشکیل‌شده اما عربستان تا کنون حاضر به پذیرش موارد مطرح‌شده از سوی کشورها نشده است.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور بابیان اینکه پیگیری حقوقی شهدای فاجعه منا بر عهده وزارت امور خارجه است، گفت: این مسیر با موانع و دشواری‌های زیادی روبرو است چراکه عربستان حاضر به همکاری برای پیگیری حقوقی این مسئله با هیچ کشوری نیست.

پیش‌بینی حضور ۲ میلیون زائر در اربعین امسال

اوحدی بابیان اینکه تعداد کسانی که تاکنون در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند از مرز ۱۲۰ هزار نفر عبور کرده است، گفت: با توجه به اینکه سه ماه ونیم تا اربعین زمان باقی‌مانده است و اشتیاق مردم برای حضور در عراق، پیش‌بینی می‌شود امسال دو میلیون زائر از ایران در مراسم اربعین حضورداشته باشند.

وی از افزایش ۶۰ درصدی ظرفیت عتبات عالیات امسال خبر داد و اظهار کرد: تا ۱۵ صفر سامانه سماح برای ثبت‌نام از علاقه‌مندان زائر اربعین فعال خواهد بود اما پیشنهاد می‌شود مردم ثبت‌نام خود را به‌روزهای پایانی ثبت‌نام موکول نکنند.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور هشدار داد: هیچ‌کدام از کاروان‌هایی که تحت عنوان آزادبر فعالیت می‌کنند، قراردادی با سازمان حج و زیارت در خصوص تأمین امنیت زائران در عراق، قراردادهایی تحت عنوان بیمه و نیز ارائه خدمات درمانی و دارویی به زائران ندارند.

اوحدی تصریح کرد: مردم فقط با کاروان‌های حج و زیارت و دو هزار و ۲۰۰ دفتر زیارتی مجاز در سامانه سماح، برای انجام سفرهای عتبات اقدام کنند تا با مشکل مواجه نشوند.

وی اشاره‌ای نیز به عتبات دانشجویی و دانش‌آموزی داشت و عنوان کرد: یک‌میلیون تومان تسهیلات با کارمزد پایین به این افراد تعلق می‌گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور همچنین در خصوص ودیعه گذاران عمره که تمایل به سفر عتبات دارند نیز گفت: این افراد می‌توانند از وام یک ونیم میلیون تومانی برای انجام سفر عتبات عالیات بهره‌مند شوند و این وام از ۱۵ شهریورماه جاری قابل دریافت خواهد بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :