پیکر عاشیق رسول قربانی، استاد موسیقی عاشیقی با حضور پرشور مردم و هنرمندان شهر تبریز در قطعه هنرمندان وادی رحمت این شهر به خاک سپرده شد.

به گزارش تبریزمن، عاشیق رسول قربانی از هنرمندان مطرح حوزه موسیقی عاشیقی در اثر سکته مغزی چند صباحی در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز بستری بود که عصر دوشنبه ششم مهرماه جان به جان آفرین تسیلم کرد.

عاشیق رسول قربانی

تشییع پیکر این استاد توانای موسیقی استان صبح امروز از مجتمع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن تبریز به سمت قطعه هنرمندان وادی رحمت تبریز با استقبال بالای مردم و هنرمندان شعر هنرپرور تبریز همراه بود تا جامعه هنری تبریز این بار شاهد از دست دادن این بزرگ مرد عرصه هنر و ادب استان باشد.

رسول قربانی متولد سال ۱۳۱۴ در روستای عباس‌آباد منطقه قره داغ بود که همواره به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار موسیقی ایران مطرح بوده است که در فستیوال‌های خارجی در ۱۸ کشور جهان از جمله فرانسه، آلمان، هلند، انگلستان، ژاپن، چین، چک، اسلواکی، اتریش، استرالیا، جمهوری آذربایجان (باکو)، مجارستان، یوگسلاوی و ترکیه روی صحنه رفته است.

عاشیق رسول قربانی

بار‌ها از عاشیق رسول در جشنواره موسیقی فجر به عنوان هنرمند برجسته موسیقی عاشیقلار تجلیل شده و در سال ۱۳۸۳ آیین نکوداشتی به منظور پاسداشت یک عمر فعالیت هنری این استاد شاخص برگزار شد.

وی بیش از سه هزار بیت در مضامین عارفانه و دینی و در مدح ائمه اطهار (ع) شعر سروده که نشان تبریز نیز به سینه این استاد موسیقی آویخته شده است.

موسیقی عاشیقی یکی از چهره های ماندگار خود را از دست داد

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت این استاد موسیقی در پیامی با تسلیت درگذشت این عاشیق برجسته آورده است: موسیقی عاشیقی پشتوانه معنوی و موسیقی نواحی ایران یکی از چهره های ماندگار خود را از دست داد.

علی مرادخانی در این پیام افزوده است: عاشیق رسول قربانی پس از عمری تلاش بی وقفه در ترویج و تعالی موسیقی عاشیقی و ارائه آثاری دلنشین با صدایی پر هیمنه و کم نظیر و اجرا در بسیاری از فستیوال های خارجی و دریافت جوایز ممتاز و عناوین افتخار آمیز برای کشور در پی عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت و شمع جمع عاشقان خاموش شد.

عاشیق رسول قربانی

وی ادامه داده است: همانگونه که در آیین اختتامیه جشنواره موسیقی مقامی فجر در توصیف مقام هنری وی نیز اشاره شد؛ «عاشیق اگر چه پشت صحنه و پیش از کنسرت صحبت نمی کند اما روی صحنه قیامت به پا می کند» با قلبی آکنده از تاثر و تاسف یاد او را گرامی داشته و ضمن عرض تسلیت به جامعه هنری کشور به ویژه عاشیق های ایران از خداوند متعال برای بازماندگان و عموم ارادتمندان آن مرحوم سلامت و شکیبایی مسالت دارد.

نام و یاد عاشیق رسول قربانی همواره جاودان خواهد بود

سرپرست دفتر موسیقی نیز در پیامی به مناسبت این حادثه آورده است: دیگر بار جامعه ی شریف موسیقی ایران، درغم ازدست دادن یکی از مفاخر تأثیر گذار موسیقی نواحی این سرزمین و چهره ای ماندگار از زمره ی مردمی ترین نغمه ها وآواها، به سوگ نشست .

به نقل از خبرگزاری مهر، فرزاد طالبی ادامه داده است: هرچند تاهمیشه ی ایَام و تا آنجا که از هنر و ادب عاشیقی، نشان وسراغی باقی است، می توان نام و یاد اورا درآثار جاودانش، زنده و حاضر دید امَا فقدان دنیایی اش را به محضر خانواده ی بزرگوار و همراهن داغدارش، تسلیت گفته، درزیر بارسنگین اندوهشان، شانه می سپاریم و رحمت و آرامش الهی را برای آن روح بلند، مسئلت می نماییم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :