چهارشنبه پایان سال ایرانی ها از دیرباز تاکنون با رسم و رسوم خاص خود برگزار شده، شبی که مردم ایران باستان از آن به عنوان چهارشنبه سوری یاد می کردند این سال ها به نوعی به چهارشنبه سوزی تبدیل شده است.

به گزارش تبریزمن، در حالی که همه به استقبال سال نو می روند، زن جوان پس از گفت و گوی کوتاه تلفنی با عجله و سراسیمه خود را به بیمارستان می رساند، به یک باره تمامی حال و هوای عید از دل و جانش پر می کشد و انگار که هر لحظه برایش هزاران سال می گذرد.

در میان شلوغی خیابان و هیاهوی جوانان، به هر زحمتی که شده پس از چندین ساعت خود را به بیمارستان می رساند و در اولین نگاه، متوجه می شود وخامت اوضاع بیش از تصور اوست.

سیل برانکاردهایی که روانه می شود، تخت هایی که بیشتر مردان و پسران جوان را با چهره هایی سوخته و اندامی آغشته به گوشت و خون به سرعت جابجا می کنند.

این بار بر خلاف همیشه بوی الکل و دوا از بیمارستان نمی آید، بوی باروت هوای سنگین بیمارستان را غمگین تر کرده است، انگار که نفس کم می آید و تمام کپسول های اکسیژن بیمارستان نیز در مقابل این حال و هوا دچار تنگی نفس شده اند.

به سختی قدم برمی دارد و طپش های قلبش به شماره افتاده، در راهرو با خودش سخن می گوید، قلبش می لرزد از اینکه برادر جوانش را بدون دست، پا، چشم و زخم خورده تصور کند.

گام برداشتن در مسافت چند متری برای رسیدن به اورژانس بیمارستان برایش سنگین بود اما بالاخره وارد اورژانسی شد که بیشتر به جهنم شبیه بود، بوی سوختگی و فریادهای متوالی وجودش را در برگرفته بود که ناگهان چشمش به برادرش افتاد، برادری که از چشم فقط یک حدقه خالی برایش مانده بود و نمی توانست غم خواهر را ببیند.

متاسفانه در سال های اخیر با بی مبالاتی ها و تحریف آیین و سنت ها، چهارشنبه سوری به جای ایجاد روحیه نشاط و سور و شادی، موجب اضطراب و نگرانی میان خانواده ها شده است.

انگار که همه فراموش کرده اند، چهارشنبه سوری برای سپردن غم های یک سال به آتش است، همه از یاد برده اند که چهارشنبه سوری برای آغاز سال نو با سرسلامتی است نه چشم و انگشتان از دست رفته.

طبق آیین باستان در این روز آتش بزرگی بر افروخته شده که تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می شود که این آتش معمولا در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می کنند و از روی آن می پرند آغاز می شود و در زمان پریدن می خوانند: ‘زردی من از تو، سرخی تو از من’.

این جمله نشانگر آیینی برای تطهیر و پاک سازی مذهبی است که واژه ‘سوری’ به معنی ‘سرخ’ به آن اشاره دارد، به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و به جای آن سرخی و گرمی و نیرو به آنها بدهد.

با وجود فلسفه درست چهارشنبه سوری، این جشن در برخی موارد و در آستانه سال نو بسیاری از خانواده ها را داغدار کرده یا با جراحت های بسیار سنگین موجب حسرت همیشگی شده، حسرتی که تا ابد زخمی بر پیکره افراد وارد کرده است.

در لرستان نیز به تبع سراسر کشور جشن چهارشنبه سوری برگزار می شود که در سال های اخیر با مشخص کردن مناطقی خاص، مردم بیشتر به صورت متمرکز در این مناطق حضور یافته اند.

بر خلاف هشدارهای همگانی، آماده باش دستگاههای امدادی و انتظامی، اما چهارشنبه سوری در لرستان هر ساله موجب آسیب می شود و تبعاتی را به دنبال دارد.

***تعداد مصدومان چهارشنبه سوری در لرستان ۵۰ درصد کاهش یافت
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در این باره گفت: باتوجه به هشدارهای فراوان، اطلاع رسانی موثر و ارتقا بینش و آگاهی مردم، مصدومیت های ناشی از حوادث چهارشنبه سوری اسفند ۹۳ در لرستان با کاهشی چشمگیر مواجه شد به طوری که نسبت به سال قبل از آن، مصدومیت ها به میزان ۵۰ درصد کاهش یافت.
هوشنگ بادپی اظهار کرد: براساس گزارش ها تا صبح روز پنجشنبه پس از چهارشنبه سوری، ۲۴ مورد مصدوم توسط نیروهای امدادی و مرکز فوریت های پزشکی لرستان به بیمارستان های استان اعزام شده اند که این رقم نسبت به ۴۹ مورد مصدومان سال گذشته کاهش داشته است.
وی تصریح کرد: از ۲۴ مورد مصدومان اعزامی ۲۱ مورد مرد و سه مورد زن بودند که ۱۰ مورد دچار خراشیدگی، ۱۰ مورد سوختگی، یک مورد شکستگی در ناحیه پا بوده و مصدومان نیزهفت ۷ مورد از ناحیه دستها ، هفت مورد از ناحیه صورت، سه مورد از ناحیه چشم، یک مورد از ناحیه گوش، ۲ مورد از ناحیه پاها، سه مورد از ناحیه گردن و یک مورد هم از ناحیه تنه دچار آسیب شده اند.
بادپی اضافه کرد: مصدومیت ها ناشی از ۱۸ مورد از انفجار ترقه، ۲ مورد فشفشه، یک مورد ترقه کبریتی و سه مورد هم ناشی از انفجار سایر مواد محترقه بود.

***شستشو با آب سرد درمان اولیه سوختگی
معاون فوریت های پزشکی اورژانس ۱۱۵ لرستان نیز در خصوص درمان های ابتدایی سوختگی های ناشی از حوادث چهارشنبه سوری گفت: شستشو با آب سرد، درمان اولیه برای این حوادث است.
محسن محمدی افزود: چنانچه در آیین چهارشنبه سوری فردی دچار سوختگی شود، باید در مرحله اول با شماره ۱۱۵ تماس گرفته و تا رسیدن اورژانس، محل سوختگی با آب سرد شستشو داده شود.
وی اظهار کرد: ۵۷ پایگاه اورژانس استان برای چهارشنبه سوری آماده باش هستند و آمبولانس های امدادی نیز در محل های نزدیک برگزاری این آیین مستقر می شوند.
وی تصریح کرد: با توجه به حوادث رخ داده در چهارشنبه سوری های گذشته، نواحی سر و صورت به ویژه چشم و ناحیه دست در معرض بیشترین آسیب هستند.
محمدی با بیان اینکه برای چهارشنبه سوری امسال با نیروی انتظامی و هلال احمر هماهنگی شده است، گفت: در سال های گذشته هیچگونه گزارشی مبنی بر فوت ناشی از حوادث این آیین در استان گزارش نشده است.
وی همچنین از مردم خواست همکاری بیشتری با نیروهای اورژانس ۱۱۵ داشته باشند و از پرتاب ترقه و مواد آتش زا به سمت نیروها یا خودروهای امدادی پرهیز کنند.
به هر حال به نظر می رسد نباید چهارشنبه سوری را با هیجانی آنی و لحظه ای به حسرتی مداوم و همیشگی تبدیل کرد چرا که قیمت سلامتی انسان به هیچ وجه با این شادی های زودگذر قابل مقایسه نیست.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :