وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پیکر بیش از ۱۵۰ زائر قربانی فاجعه منا امشب(شنبه) با پرواز اختصاصی به کشور انتقال می یابد.

به گزارش تبریزمن، سیدحسن هاشمی روز شنبه پس از بازگشت از عربستان در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) در جمع خبرنگاران افزود: تاکنون پیکر ۱۰۴ نفر از جان باختگان فاجعه منا وارد کشور شده و پیکر بیش از ۱۵۰ نفر نیز امشب وارد کشور می شود و به تدریج تا آخر هفته همه اجساد در کشور خواهند بود.

وزیر بهداشت ادامه داد: طی سفر به عربستان، با برخی مقامات این کشور از جمله وزیر بهداشت عربستان جلساتی داشتم و به توافقاتی رسیدیم، از جمله اینکه پیکر هیچیک از جان باختگان ایرانی در عربستان دفن نشود و کارهای مربوط به مصدومان و جان باختگان ایرانی به هیات ایرانی واگذار شود، البته هنوز مشکلاتی وجود دارد از جمله اینکه هنوز تعدای از اجساد جان باختگان پیدا نشده است.

هاشمی گفت: حضورم در عربستان باعث تصریح در روشن شدن وضعیت زائران آسیب دیده در این فاجعه بزرگ شد و به همین علت طی دو سه روز گذشته شاهد تسریع امور بودیم.

** فاجعه منا برای مسئولان عربستانی هم غیرمنتظره بود

وی گفت: فاجعه منا حادثه ای دردناکی بود که برای مسئولان عربستان هم غیرمنتظره بود و آنها نیز آمادگی مواجه با چنین فاجعه ای را نداشتند و تمام تلاش ها آنها این بود که بتوانند هر چه زودتر خود را پیدا کنند و به کشورهای آسیب دیده پاسخگو باشند.

هاشمی افزود: برای روشن شدن وضعیت افرادی که هنوز پیکر آنها پیدا نشده، به آزمایشی «دی ان ای» نیاز است که در ایران انجام می شود و باید بستگان جان باختگان نیز حضور داشته باشند.

وزیر بهداشت گفت: البته عربستان برای همه جان باختگان نمونه برداری «دی ان ای» انجام می دهد که اگر روزی وضعیت فردی نامعلوم بود، بتواند پاسخگو باشد.

** پیکر هیچ زائری در عربستان دفن نشده است

هاشمی افزود: تاکنون پیکر هیچیک از جان باختگان ایرانی در عربستان دفن نشده است.
وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی در مورد علت فاجعه منا توضیح داد: در مورد علت این حادثه اجازه دهید اول سعودی ها بطور رسمی اظهار نظر کنند، در ایران نیز کارشناسی های لازم با همکاری مسوولان دولت، سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری و دستگاه های دیگر انجام خواهد شد و حتما در زمان مناسب اعلام نظر می کنیم.

** فاجعه منا و درس تجدید نظر مدیریت حج

هاشمی گفت: فاجعه منا درس های زیادی داشت و نشان داد که
هم در مدیریت حجاج کشور و هم در جاهای دیگر باید تجدیدنظرهای اساسی بکنیم.

وزیر بهداشت دوشنبه هفته گذشته در صدر هیاتی به همراه امیر محسن ضیایی، رئیس جمعیت هلال احمر، حسن قشقاوی معاون کنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه و محسن لاری مشاور بین المللی وزیر بهداشت با هدف بررسی وضعیت مجروحان و مفقودان ایرانی فاجعه منا راهی عربستان شد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، امسال ۶۴ هزار زائر ایرانی برای انجام مناسک حج راهی عربستان سعودی شدند که از این تعداد در روز عید قربان، ۴۶۵ زائر حین مراسم رمی جمرات بر اثر بی کفایتی مسوولان سعودی به لقاالله پیوستند.

بیش از چهار هزار زائر از کشورهای مختلف نیز در قربانگاه منا جان خود را از دست دادند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :