در مقایسه با نسل قبل، امکانات و ادوات پیشرفته‌تری به داخل کابین اضافه شده ولی مشکلی که در اینجا وجود دارد، ساده سازی فضای داخلی کابین است.

به گزارش تبریزمن، دوران حیات کیا اسپورتیج به سال ۱۹۹۳ باز می‌گردد، زمانی که اولین کراس اوور کیا در کره جنوبی متولد شد، شاید در آن زمان کمتر کسی را بتوان پیدا کرد که میلی به خرید آن داشته باشد، چون از یک طراحی خشک و بی روح بهره می‌برد، تا اینکه در سال ۲۰۰۴ دومین نسل از کیا اسپورتیج متولد شد و نظر جهانیان به‌خصوص ایرانیان را به خود جلب کرد.

سابقه حضور این مدل در داخل کشور تقریبا از همان روزها آغاز شد، کراس‌اووری کوچک که همین حالا هم شاهد تردد آن در خیابان‌های کشور هستیم، ولی نقطه اوج کراس‌اوورهای کیا و حضور گسترده آن در بازار کشور زمانی پدیدار شد که سومین نسل از کیا اسپورتیج در سال ۲۰۱۰ میلادی متولد شد و به همراه خود، تحولی عظیم را برای شرکت مادرش به ارمغان آورد، حال پس از گذشت ۶ سال، چهارمین نسل از مدل اسپورتیج متولد شده و مهم‌تر از آن، ورود نسل چهارم کیا اسپورتیج به کشورمان است که البته فعلا در منطقه آزاد وجود داشته  و بس از دوستاران این خودرو با پلاک ملی هنوز در خیابان ها وارد نشده است.

مقایسه نسل قبل و نسل جدیدکیا اسپورتیج با پلاک منطقه آزاد

بررسی فنی کیا اسپورتیج نسل جدید در ایران /چشم بادامی مغرور در راه بازار (+عکس)

بررسی فنی کیا اسپورتیج جدید در ایران /چشم بادامی مغرور در راه بازار

خصوصیات خارجی
چهارمین  نسل اسپورتیج به دنبال موفقیت نسل پیشین خود، با کیفیت بالاتری توسعه پیدا کرده است. اولین قسمتی که نه تنها در اسپورتیج، بلکه در تمامی اتومبیل‌ها با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند و دلیل اصلی ترغیب مخاطب برای خرید آن به شمار می‌رود، طراحی ظاهری یک خودرو است که متاسفانه یا خوشبختانه، در نسل جدید کیا اسپورتیج با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده است.

بزرگ‌ترین مزیت طراحی کیا اسپورتیج، پیشرفته‌تر شدن ادوات به کار رفته در آن است و بزرگ‌ترین عیب طراحی آن هم، خارج شدن از حالت جدی نسل قبل خود که البته برای خیلی‌ها می‌تواند بیانگر شادابی و جوان‌پسندی باشد، و همچنین ناهماهنگی میان اجزا تشکیل دهنده چهره آن است. به عنوان مثال چراغ‌های پیشانی را با قابی کوچک در کنار مجموعه سپری حجیم طراحی کرده‌اند که چندان با یکدیگر هماهنگی ندارند، ولی با وجود به کار گرفتن تکنولوژی LED در ساخت آن‌ها به خصوص مه‌شکن‌هایش، می‌توان از این یک مورد صرف نظر کرد.

برخلاف طراحی قسمت جلو، در نسل پیشین کیا اسپورتیج شاهد طراحی نامتعارف و بدنه‌ای بیرون زده در عقب بودیم که خوشبختانه در نسل جدید تا حدودی برطرف شده است.

برای توسعه این کراس‌اوور نیز طراحان از طول ۴۴۸۰ میلی‌متری، ارتفاع ۱۶۳۵ میلی‌متری و همان عرض ۱۸۵۵ میلی‌متری نسل قبل استفاده کرده‌اند. ارتفاع خودرو نسبت به زمین هم در جلو ۲۰ میلی‌متر بلندتر شده و در عقب نیز ۱۰ میلی‌متر کاهش یافته است.

خصوصیات کابین
فضای داخلی کابین را می‌توان در دو کلمه توصیف کرد، مدرن‌سازی در کنار ساده سازی!، در مقایسه با نسل قبل، امکانات و ادوات پیشرفته‌تری به داخل کابین اضافه شده و حالا از پلاستیک‌های بادوام‌تر، کلیدهای خوش دست‌تر و روکش‌های بهتر بر روی صندلی‌ها استفاده شده، ولی مشکلی که در اینجا وجود دارد، ساده سازی فضای داخلی کابین است.

بررسی فنی کیا اسپورتیج جدید در ایران /چشم بادامی مغرور در راه بازار

در نسل قبل شاهد طراحی بهتری در داشبورد و کنسول مرکزی بودیم، ولی حالا طراحی شکیل داشبورد از بین رفته و داشبوردی ساده جای آن را گرفته است، به علاوه ازدهام کلیدهای کنسول مرکزی نیز بسیار بیشتر از قبل شده که به سیستم‌های جدید به کار گرفته شده بر روی خودرو باز می‌گردد، ولی در عوض کنسول مرکزی برای سهولت استفاده راننده، زاویه‌ای ۱۰ درجه‌ای در راستای محور عمود به سمت راننده به خود گرفته است.

درست مقابل راننده نیز غربیلکی کاربردی‌تر و شکیل‌تر نصب شده است. فضای پای سرنشینان عقب هم به لطف افزایش ۳۰ میلی‌متری فاصله بین دو محور به ۲۶۷۰ میلی‌متر رسیده که همچون دومینو، موجب افزایش ۴۰ میلی‌متری طول کلی خودرو هم شده است.

کنسول وسط هم طوری طراحی شده که پای سرنشینان عقب به راحتی مقابل آن عبور کند. فضای بار هم از ۴۶۵ لیتر نسل قبل، به ۵۰۳ لیتر در نسل جدید افزایش پیدا کرده است. سروصدای داخل کابین در حالت آماده به کار هم ۳۶ دسی‌بل و در هنگام حرکت و افزایش دور موتور نیز ۶۳ الی ۶۶ دسی بل اعلام شده است.

ایمنی
کیا در مورد ایمنی اسپورتیج ادعا کرده که ایمن‌ترین و محکم‌ترین اسپورتیج تا به امروز را ساخته است. البته برای این ادعاهای خود دلایل بسیاری ارائه کرده است.

بررسی فنی کیا اسپورتیج جدید در ایران /چشم بادامی مغرور در راه بازار

ساختار اسپورتیج نسل چهارم به طور قابل توجهی قوی‌تر از نسل قبل خود شده، چون حالا به طور گسترده‌تر از فولاد‌های کششی فوق‌العاده قوی (UHTS) به منظور بهبود مفاسل استفاده کرده‌اند. با استحکام ساختاری مرکز اسپورتیج نیز، استحکام پیچشی آن ۳۹ درصد نسبت به قبل بهبود پیدا کرده است. از فولاد مستحکم نیز در نسل سوم اسپورتیج حدود ۱۸ درصد استفاده شده بود، ولی حالا این میزان به ۵۱ درصد افزایش پیدا کرده که منجر به تقویت ستون‌های A و B و C، رکاب‌های زیر درب‌ها، سازه‌های سقفی و همچنین قوس داخلی چرخ‌ها شده است.

به عنوان گزینه‌ای استاندارد، کیا اسپورتیج به ۶ کیسه هوا نیز مجهز شده که به بهبود ایمنی این محصول کمک کرده که در قسمت‌های جلوی راننده و شاگرد و پرده‌ای ردیف اول و دوم شاهد آن‌ها هستیم.

از سایر تجهیزات ایمنی و عملکردی این محصول نیز می‌توان به سیستم مدیریت پایداری خودرو (VSM)، کنترل پایداری الکترونیکی خودرو (ESC)، سیستم فرمان هیدرولیک، سیستم هشدار و توقف خودکار در صورت احتمال تصادف، سیستم هشدار خروج از خطوط جاده، سیستم نور بالای اتوماتیک، سیستم هشدار نقاط کور در آینه، سیستم نظارت راداری ۷۰ متری بر جلوی اتومبیل، سیستم کنترل و هشدار تراکم ترافیک و… اشاره کرد که باعث به دست آمدن ۵ ستاره ایمنی از سازمان ایمنی اروپا شده است.

پیشرانه
برای بازار آسیا و خاورمیانه، کیا موتورز ۳ پیشرانه مختلف بنزینی و دیزلی را ارائه کرده که شامل موتوری ۱٫۶ لیتری توربو بنزینی، پیشرانه‌ای ۲ لیتری بنزینی و پیشرانه‌ای ۱٫۷ لیتری دیزلی می‌شود.

از میان دو پیشرانه بنزینی احتمال ورود نسخه ۲ لیتری استاندارد بسیار بالاتر است، چون از طرفی بدون توربوشارژر بوده و هزینه‌های کمتری دارد و از طرفی دیگر هم برادر ناتنی اسپورتیج، یعنی هیوندای توسان که در پلتفرم با یکدیگر مشترک هستند، تنها با پیشرانه‌ای ۲ لیتری عازم بازار کشور شده است.

درپایان…
جای هیچ شک و تردیدی نیست که سلیقه بازار کشورمان به خوبی پذیرای این کراس‌اوور جدید کیا خواهد بود. در واقع فرق آنچنانی ندارد که اسپورتیج جدید را زیبا بدانید یا زشت. زیرا با سلیقه بسیاری کاملا جور است و هرچه باشد کره‌ای پر زرق و برق با چهره‌ای نسبتا فضایی است. رقیب مستقیم آن هم توسان است که با چهره‌‌ای جدید در شرف ورود به کشور است.

جدول مشخصات فنی کیا اسپورتیج

تعداد سیلندر ها

۴سیلندر خطی-۱۶ سوپاپ

سیستم سوخت رسانی

انژکتوری پاشش مستقیم

حجم موتور(cc)

1.6 لیتری یا ۲ لیتری

حداکثر قدرت (hp/rpm)

1.6 لیتری ۱۷۵ ، ۲ لیتری ۱۶۴

حداکثر گشتاور(nm/rpm)

1.6 لیتری ۲۶۴، ۲ لیتری ۲۰۴

نوع جعبه دنده

۷سرعته اتوماتیک دوکلاچه، شش سرعته اتوماتیک استاندارد

مصرف سوخت ترکیبی(L/100km)

8.7

وضعیت انتقال قدرت

موتور جلو، دیفرانسیل جلو

حجم صندوق بار (L)

503

مشخصات چرخ

۱۶ , ۱۷ , ۱۸ in

ترمز های جلو و عقب

دیسکی

تعلیق جلو

بازوهای دوگانه به همراه رول بار

تعلیق عقب

بازوی چندگانه

طول×عرض×ارتفاع(mm)

4480×۱۸۵۵×۱۶۳۵

فاصله بین دو محور(mm)

2670

سطح ایمنی

۵ ستاره از سازمان ایمنی اروپا


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :