مدیر کل کمیته امداد و دبیر شورای زکات آذربایجان شرقی از پیش بینی جمع آوری حدود ۳۰ میلیارد ریال زکات فطره در این استان خبر داد.

به گزارش تبریزمن، حسین دشتی دوشنبه با اعلام این خبر افزود: کلیه پایگاه های این نهاد در مصلاها، مساجد شهری و روستائی، میادین و اماکن عمومی و مراکز نیکوکاری آماده جمع آوری وجوهات زکات فطره مردم متدین استان در روز عید سعید فطر هستند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس فتاوی مقام معظم رهبری و مراجع معظم تقلید اولویت هزینه کرد زکات فطره برای فقرا و نیازمندان جامعه است، گفت: ۲۸۹ هزار پاکت زکات فطره در تبریز، شهرستان ها و یکهزار و ۴۶۱ روستای مشمول زکات توسط دبیرخانه شورای زکات استان توزیع شده و پیش بینی می شود امسال بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال زکات فطره در آذربایجان شرقی جمع آوری شود.

دشتی خاطر نشان شد: هیچ موسسه و سازمانی حق جمع آوری زکات فطره ندارد مگر اینکه مجوز دبیرخانه شورای زکات استان را داشته باشد و در این راستا با مصوبه شورای مرکزی زکات کشور و دبیرخانه شورای زکات استان وجوهات زکات فطره تحت هیچ عنوانی مجاز به مصرف در پروژهای عمرانی نبوده و صرفاً می بایست به نیازمندان دارای اولویت با قید فوریت پرداخت گردد.

وی با اشاره به اینکه زکات فطره جمع آوری شده مراکز شهرهای بزرگ (مصلی ها) در همان روز عید شمارش و در اسرع وقت بین نیازمندان از قبل شناسایی شده توزیع یا به حساب آن‌ها واریز می گردد، خاطر نشان کرد: طبق اذن صادره از سوی مقام معظم رهبری دبیرخانه شورای زکات کشور مجاز به جمع آوری زکات فطره بوده و سایر سازمان های استان(اعم از دولتی و غیر دولتی) می‌توانند نیازمندان مورد نظر را به مراکز نیکوکاری و یا مساجد محل سکونت که نماز در آن برگزار می شود، معرفی کنند تا از محل منابع زکات همانند سایر نیازمندان بهره مند شوند.

دشتی در پایان اظهار داشت: وجوهات زکات فطره جمع آوری شده در شهرستان ها و روستاهای استان در همان محل جمع آوری شده به ترتیب برای زنان بی سرپرست خانوار دارای عائله زیاد، سالمندان، بیماران صعب العلاج، از کارافتادگان و نیز تحصیل و ازدواج جوانان نیازمند تخصیص و به مصرف خواهد رسید.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :