در ایام ابتدایی سال ۹۵، با مصاحبه های نوروزی «تبریزمن» همراه شوید…

تبریزمن، سرویس شهری: سردار جعفری، مدیر عامل اسبق تیم تراکتورسازی و عضو کنونی شورای شهر تبریز، میهمان تحریریه تبریزمن بود تا به سوالات پرتعداد خبرنگاران ما پاسخ دهد. در ادامه متن کامل این گفتگو از نظرتان می گذرد

تبریزمن: معرفی مختصری از شما داشته باشیم:

محمدحسین جعفری هستم، ۵۴ ساله، بازنشسته سپاه و مدیرعامل اسبق باشگاه تراکتورسازی. هم اکنون هم با اعتمادی که مردم به من داشته اند، به عنوان عضو شورای اسلامی شهر تبریز فعالیت دارم.

تبریزمن: چگونه شد که به حضور در شورا فکر کردید :

اینطور نبود که من با فکر قبلی به شورا روی آورم، واقعیت اینست که من در تراکتورسازی با یک سری مسائلی رو به رو شدم که باعث شد در روز جدایی از باشگاه، انگیزه بالایی برای کاندید شدن در انتخابات شورا داشته باشم، یکی از آن مسائل ارتقا جایگاه آذربایجان و تبریز بود، من در عرصه ورزش و باشگاه تراکتورسازی لمس کردم که چه پتانسیلی در ما و مردم ما وجود دارد، شادی افرادی که در استادیوم حضور داشتند، برایم فوق العاده بود و احساس کردم که می توانم در شورا هم با بستر خوبی که فراهم است، این شادی را با بالابردن جایگاه شهر تبریز و همچنین آذربایجان ادامه دار کنم.

هدف من از حضور در شورا، تلاش مجدد برای ارتقا دوباره جایگاه تبریز و آذربایجان بود. دوستان هم من را به این موضوع تشویق کردند و خوشبختانه توانستیم با کمترین فرصت و تبلیغات رای اعتماد مردم را بدست آوریم.

تبریزمن: مهمترین کاری که در شورا در سال ۹۴ انجام شد چه بود؟

می توانم بگویم که در تمام جنبه هایی که به عنوان وظایف شورا مطرح می شود عملکرد عالی نه، اما خوبی داشته ایم به جز یک زمینه که نظارت نام دارد، ما در حوزه نظارت هیچ کاری انجام نداده ایم و انتقاداتی هم که در این باره به ما وارد می شود کاملا موجه است.

اما در بقیه مسائل توانسته ایم کارهایی را که باید انجام بدهیم.

تبریزمن: خودتان در چه موضوعاتی بیشتر تلاش کرده اید؟

من شخصا یبشتر در حوزه های اجتماعی، ورزشی و پی گیری خواسته های مردم تلاش کرده و وقت گذاشته ام. خوشبختانه در سال ۹۴، من بیشترین زمان خود را در شورا به اتفاق مردم سپری کرده ام، هر روز چهارساعت دفتر خود را فعال نگه داشته و مشکلاتی که از طریق مردم انتقال داده می شود را به صورت مستقیم پی گیری کرده ایم.

در حوزه توسعه کارهای ورزشی، چه همگانی و چه قهرمانی، پی گیری و تلاش داشته ایم تا زمینه های کافی برای پیشرفت این عزیزان فراهم شود که اتفاقات خوبی هم به وقوع پیوسته که شاید یکی از مهمترین این اقدامات، توسعه مکانهای ورزشی در محلات بوده است.

در حوزه عمومی کارهای شورا هم من به سه موضوع تاکید فراوانی داشتم که از جمله طرح منزلت، بحث نظام ارزشیابی در شهرداری و نیز طرح منشور برای تبریز۲۰۱۸ بود.

یک طرحی که من پیشنهاد کردم و تصویب هم شد، ایجاد ایمنی در کارگاه های خدماتی و عمرانی بود، به لحاظ آمار ما هر ماه یک مورد فوتی از بین کارگران داریم که به دلایل مختلف جان خود را از دست می دهند، که خوشبختانه با ۱۷ رای تصویب شد و تلاش خواهیم کرد در آینده نزدیک این موضوع را اجرایی کنیم.

یک طرحی هم ارائه دادم، برنامه ریزی دقیق شورا بود تا برنامه جلسات شورا و متمم ها دقیقا مشخص شوند و اینطور نباشد که جلسه ای که باید دو سال پیش برگزار می شد، امسال مشخص شود. امیدواریم تا خرداد این کار را به اتمام رسانده و برنامه سال ۹۵ را برای اولین بار مشخص کنیم. یک برنامه نظارتی هم ایجاد خواهیم کرد تا در خصوص برنامه های اجرایی اعضای شورا وظیفه نظارت خود را انجام داده و نقطه ضعفی که داریم را جبران کنیم.

موضوع دیگر هم این بود که هم اکنون در شهر های توریستی جهان، فرودگاه ها دارای مترو و یا وسایل حمل و نقل عمومی هستند که با قیمت ارزان و امنیت کامل آن ها را جابه جا می کنند، اما در تبریز ما فقط تاکسی داریم که به هیچ وجه کافی نیست. به همین دلیل من در جلساتی که داشتیم این موضوع را مطرح کردم و پیشنهاد دادم تا در طرح احداث تراموا در شهر تبریز، یک ایستگاه نیز افزایش داده و آن را به فرودگاه وصل کنیم. خوشبختانه پیشنهاد بنده مورد استقبال شهردار و سایر مسئولین استانی قرار گرفت و شاهد اجرایی شدن این طرح از سال ۹۵ خواهیم بود.

مترو هم که در زمان خودش به فرودگاه متصل خواهد شد. وضعیت پیشرفت مترو هم خوب است اما کافی نیست.

تبریزمن: مهمترین برنامه برای سال ۹۵ از نظر شما چیست؟

به نظرم اگر بتوانیم بحث نظارت و منشور ۲۰۱۸ را به سرانجام برسانیم، شرایط خوبی خواهیم داشت.

تبریزمن: علی رغم برخی مشکلات در سال های ابتدایی، هم اکنون اتحاد خوبی در بین اعضای شورای چهارم وجود دارد، نظرتان چیست؟

تنش های که در یکی دو سال ابتدایی وجود داشت، همه گیر نبود و یکی دو نفر مخصوص با یکدیگر درگیری داشتند، شاید تغییراتی که در چینش بوجود آمد مسائل را حل کرد، اما از نظر من هر چه زمان به پیش می رود، اتحاد بین اعضای شورا بیشتر می شود. اگر ما وظایف و مسئولیت های شورا را یادآوری کنیم، فکر نمی کنم هیچ مشکلی پیش بیاید.

تبریزمن: نظرتان در خصوص کم شدن تعداد اعضای شورا چیست؟

من موافق کم شدن تعداد اعضا هستم، هر چند ما هنوز که ۲۱ نفر هستیم نمی توانیم به همه کار ها رسیدگی کنیم اما به هر حال من موافق هستم تا تعداد کم شود اما در مقابل باید قانون هم دست این تعداد را باز تر کند تا ابزار لازم برای اعضای شورا فراهم شود.

اگر نواقض قانونی رفع شود، کم شدن تعداد اعضا هم خوب خواهد بود.

تبریزمن: بازداشت های اخیر در شورا و شهرداری را چگونه می بینید؟

جای تاسف دارد. اگر فردی شخصا مورد اتهام قرار می گیرد، همه اعضای شورا زیر سوال می روند. واقعا در برهه ای از شورا دیده می شد که جر و بحث های عجیبی صورت می گیرد، من طاقت نیاوردم و گفتم که ما بیش از ۳۰ سال خدمت کرده ایم، کاری نکنید که در این چند سال شورا همه آن خدمات را زیر سوال بروند.

متاسفانه در دو سال اول کار شورا، برخی سهم خواهی ها و قدرت طلبی ها باعث شدند تا آنچه امروز می بینیم اتفاق بی افتد.

تبریزمن: مدیریت دکتر دبیری را چگونه قضاوت می کنید؟

به هر حال ۲۱ نفر با تفکرات و نگاه های مختلف در شورا وجود دارند و مطمئنا مدیریت این سلیقه ها کار دشواری برای همه خواهد بود.

مدیریت آقای دبیری را هم می توان از منظر های مختلف زیر نظر گرفت، به هر حال نقاط قوت و ضعفی وجود دارد اما اینکه برای سه سال، توانسته اند رئیس شورا باقی بمانند، خود نشان از هوش بالا و درایت ایشان دارد که از امتیازات ایشان است.

اما در سه سال گذشته ما به عنوان شورای شهر، تا چه حدی توانسته ایم در اصلاح امور تاثیر گذار باشیم؟ از نظر من در این مورد ضعف وجود دارد.

در پایان شورای چهارم می توان شفاف تر در خصوص عملکرد ایشان صحبت کرد.

تبریزمن: زیرساخت های شهر تبریز برای میزبانی از گردشگرانی که سال ۲۰۱۸ وارد تبریز خواهند شد، چگونه می بینید؟

این اتفاقی که افتاده و تبریز به عنوان پایتخت گردشگری انتخاب شده است، موضوع بسیار مثبت و عظیمی است. جایگاه اقتصادی، تجاری و حتی موقعیت جهانی ما تحت تاثیر این موضوع قرار خواهد گرفت.

اما اگر مردم و مسئولین ما از این فرصت استفاده نکنند، همان ضعف های گذشته باقی خواهد ماند.

دیدگاه من اینست که در حال حاضر تبریز توان مدیریت توریست و زیرساخت های لازم را ندارد و باید سریعا کار ها انجام شود.

در استانداری گروه های مختلفی در این باره تشکیل شده است اما هنوز شورای شهر به عنوان اصلی ترین عامل این موضوع، هیچ خبری از روند کار ها ندارد و بعید نیست یک سال مانده به سال ۲۰۱۸ بیایند و تازه از ما درخواست کمک مالی کنند.

تبریزمن: مهمترین کمبودهایمان برای میزبانی مناسب در کدام حوزه ها هستند؟

در بحث اسکان مشکل داریم. اگر ۲ میلیون گردشگر که دور از انتظار هم نیست وارد تبریز شود، ما هتل و هتل آپارتمان کافی نداریم. اگر این ۲ میلیون را تقسیم کنیم به تعداد ماه ها و روزها، متوجه می شویم که امکانات و شرایط لازم برای اسکان و حتی تحمل حمل و نقل و پذیرش این تعداد گردشگر را نخواهیم داشت.

از طرف دیگر، آرامش در محل های رفت و آمد توریست ها، فضای سبز و از همه مهمتر روش برخورد مردم با این تعداد توریست می باشد.

امیدوارم ۷ گروهی که تشکیل شده است بتوانند تا زمان مقرر مشکلات را حل کنند.

تبریزمن: آیا زمان کافی برای این موارد خواهیم داشت؟

زمان که کم است اما ما هم بی تجربه نیستیم و اگر تعامل باشد، می توان مدیریت کرد. نگرانی ما از گروه هایی است که تشکیل شده و کشمکش های احتمالی بین آن ها است که در آخر و چند ماه مانده به سال ۲۰۱۸ مسئولیت ها را گردن شورا خواهند انداخت.

تبریزمن: در خصوص ترافیک شهر تبریز صحبت کنید :

ببینید ترافیک دو تا تا نسخه دارد، یکی ایجاد محدودیت است، که با توجه به شرایط تبریز چندان قابل اجرا نیست.

راه دوم هم نیازمند مسیرگشایی است که آن هم به دلیل مشکلات مالی شهرداری، عملا متوقف شده است.

تبریزمن: از مدیرعاملی تراکتور بگویید؟ چگونه آمدید چگونه رفتید؟

راستش آن زمان دنبال فردی می گشتند که اهل تبریز باشد و از ورزش هم سر در بیاورد، افراد زیادی را بررسی کردند. دلیل انتخاب من این بود که جز من فردی را پیدا نکرده بودند.

اما دلیل رفتن از تراکتور، این بود که پشتیبانی کافی از ما نشد، در طول سه سال، بزرگترین مشکلی که ما داشتیم، مسائل مالی و تامین تیم بود. از طرف دیگر، تیم تراکتورسازی تیم بسیار بزرگی است و توقعاتی که وجود دارد، بسیار بالاست. فشار زیادی روی من بود.

هم اینکه احساس کردیم که برخی از حضور مستمر ما خسته شده بودند و ما هم خودمان صلاح دیدیم کنار رفته و تنفسی ایجاد کنیم.

تبریزمن: تراکتور ۹۴-۹۵ را چگونه می بینید؟

من در خصوص آقای عباسی صحبت نمی کنم، اما از زمان حضور آقای قلعه نوعی در تیم، وضعیت نتایج مناسب تر شده است و تیم هم اکنون فوتبال خوبی بازی می کند.

به هر حال امیدواریم این تیم با نتایج بهتر هواداران پرشمار خود را خوشحال کند.

نکته دیگر هم اینکه ما نباید تراکتورسازی را فقط در نتیجه خلاصه کنیم، بلکه در تمام ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می توان از این پتانسیل استفاده کرد که متاسفانه در حال حاضر چنین چیزی را شاهد نیستیم.

تبریزمن: از خاطرات سال ۹۴ بگوید:

اینکه شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شد بهترین خاطره ام بود.

بدترین خاطره هم مشکلات و مسائلی که در حوزه شهرداری به خاطر مفاسد مالی ایجاد شد.

تبریزمن: در آمد اعضای شورا خوب است؟

شاید برای بعضی ها خوب باشد اما برای من خیلی بد است!

تبریزمن: غیر ازحضور در شورا شغل دیگری دارید؟

خیر هیچ شغل دیگری ندارم.

تبریزمن: تفریح؟

ورزش می کنم. هم انفرادی و هم همگانی.

تبریزمن: به غیر از تبریز و ایران، به چه شهر و کشوری علاقه دارید؟

مورد خاصی به ذهنم نمی رسد، اگر هم سفری داشته باشم، صرفا جهت بازدید و کسب تجربه از آن شهر و کشور است.

تبریز: شهر اولین ها ( البته باید این لقب را حفظ کنیم )

آذربایجان: سر ایران

تراکتور: عشق مردم آذربایجان

شورا: مهد مدنیت کشور ایران اسلامی

ترافیک: معضل کل جهان خصوصا تبریز

جعفری: خادم مردم

تبریزمن: رسانه مناسب شهری با لقبی خوب

 

گفتگو از نوید هوشمند


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :