سالمندان و دنیا دیدگان هر جامعه ای، ذخایر معنوی آن جامعه به شمار می روند. گنجینه گرانبهایی از تجربه و گذر ایام که بایستی به درستی ارزش گذاری شود و در جایگاهی لایق شأن و منزلت خود، مورد خطاب قرار گیرد.

به گزارش تبریزمن، علاوه بر جایگاه اجتماعی، بزرگ داشت پدران و مادران سالمند، در فرمایشات ائمه و بزرگان دین نیز به عنوان یکی از واجبات، توصیه شده و هر کسی، در قبال رعایت حرمت و تکریم این عزیزان، وظیفه ای بس گران دارد.

در نگاه اجتماعی، نباید کهن سالان را خارج از دایره کار و تلاش دانست؛ بنابراین جامعه بایستی برای رفاه و آسایش این عزیزان و حضور هرچه بیشترشان در فعالیت های اجتماعی، زیرساختها و بسترهای مناسب را فراهم سازد. همچنین تامین سلامت روحی و جسمی آنان، به عنوان یکی از شروط حضورشان در صحنه اجتماع، جزو مسوولیت های دست اندرکاران جامعه است.

تبریز، به عنوان یکی از کلان شهرهای میهن اسلامی و با اتکا به بافت اجتماعی سنتی خود، سالمندان را ارج می نهد و وجودشان را مغتنم می شمارد و بر همین اساس، مدیریت شهری تبریز هم، در پی تکریم و بزرگداشت این عزیزان و ارائه خدمتی هرچند کوچک برای آنان است.

اولین کارت منزلت در تبریز در سال ۱۳۹۰ صادر شد و خوشبختانه شهروندان سالمند نیز، از این طرح به خوبی استقبال نمودند.  اما مانند هر طرح دیگری، مشکلات جزئی برای استفاده کنندگان پیش آمد و در مقطعی نیز ارائه کارت منزلت، متوقف گردید تا اینکه پس ازآغاز به کار مدیریت فعلی شهرداری، طرح بار دیگر جان گرفت.

رضا پاک نهاد در زمینه خدماتی که سالمندان توسط این کارت ها از آن بهره مند می شوند، می گوید: استفاده رایگان از اتوبوس های مسیر تندرو، مراجعه به مرکز درمانی امام رضای شهرداری تبریز و ویزیت رایگان توسط پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص مرکز و استفاده از استخر شهرداری، از جمله خدماتی است که به واسطه کارت منزلت، به سالمندان تبریزی ارائه می گردد.

اما در گام دوم، اقدامی مهم و اساسی، توسط سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری تبریز صورت گرفت و کارت منزلت ارائه شده، تبدیل به کارت منزلت هوشمند گردید.

پاکنهاد در توضیح کارت های منزلت هوشمند می گوید: این کارت ها،  علاوه بر کاربرد در اتوبوس و مترو، می توانند به عنوان کارت بانکی نیز، مورد استفاده قرار گیرند و به همین جهت، از طرف بانک شهر، حسابی نیز برای صاحبان کارت هوشمند، افتتاح شده است تا امور بانکی خود را نیز به راحتی توسط این کارت انجام دهند.

وی همچنین، اضافه می کند: در فاز اول طرح تبدیل کارت منزلت عادی به کارت منزلت هوشمند، ابتدا دارندگان کارت های قبلی تحت پوشش قرار گرفتند و ۴۷۰۰ کارت هوشمند برای همین تعداد از سالمندان عزیز توسط بانک شهر صادر گردید. در حال حاضر نیز، از ۱۱هزار نفری که کارت قدیمی منزلت را دارند، ۷ هزار نفر کارت های هوشمند خود را تحویل گرفته اند. ۳هزارنفر دیگر نیز در مرحله تهیه و چاپ کارت قرار دارند و ۴هزار نفر هم نام نویسی کرده اند.

مدیر عامل سازمان آمار و فناوری اطلاعات، در توضیح نحوه دریافت کارت ها توسط شهروندان می گوید: پیش از این سالمندان عزیز به صورت حضوری به روابط عمومی سازمان مراجعه و کارت های خود را دریافت می کردند. اما اکنون، طی موافقت نامه ای که با اداره پست منعقد شده، از این پس کارت های این بزرگواران، به درب منزل ارسال می شود و دیگر نیازی به مراجعه حضوری آنان نیست.

آنچه در این زمینه شایان ذکر است، گامی است که شهرداری در مسیر تکریم سالمندان جامعه شهری تبریز برداشته و همچنین دیدگاه مجموعه مدیریت شهری به ارزش حضور سالمندان در صحن اجتماع است که بستر را برای بهره گیری از تجربیات گرانقدر آنان فراهم می کند؛ چراکه تلفیق این تجربیات با نیروی شگرف جوانی، کاری می کند کارستان…


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :