به گزارش تبریزمن، جلسه صبح امروز شورای اسلامی کلانشهر تبریز با حضور ۱۹ نفر از اعضا به ریاست شهرام دبیری برگزار گردید که سرویس شهری تبریزمن در گزارشی به متن و حاشیه این جلسه پرداخته است.

دبیریشهرام دبیری: در خصوص امنیت کارگران باید چاره اندیشی کنیم

دکتر شهرام دبیری در ابتدای جلسه امروز شورای شهر تبریز با تبریک سالروز ولادت امام جواد (ع) و روز شوراها گفت: انقلاب اسلامی به مردم سالاری تاکید داشته که در این خصوص تشکیل شوراها به فرمان حضرت امام (ره) بر همین اساس بود. در سال ۵۸ حضرت امام دستور تشکیل شوراها را صادر فرمودند ولی به دلیل وقوع جنگ تحمیلی این امر با تاخیر مواجه شد و چند سال بعد شوراها تشکیل شدند.

رئیس شورای شهر تبریز با تاکید بر اینکه وجود شوراها باعث توسعه شهرها شده اند ابراز داشت: از این پس با تعامل بیشتر و همدلی و همزبانی امیدوارم در جهت توسعه منافع شهر قدم برداریم.

وی ادامه داد: در روزهای گذشته یک کارگر خدمات شهری نیز دچار سانحه شده است که در خصوص امنیت کارگران باید چاره اندیشی کنیم. اولا باید تمام کارگران به وسایل ایمنی مجهز شوند و در خیابان های اصلی برای تمیز کردن از خودرو های مکانیزه استفاده گردد تا تصادفات و سوانح به حداقل برسد.

چمنیدکتر اسماعیل چمنی: برخی مدیران به جای پاسخگویی، اقدام به تهدید اعضای شورا می کنند

اسماعیل چمنی در تذکر پیش از دستور جلسه امروز شورای شهر گفت: برخی از مدیران در مقابل اعضای شورا ایستادگی می کنند و به جای پاسخگویی اعضا را تهدید می کنند.

وی با تاکید بر اینکه وقتی یک نفر در مناقصه برنده می شود باید کار به او سپرده شود نه اینکه از او توضیح بخواهند چرا قیمت پایین داده است. شرط برنده شدن در مناقصه لیست قیمت هاست نه ارتباط داشتن با افراد.  اگر قرار باشد نتوانیم مشکلات مردم را پیگیری کنیم نباید روی ان صندلی ها بنشینیم.

نایب رئیس شورای شهر تبریز با اشاره به تخلف صورت گرفته در شهرداری منطقه ۶، تصریح کرد: ما به برخی از مدیران آنقدر میدان دادیم که خودشان را دولت فرض کرده و جرات تهدید اعضاء شورا را نیز پیدا کردند، در شهرداری منطقه ۶ یک شرکت ساده در مناقصه برنده شده است اما بنابه دلایل نامعلوم چون نورچشمی و بدون حامی بود کنار گذاشته شده است.

وی افزود: مسئولین شهرداری منطقه ۶ تهدید به ارائه گزارش و پیگیری موضوع از طریق حراست کرده‌اند، بهتر است حراست ابتدا به تخلف مدیران رسیدگی کند، اینکه پیمانکار مبلغ کمی را می‌خواهد و این به سود شهرداری است باید وی را کنار گذاشت؟!

نجفیصادق نجفی: شهرداری‌های مناطق حق برگزاری مناقصه را ندارند

شهردار کلانشهر تبریز هم که در جلسه علنی شورا حضور داشت گفت: شهرداری تبریز به تمام کارگران خدماتی خود لباس‌های مخصوص و علائم اخطار دهنده داده است و اگر کمبودهایی هم موجود است متوجه شرکتهای طرف قرارداد با کارگران است.

وی درباره برگزاری مناقصه از طرف شهرداری منطقه ۶ هم گفت: شهرداری‌های مناطق حق برگزاری مناقصه را ندارند و اگر چنین کاری صورت گرفته است پیگیری می‌کنم.

صادق نجفی گفت: سال گذشته شهرداری تبریز ۴۰۰ میلیارد تومان از بابت صدور پروانه ساخت و ساز درآمد داشته است اما با راهکار‌ها و فعالیت‌های درآمدزایی که در شهرداری تبریز انجام می‌شود در صورت کاهش صدور پروانه‌ها، شهرداری تبریز می‌تواند این رقم و حتی بیشتر از آن را هم درآمد زایی کند.

بابایی اقدمفریدون بابایی اقدم: صدا و سیما در تیزرهای خود تجدید نظر کند/تبریز جهنم نیست

فریدون بابایی اقدم در تذکر پیش از دستور جلسه امروز شورای شهر تبریز با تقدیر از عملکرد شهرداری و سازمان پارکها در در خصوص آماده سازی پارک ملا زینال ادامه داد: در مورد اتفاقاتی که برای دستفروشان افتاده است باید در حوزه منطقه ۸ تدبیر اندیشیده شود و با تمهیدات ویژه به کار بسته شود.

رئیس کمیسیون تحقیق و نظارت شورا با اشاره به خودسوزی اخیر یک دست‌فروش در شهرداری منطقه ۸، ابراز کرد: متاسفانه شهر تبریز دارای اقتصاد غیر رسمی است و دست‌فروشان برای امرار معاش زندگی مجبورند به هر نحو ممکن از شهرداری مجوز کار در حاشیه‌ی خیابان را دریافت کنند پس لازم است تمهیدات لازم انجام شود تا شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

بابایی اقدم در ادامه با اشاره به موضوع برنامه شهریمیز گفت: در روزهای گذشته برخی از همکاران در این مورد موضع گیری هایی انجام داده اند که درست نیست، هیچ کس منکر فعالیت های صدا و سیما نیست.

وی با اشاره به اینکه در جلسه روز سه شنبه دوباره در کمیسیون نظارت موضوع برنامه شهریمیز قرار گرفته گفت: از شهردار درخواست میکنم که مدیران روابط عمومی و عوامل برنامه در این جلسه حاضر شوند.

رئیس کمیسیون نظارت در پایان با انتقاد شدید از سازندگان تیزرهای صدا و سیما گفت: در زمان پخش آیت الکرسی وقتی به کلمات مربوط به جهنم میرسیم تصاویری از تبریز پش می شود که در واقع تداعی گر جهنم بودن تبریز است که مدیران باید نسبت به تغییر آن اقدام کنند، تبریز جهنم نیست.

ایرج شهین باهرایرج شهین باهر: روز شوراها یاد آور راهی است که آمده ایم

مهندس ایرج شهین باهر در تذکر پیش از دستور جلسه امروز شورای شهر با تبریک روز شوراها گفت: روز شوراها تلنگری است تا ببینیم چه راهی را آمده ایم و چقدر به اهدافمان دست یافته ایم.

وی با تقدیر از سازمان پارکها به دلیل گلکاری های سطح شهر تاکید کرد: این نوع گلکاری زیبنده شهر بوده و دیدم که همه از این گلکاری تمجید کردند و امیدواریم تمام سطح شهر همینطور گلکاری شود.

رئیس کمیسیون عمران با انتقاد از عملکرد برخی مدیران شهرداری در صدور حداکثری پروانه های تجاری گفت: مردم از این وضعیت راضی نیستند و با امضای تومار های متعدد به این وضعیت اعتراض کرده اند. شهرداری به سدا گران مسکن و مغازه اجازه ندهند بافت شهر را بر هم بزنند.

عضو شورای شهر تبریز در پایان گفت: در مناقصات اگر قیمت پیشنهادی از حد منطقی پایین تر باشد باید در کمیته فنی مورد بررسی قرار گیرد تا از کیفیت کار کاسته نشود.

حاجی زادهسعید حاجی زاده: بخاطر ایرادات هیات حل اختلاف به لایجه عوارض محلی، دو فوریت لایحه عوارض طبقات مازاد رای نیاورد

سعید حاجی زاده با بیان اینکه در زمان تصویب تعرفه عوارض محلی به دلیل اینکه فرمانداری کمیسیون توافقات را غیر قانونی دانسته بود و برای اینکه کمیسیون توافقات را حذف کنیم این بند اضافه شد.

وی ادامه داد: بر این اساس اگر برای طبقه مازاد بر تراکم مشکلاتی از قبیل

حقوق همجواری، اشرافیت سایه اندازی و تامین پارکینگ و فضای باز وجود نداشته باشد با پرداخت دو برابر عوارض پروانه صادر می شود.

سخنگوی شورای شهر تبریز تاکید کرد: در مورد طبقات مازاد در صورتیکه قوانین مورد نیاز منجمله قوانین شهرسازی در نظر گرفته شود، عوارضی تعریف کرده بودیم که شهرداری معتقد است این عوارض برای شهروندان زیاد بوده و با روند فعلی درخواست برای دریافت پروانه های ساختمنی بخاطر عوارض بیش از حد کاهش می بابد و نیاز به تغییرات در مورد عوارض طبقات مازاد می باشد.

وی ادامه داد: این لایحه از سوی شهرداری به صورت دو فوریت مطرح شده بود که با تصویب اعضای شورای شهر برای بررسی بیشتر و کار کارشناسی برای تطبیق با تصمیمات هیئت حل اختلاف که مواردی از لایحه تعرفه عوارض محلی را ابطال کرده است یک فوریت آن تصویب شد تا در اولین جلسه شورا مطرح و بررسی شود.

گفتنیست که سات حل اختلاف برخی از بندهای لایحه عوارض محلی را رد کرده بود که طبق بررسی ها، لایحه امروز شهرداری هم جزو یکی از بندهای رد شده بود و با توجه به این موضوع شورا ابتدا باید در مورد بندهای رد شده لایحه عوارض محلی تصمیم گیری نموده و سپس در مورد لایحه عوارض طبقات مازاد به جمع بندی برسد که به همین دلیل دو فوریت لایجه فوق رای نیاورده و اعضای محترم شورا به یک فوریت رای دادند.

حاجی زاده در خاتمه افزود: قرار شد برای جلسات بعدی مستندات کافی جمع اوری شود تا در مورد انها تصمیم گیری شود، در ضمن تصمیم گیری در مورد لایجه امروز شهرداری منوط به تصمیم گیری در مرود رای هیات حل اختلاف می باشد که در اولین جلسه آتی شورا در هر دو مورد تصمیم گیری خواهد شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :