به اعتقاد کارشناسان علوم ارتباطات، وقتی یک فناوری به صورت بومی و به مرور زمان تکمیل و جامعه کم‌کم با ابعاد مختلف آن آشنا می‌شود، مردم خود را برای استفاده صحیح از آن آماده می‌کنند.

به گزارش تبریزمن، شبکه‌های مجازی از جلوه‌های فناوری امروز است که به مدد رشد و توسعه بدون وقفه تلفن‌های همراه و افزایش دسترسی مردم به اینترنت رونق گرفته است. اگرچه این موضوع به خودی خود اجتناب ناپذیر است و حتی پدیده ای مثبت ارزیابی می‌شود، این روزها برخی از مراجعان به ادارات مختلف استان از رسیدگی نشدن کارهای خود و سرگرم بودن کارمندان با تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام گلایه دارند. این شبکه‌ها به دلیل فراگیر شدن در میان گروهی از کاربران به یک مشکل در زمینه دوری از تکریم ارباب رجوع، وجدان کاری و بهره‌وری در ادارات استان تبدیل شده است. توسعه شبکه اینترنت و گسترش شبکه‌های اجتماعی مثل وایبر، تلگرام و لاین  باعث شده است تعدادی از کارمندان ترجیح دهند به جای تکریم ارباب رجوع و انجام وظایف محوله در اسرع وقت، به وب گردی و گشت و گذار در سایت‌ها و شبکه‌های مختلف بپردازند. به اعتقاد کارشناسان علوم ارتباطات، وقتی یک فناوری به صورت بومی و به مرور زمان تکمیل و جامعه کم‌کم با ابعاد مختلف آن آشنا می‌شود، مردم خود را برای استفاده صحیح از آن آماده می‌کنند.

در مقابل وقتی کشوری از یک دانش و فناوری مهم و در عین حال جذاب و تاثیرگذار کاملا دور مانده باشد، به محض برخورد با آن تکنولوژی به دلیل افزایش بیش از حد تقاضا، گسترش آن تکنولوژی با سرعت و در مدت کوتاه انجام می‌پذیرد و در عمل مانند یک شوک به جامعه عمل می‌کند؛ بدون آن‌که عموم مردم هنوز تمرین و آمادگی لازم برای هضم و برخورد صحیح با این فناوری را داشته باشند. این موضوع در استان ما هم دیده می‌شود و به ویژه حضور در مراکز عمومی می‌تواند نشان دهنده علاقه مردم به این فناوری‌ها باشد که به شکل اعتیاد نیز نمود پیدا کرده است. بسیاری شاید راه حل این مشکل را در محدود کردن اینترنت یا ممنوع کردن استفاده از آن بدانند که در عمل نمی‌تواند چاره ای برای این مشکل باشد. زیرا بسیاری از فناوری‌های جدید موبایلی و اینترنتی این روزها دسترسی به اینترنت را از طرق مختلف ممکن کرده اند و کارمندان می‌توانند با پرداخت رقم ناچیزی حدود ۵ تا ۱۰ هزار تومان از اینترنت پرسرعت در موبایل خود به مدت یک ماه یا بیشتر استفاده کنند. همچنین به علت تعدد برنامه‌های مذکور نمی‌توان از دسترسی به این برنامه‌ها به طور کامل جلوگیری کرد. روش‌های دور زدن محدودیت‌ها نیز وجود دارد که ناکارایی محدودیت‌ها را نشان می‌دهد.

شاید بتوان تنها راه حل را در آگاه کردن و آموزش درست و مناسب دانست. بارها آماری از بهره وری کامل در ادارات کشور و استان از سوی مراجع مختلف منتشر شده است که حتی مربوط به دوران قبل از ورود اینترنت به کشورمان می‌شود و اگر این مشکل مرتفع شود، می‌تواند راه حلی برای مشکلات جدید نیز باشد. نکته مهم این است که نهادهای فرهنگی و رسانه‌ها باید تلاش کنند به تقویت وجدان کاری در کارمندان بپردازند. اگر کارمندان وجدان کاری داشته باشند، درحد انتظار خدمت می‌کنند، در غیر این صورت محدودیت‌های ابزاری راه به جایی نخواهد برد. در کنار تقویت وجدان کاری و پرورش اخلاقیات لازم است در ساعات اداری، فضای اتوماسیون اداری فعال شود تا کارمندان فقط به وظایف اداری خود بپردازند. البته در این میان نباید نقش نظارت را نیز نادیده گرفت و نهادهای بازرسی، حراست و سازمان فناوری اطلاعات هم باید بررسی‌های لازم را انجام دهند تا کارمندان خاطی نتوانند وقت مردم را تلف کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :