مایکل مکفول سفیر اسبق آمریکا در روسیه اعلام نمود نتایج همه پرسی انگلستان در خصوص خارج از اتحادیه اروپا به معنی پیروزی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه بود. ما از کارشناسان سیاسی برجسته پرسیدیم: آیا پوتین و روسیه واقعاً از بروز تفرقه در انگلستان و اتحادیه اروپا برنده می‌شوند؟

به گزارش تبریزمن، فدور لوکیانوف صدر پرزیدیوم شورای سیاست خارجی و دفاعی می‌گوید: گروهی از سیاستمداران غربی عادت کرده اسم پوتین را چون برچسب روی هر خبر سیاسی بچسباند. بنظر من این امر نشانه بی‌سلیقگی است، ولی آنها این را دوست دارند. این سیاستمداران به این واقعیت توجه نمی‌کنند که ترفند مذکور باعث می‌شود خودشان ظاهر مضحک و احمقی داشته باشند. وقایع جاری در غرب و انگلستان اساس خود را دارد، عواقب برکسیت خیلی متنوع خواهد بود. برخی از این عواقب برای روسیه مثبت و بعضی‌ها منفی خواهد بود. محاسبه همه این امور ممکن نیست. فقط مرور زمان “عمق مصیبت” را نشان می‌دهد.

ایگور بونین مدیر مرکز فن‌آوریهای سیاسی گفت: برکسیت واکنش اقشار پایین و بخش پایین طبقه متوسط به جهانی شدن بود. مرزها در دنیا زیاده از حد سریع زدوده می‌شود، انقلاب تنوع فرهنگی در جریان است. این افراد بیم دارند در نتیجه این تحولات موقعیت، کار و آینده خود را از دست بدهند. برکسیت امکانی برای رأی دادن علیه روندهای ناگوار برای آنها بود. آنها بیم داشتند انگلستان قدیمی و نیک از دست برود، کارخانه آنها به آسیا برود و فن‌آوریهای پیشرفته به نامفهوم شدن دنیا منجر شود. به همین دلیل، رأی دادن این گروه سابقاً منفعل نتیجه همه پرسی را تغییر داد زیرا یک روز قبل همه اطمینان داشتند اکثریت به نفع حفظ موقعیت کنونی رأی می‌دهد.

ولی پوتین با این امور چه ربطی دارد؟ اگر انگلستان در نهایت واقعاً از اتحادیه اروپا خارج شود این امر می‌تواند به واکنش زنجیره‌ای منجر شود. درصورت فروپاشی اتحادیه اروپا، روسیه که اساساً از فروش مواد انرژی‌زا به آن پول در می‌آورد متحمل خسارت هنگفت می‌شود. لذا روسیه و پوتین نمی‌توانند به این روند علاقه‌مند باشند.

آلکسی موخین مدیر کل مرکز اطلاعات سیاسی خاطر نشان می‌کند: قبول دارم که برکسیت اخلاقاً به نفع روسیه بود. علتش این است که انگلستان بین اعضای اتحادیه اروپا پرخاشجوترین کشور ضد روسیه بود. خروج انگلستان از اتحادیه اروپا باعث می‌شود موضع اتحادیه نسبت به روسیه بهتر شود. یعنی شانس کنار آمدن با اروپا بوجود می‌آید. اما همچنین باید گفت که بحران اتحادیه اروپا از طرف آمریکا تحریک شده بود. همین آمریکا تصمیم‌هایی به سیاستمداران اروپایی تحمیل می‌کرد که باعث می‌شد مردم از امور جاری در خانه مشترک اروپایی ناراضی باشند. سیاست آمریکا در خاورمیانه باعث شد سیل آوارگان به اروپا آغاز شود. طنز روزگار این است که واشنگتن علاقه‌مند به اتحادیه سربزیر و دشمن روسیه خودش باعث می‌شود اتحادیه اروپا ویران شده و روسیه از انزوا خارج شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :