مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه میانگین بارندگی استان در سال آبی زراعی گذشته (اول مهر ۹۳ تا پایان شهریور۹۴ ) ۳۵۲ میلی متر بوده است ، گفت: این میزان بارش نسبت به میانگین بارش استان در بازه زمانی بلند مدت ۴۱ درصد افزایش نشان می دهد .

به گزارش تبریزمن، فرخ مطلبی فر اعلام کرد: میانگین بارش سال آبی زراعی گذشته نسبت به سال آبی زراعی ۹۳-۹۲ نشانگر افزایش ۲۰ درصدی است.
وی با اشاره به اینکه بیشترین بارش سال گذشته به میزان ۵۷۰ میلی متر از کلیبر گزارش شده است ، گفت: کمترین بارش مربوط به شهرستان میانه به میزان ۲۲۵ میلی متر با ۱۹ درصد کاهش نسبت به بلند مدت است .

مطلبی فر میانگین دمای استان در سال آبی زراعی گذشته را ۱۳٫۱ درجه سانتی گراد اعلام کرد و افزود: ۰٫۷ درجه نسبت به سال سال آبی زراعی ۹۳-۹۲ و ۰٫۶ درجه سانتی گراد نسبت به بلند مدت افزایش داشته است .

وی با اعلام اینکه شهرستان های کلیبر و خداآفرین بیشترین کاهش دما را تجربه کردند ، گفت: پایش خشکسالی استان نشان می دهد در سال آبی زراعی گذشته شرایط ترسالی بر استان حاکم بوده و بارش در جنوب استان نرمال و در بقیه مناطق بیش از نرمال بوده است .

مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان شرقی وضعیت بارندگی استان تا پایان فصل پاییز را نرمال و کمی بیش از نرمال پیش بینی کرد و گفت: برای این فصل تغییرات محسوس دمایی انتظار نمی رود.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند درغرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ درشمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :