شهرستان اهر همچون سایر شهرستان‌های کشور دارای پروژه‌های نیمه تمام متعددی است که علی رغم وعده‌های مسئولان تاکنون تکمیل نشده و مردم منتظر افتتاح این پروژه‌های نیمه تمام هستند.

به گزارش تبریزمن، شهرستان اهر با داشتن پروژه‌های نیمه تمامی همچون بزرگراه اهر – تبریز، مسکن مهر، استادیوم ۵ هزار نفری، جاده کمربندی غربی و شرقی، دانشکده کشاورزی و اصلاح شبکه آب شرب شهر اهر جزو شهرهای دارای بیشترین تعداد پروژه نیمه تمام استان آذربایجان شرقی است.

بزرگراه اهر – تبریز را می‌توان به عنوان یکی از پروژه‌های مهم شهرستان اهر و آذربایجان شرقی نامبرد، این جاده باریک هرساله منجر به مرگ بیش از ۱۵۰ نفر از اهالی منطقه ارسباران می‌شود و نام جاده مرگ را به خود اختصاص داده است.

اعتبار ۱۲۲ میلیارد تومانی برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام اهر

فرماندار شهرستان اهر در خصوص پروژه‌های نیمه تمام و رها شده این شهرستان گفت: بیشتر پروژه‌های عمرانی و خدماتی بصورت نیمه تمام مانده و نبود اعتبار کافی مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

سید محمدعابدی افزود: قطعه نخست بزرگراه اهر – تبریز در مراحل پایانی قرار گرفته که بعد از سالها انتظار، مسیر اهر به طرف گویجه بئل به پایان می‌رسد.

وی با بیان اینکه بیش از  هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی مسکن مهر و مسکن شهری ناتمام مانده است، ادامه داد: از این تعداد ۱۰۲۵ واحد مربوط به مسکن مهر بوده و ۶۰۰ واحد مسکونی در حوزه اختیارات بنیاد مسکن قرار دارد.

بزرگراه اهر تبریز

فرماندار اهر به نیمه تمام ماندن دانشکده کشاورزی اهر نیز اشاره کرد و گفت: دانشکده کشاورزی اهر با اعتبار اولیه ۲۵ میلیارد ریال که از اردیبهشت ماه سال ۹۱ کلنگ زنی شده تاکنون به اتمام نرسیده، این دانشگاه بدلیل بروز برخی از مشکلات عمرانی و خدماتی بوجود آمده که امیدواریم تا سال آینده مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

عابدی با اشاره به اینکه مجتمع آبرسانی یخفروزان از جمله پروژه های نیمه تمام در شهرستان اهر است، اضافه کرد: اصلاح شبکه آب شرب شهر اهر با اعتبار ۱۷ میلیارد ریال از سال ۹۱ آغاز شده و متاسفانه با وجود اعتبار کم مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

وی با انتقاد از اینکه استادیوم ۵ هزار نفری اهر روند لاک پشتی دارد، بیان داشت: این پروژه طی سفر اول رئیس جمهور به شهرستان اهر جزو مصوبات هیات دولت بود و متاسفانه تا امروز احداث این استادیوم به کندی پیش می‌رود.

عابدی خواستار تسریع در ساخت جاده‌های کمربندی غربی و شرقی شد.

فرماندار اهر در پایان خاطر نشان کرد: طبق برآوردهای اولیه حدود ۱۲۲ میلیارد تومان اعتبار برای اتمام پروژه‌های عمرانی نیمه تمام شهرستان اهر نیاز است.

برای بهره‌برداری از جاده اهر-تبریز ۶۰۰ میلیارد ریال نیاز است

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان اهر نیز در گفتگو با  با اشاره به اینکه پروژه‌های نیمه تمام نیازمند تزریق اعتبار بیشتری است، اظهار داشت: جاده اهر – تبریز بطول ۹۱ کیلومتر در چهار قطعه درحال اجرا است.

علی سلطانی ادامه داد: این جاده در سال ۱۳۸۷ با حضور مسئولان استانی و شهرستانی کلنگ‌زنی شده و امیدواریم طبق قول داده شده رئیس جمهور تا پایان سال آینده به اتمام برسد.

وی افزود: قطعه نخست جاده اهر – تبریز بطول ۲۱ کیلومتر از اهر به سمت گویجه بئل، قطعه دوم بطول ۱۰ کیلومتر از گویجه بئل بسمت بیلوردی و قطعه سوم بطول ۲۳ کیلومتر از سمت تبریز به خواجه و قطعه آخر از بیلوردی تا خواجه بطول ۳۷ کیلومتر به دست چهار پیمانکار سپرده شده و درحال اجرا است.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان اهر از تحقق ۵۰ درصدی اعتبار تخصیص یافته برای جاده اهر – تبریز خبر داد و گفت: حدود ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب در سفر اخیر هیات دولت به آذربایجان شرقی برای سال جاری محقق شده است.

سلطانی با بیان اینکه ۹۰۰ میلیارد ریال برای اتمام پروژه جاده اهر – تبریز کافی نیست، تصریح کرد: برای اتمام صد درصدی بزرگراه اهر – تبریز با درنظر گرفتن ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار امسال تقریباً به ۶۰۰ میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز است.

بزرگراه اهر تبریز

وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه روزانه بیش از ۲۰ هزار خودرو در این جاده تردد می‌کنند یکی از حساس ترین محورهای مواصلاتی استان بوده، علی رغم اینکه جاده اهر – تبریز تنها شاه‌راه رفت و آمد مردم شش شهرستان منطقه ارسباران، شهرهای استان اردبیل و حتی اتباع کشورهای همسایه مانند جمهوری آذربایجان و نخجوان و ارمنستان است.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان اهر همچنین در خصوص مسکن مهر این شهرستان نیز گفت: تعداد ۴ هزار و ۲۶۷ واحد مسکن مهر مسکونی و خودمالک در شهرستان اهر احداث شده تاکنون از این تعداد بیش از ۳ هزار واحد مسکونی تحویل داده شده است.

سلطانی تعداد واحدهای باقی مانده را بیش از یک هزار واحد اعلام کرد و بیان داشت: علت وقفه بوجود آمده در اتمام این واحدها سوء مدیریت هیات مدیره و تعاونی‌ها بوده و برای بهره‌برداری از این واحد دولت بطور کامل اعتبار را پرداخت کرده و مابقی برعهده مالکان است.

تخصیص ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اتمام پروژه‌های راه و شهرسازی اهر

وی همچنین به پروژه‌های آسفالت‌ریزی راه‌های روستایی شهرستان اهر نیز اشاره کرد و اظهار داشت: حدود ۳۰ راه ارتباطی روستایی بطول ۱۵۰ کیلومتر از طریق اعتبارات دولتی و مشارکت‌های مردمی آماده آسفالت‌ریزی شده و در صورت انعقاد قرارداد با پیمانکار عملیات اجرایی آغاز می‌شود.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان اهر ادامه داد: از ۲۰۳ روستای شهرستان اهر تاکنون راه ارتباطی ۱۰۲ روستا آسفالت‌ریزی شده و ۲۰ روستای دیگر در آینده نزدیک از نعمت راه آسفالته بهره‌مند خواهند شد.

سلطانی تصریح کرد: از کل جمعیت روستایی شهرستان اهر که ۶۵ درصد از راه آسفالت، ۲۰ درصد از راه شنی و ۱۵ درصد روستائیان از نعمت راه دسترسی مطلوب برخوردار هستند.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان اهر در پایان سخنان خود به ضرورت افزایش اعتبارات پروژه‌های عمرانی این شهرستان تاکید کرد و یادآور شد: برای اتمام پروژه‌های راه و شهرسازی اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال مورد نیاز است.

بزرگراه اهر تبریز

توسعه و پیشرفت شهرستان اهر بستگی به اتمام پروژه‌های نیمه تمام دارد

بخشدار مرکزی اهر نیز  گفت: تکمیل و ساخت پروژه‌های نیمه تمام در اولویت کاری دولت یازدهم در شهرستان اهر است.

کامل نصیری ادامه داد: توسعه و پیشرفت شهرستان اهر بستگی به اتمام پروژه‌های نیمه تمام و رهاشده دارد.

وی با بیان اینکه برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام بیش از ۱۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، تصریح کرد: یکی از مهمترین پروژه‌های این شهرستان که در عمران و آبادانی منطقه نیز اثرگذار خواهد بود اتمام بزرگراه اهر – تبریز است.

بخشدار مرکزی اهر اضافه کرد: کمبود و نبود اعتبار کافی مانع نیمه تمام مانده پروژه‌هاست، دولت براین اساس تنها برای پروژه‌های بالای ۸۰ درصد رشد فیزیکی، اعتبار تخصیص می‌دهد.

نصیری از نیمه تمام ماندن فاز دوم مجتمع آبرسانی یخفروزان خبر داد و گفت: فاز نخست این پروژه در سال ۹۲ به بهره برداری رسید و تاکنون عملیات اجرایی فاز دو پیشرفت چندانی ندارد.

وی افزود: با اتمام فاز دوم مجتمع آبرسانی یخفروزان جمعیت بیش از ۷۰ روستای شهرستان اهر از آب سالم برخوردار می‌شوند.

بخشدار بخش مرکزی اهر در پایان بر اتمام پروژه‌های عمرانی و خدماتی توسط دستگاه های مختلف تاکید کرد.

سالن ورزشی

نیاز ۱۵ میلیارد تومانی بخش ورزش شهرستان اهر برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اهر گفت: برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام بخش ورزش شهرستان ۱۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اهر نیز در مورد پروژه‌های در دست اقدام این مجموعه در شهرستان اظهار داشت: پروژه زورخانه اهر که اعتبار آن از طرف اداره ورزش و جوانان استان تامین می‌شود و تاکنون نیز ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در صورت تامین اعتبار ۳۰۰ میلیون تومانی بزودی به بهره برداری خواهد رسید.

جابر اسدی افزود: متاسفانه استادیوم فوتبال پنج هزار نفری شهرستان نیز که جزو طرح‌های ملی است تنها ۳سه درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فعلا راکد مانده و طبق اعلام دولت یازدهم فقط به طرح‌هایی که بالای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند اعتبار اختصاص می‌یابد که بنابراین این مجموعه را شامل نمی‌شود.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اهر ادامه داد: با تلاشهای انجام گرفته توسط نماینده مردم اهر و هریس در مجلس و فرماندار شهرستان، در جلسه ای که با دکتر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و معاون توسعهٔ مدیریت و سرمایهٔ انسانی رئیس جمهور و وزیر ورزش و جوانان برگزار گردید مقرر شد در سال ۹۴ برای این استادیوم اعتباری در نظر گرفته شود و حداقل زمین چمن و پیست آن احداث شود. این اعتبار در سال گذشته ۱۳ میلیارد تومان بود که با در نظر گرفتن تورم موجود احتمالا این رقم افزایش یابد.

وی اضافه کرد: همچنین پروژه سالن دوطبقه ورزشهای رزمی شهرستان اهر است که کلنگ آن سال گذشته توسط مدیرکل ورزش و جوانان استان و نماینده مردم اهر به زمین زده شد و تاکنون ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تخصیص اعتبار یک و نیم میلیاردی که تاکنون ابلاغ نشده، تکمیل شده و به بهره برداری خواهد رسید.

اسدی با اشاره به اینکه پروژه‌های نیمه تمام در صورت تخصیص اعتبارات استانی و یا ماده ۱۸۰ تکمیل خواهند شد، گفت: طرح پروژه‌های جدید با وضعیت فعلی منابع مالی دولتی مقدور نیست ولی تصمیم داریم با کمک بخش خصوصی به ساخت یک پیست سوارکاری اقدام کنیم که متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم زمینی مسطح به ابعاد ۱۳ هکتار در اطراف شهر اهر پیدا کنیم ولی تلاش‌هایی صورت گرفته و جلساتی برگزار شده تا بتوانیم این امر را محقق کنیم.

به نقل از خبرگزاری مهر، با همه این اوصاف امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبارات شاهد تکمیل پروژه‌های نیمه تمام متعدد شهرستان اهر باشیم چرا که اهر از دیرباز مسیر تاریخی اتصال دو شهر باکو و تبریز بوده و آباد شدن این خطه باعث افزایش صادرات و رونق اقتصادی بخشی از کشور خواهد شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :