بزرگترین گردهمایی رسانه ها امسال نیز با پویایی و استقبال قابل ملاحظه رسانه ها و بازدیدکنندگان از طیف های مختلف همراه شد.

به گزارش تبریزمن،  ۷ روز هفته گذشته ایامی پر کار و تلاش برای اصحاب رسانه بود چرا که آنها علاوه بر حضور در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، به فعالیت مرتبط با آماده سازی و نشر رسانه خود نیز مشغول بودند.

در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات که ۱۶ تا ۲۲ آبان ماه جاری در مصلای تهران برگزار شد.

دراین نمایشگاه علاوه بر نشریات؛ خبرگزاری ها و پایگاه های خبری نیز با استقرار تجهیزات و امکانات فنی درغرفه ها به انتشار اخبار و تصویر مبادرت کردند.

مدیران، سردبیران، دبیران و برخی از مسئولان اجرایی خبرگزاری ها و مطبوعات نیز با حضور روزانه در غرفه های خود به صورت چهره به چهره با مخاطبان به گفت و گو پرداخته و به سئوالات آنها پاسخ دادند.

poster-door-final-small

مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تهران از ۱۱ آبان در اختیار ستاد برگزاری نمایشگاه قرار گرفت و از این رو متقاضیان غرفه های خودساز که طرح و اجرای سازه غرفه بر عهده خودشان بود، مقدمات حضور خود را در این گردهمایی بزرگ فراهم کردند.

روش نوپای معاونت مطبوعاتی در جانمایی الکترونیک غرفه ها، امسال با بهبود نرم افزاری رضایت حداکثری رسانه ها را در پی داشت.

این جانمایی الکترونیک در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات، بدون دخالت ستاد برگزاری و مانند سال گذشته بر عهده متقاضیان بود و امسال با هدف آگاهی از مکان گروه ها، نقشه یادشده قبل از جانمایی منتشر و در اختیار رسانه ها و متقاضیان قرار گرفت.

بنابراین زنگ آغازین بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها ۱۶ آبان ماه با حضور ۷۰۰ رسانه موسسات مطبوعاتی، نشریات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی در بیش از ۶۰۰ غرفه به صدا درآمد.

آیین افتتاح رسمی بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات نیز صبح روز یکشنبه ١٧ آبان ماه با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان کشوری، سفرا و میهمانان داخلی و خارجی، مدیران مسئول خبرگزاری ها و نشریات کشور و اصحاب رسانه برگزار شد.

در این مراسم، ١٨ تن از سفرا و کارداران کشورهای مختلف از جمله: آلمان، بلغارستان، کنیا، مالزی، قطر، مصر، کویت، سودان، غنا، افغانستان، فلسطین، ویتنام، مالی، بنین، سنگال، بولیوی، ارمنستان و یمن حضور داشتند.

در این مراسم با بازدید یک ساعته دکتر روحانی رییس جمهوری از غرفه های حاضر در نمایشگاه همراه بود، علاوه بر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون مطبوعاتی و رییس نمایشگاه مطبوعات، علی اکبر فرهنگی، استاد ارتباطات، حجت الاسلام خسروپناه، رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران، حجت الاسلام غرویان، استاد حوزه علمیه، میر جلال الدین کزازی استاد دانشگاه، پیروز مجتهدزاده استاد دانشگاه، علی اصغر مصلح رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، محیط طباطبایی استاد دانشگاه، محمدرضا شمس دبیر فرهنگستان علوم ایران، آزاد ارمکی جامعه شناس و استاد دانشگاه و محمود گلزاری، امیر خوراکیان، قائم مقام دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری از جمله میهمانان ویژه این مراسم بودند.

poster-anar-final-small
رئیس جمهوری در آیین افتتاحیه بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات، کشور را نیازمند به نظام رسانه و مطبوعات دانست و گفت: ما به نظام مطبوعات شفاف، روشن، مقررات و قوانین روشن نیاز داریم و کلمه توقیف باید آخرین کلمه برای یک رسانه باشد.

امسال نمایشگاه با رویکرد خانواده محوری و با هدف آشتی خانواده ها با مطبوعات و رسانه ها و دعوت از همه قشرهای مردم از کودکان تا کهنسالان برای حضور در نمایشگاه و پیوند آنها با رسانه و ترغیب و تشویق برای مطالعه برگزار شد.

از جمله برنامه های این دوره از نمایشگاه مطبوعات می توان به برگزاری استارت آپ های رسانه ای در بخش نشست های جنبی اشاره کرد.

«معرفی تجربه ای از محتوای دیجیتال ایران و جهان»، «جستجو، چگونه بیابیم، چگونه یافته شویم»، «معرفی backend as a service در ایران و جهان»، «روش های درآمدزایی از محتوای دیجیتال» و «تولید محتوای دیجیتال» از جمله سرفصل های این کارگاه ها بود که از ١٧ تا ٢١ آبان ماه در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد.

بر اساس این گزارش ۲۲ نماینده از رسانه های کویت، ایتالیا، عراق، ترکیه، آلمان، روسیه، ژاپن، آمریکا، فرانسه، لبنان و چین به منظور معرفی رسانه متبوع خود در میز تخصصی بخش بین الملل بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات حضور یافتند که با استقبال خوب مردم و اهالی رسانه نیز همراه بود.

در این دوره از نمایشگاه مطبوعات که در ۶۰۰ غرفه محصولات و آثار خود را به نمایش گذاشتند، نشریات تخصصی بویژه در حوزه دین، سلامت، حوزه، پزشکی، آشپزی، کودک و دیگر حوزه ها حضور فعال و حداکثری یافتند.

شبکه های مختلف صدا و سیما امسال با استقرار در غرفه ای ویژه با هدف اطلاع رسانی و تولید محتوای مدنظر بخصوص برنامه ها و رویدادهای جنبی به نمایشگاه آمدند که در این میان شبکه خبر علاوه بر برنامه های تولیدی روزانه بیست دقیقه به طور زنده از نمایشگاه مطبوعات با اصحاب رسانه و در خصوص موضوعات روز و صنفی به گفتگو می پرداخت.

**یاد ایام…

انجمن نویسندگان و روزنامه نگاران دفاع مقدس غرفه «رسانه و مقاومت» را در نمایشگاه برپا کرده بود که با حضور و سخنرانی پیشکسوتان و روزنامه نگاران دفاع مقدس، اساتید روزنامه نگاری و اعضاء انجمن در کنار دعوت از یادگاران جنگ تحمیلی لحظه های خوبی را در نمایشگاه رقم زد. حضور سردار رفیق دوست اولین وزیر سپاه و پرسش و پاسخ او به مردم از جمله برنامه های پرمخاطب و ویژه این غرفه صنفی بود.

**اسناد مطبوعاتی از دیروز تا امروز

سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از متولیان اصلی حوزه های کتاب، سند، کتابداری و مطالعه، ظرفیت های بسیاری نیز در عرصه مطبوعات کشور دارد. برخی از این ظرفیت ها که شاکله بخش غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نمایشگاه مطبوعات بود، شامل ارائه اسناد مطبوعاتی و مطبوعات قدیمی، کتاب های مرتبط با تاریخ مطبوعات و نشریات سازمانی در معرض دید مردم قرار گرفت.

مرور تاریخ معاصر با محوریت مطبوعات، و نگاهی گذرا به مطبوعات قدیمی از جمله جذابیت های این غرفه در نمایشگاه مطبوعات بود.

**چهره ها و تجربه ها

سفر به دنیای جذاب ارتباطات و صید مروارید های تجربه و تخصص در غرفه جدیدی با عنوان «چهره ها و تجربه ها» در نمایشگاه مطبوعات امسال ضمن ادای دین به بزرگان حوزه رسانه و مرور خاطرات و تجربیات آنها، دقایق شیرین و پرباری را برای مردم و علاقمندان بویژه دانشجویان ارتباطات در نمایشگاه امسال رقم زد.

**یک موزه متفاوت

موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان، «موزه مطبوعات ایران» را برای اولین بار در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات برپا کرد که از جمله پرمخاطب ترین بخش های جنبی نمایشگاه امسال بود که علاوه بر مردم، مسئولان بسیاری نیز با حضور در آن، از این موزه بازدید کردند

موزه مطبوعات

**همه برای محیط زیست

این غرفه توسط ماهنامه دوزبانه «چهارفصل» و با هدف تبیین عمق فاجعه بحران آب برپا شد و از جمله چشم نوازترین غرفه های نمایشگاه امسال بود که با حضور مردم و مسئولان نیز گرم و پر رونق فعالیت کرد.

**نمایشگاه عکس ایران و ١+۵

انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران با حضوری متفاوت در نمایشگاه امسال، اقدام به برپایی نمایشگاه عکس ١+۵ کرد. این نمایشگاه شامل ١٠٠ عکس برگزیده از ١٩ عکاس مطبوعاتی ایران بود که در دو سال گذشته و در جریان مذاکرات ایران و ١+۵ حضور داشتند. مردم و بازدیدکنندگان بسیاری در کنار این عکس ها، حضور می یافتند و با آنها عکس یادگاری می گرفتند.

تصاویر انتخاب شده در این نمایشگاه برای نخستین بار به صورت جمعی به معرض دید عموم قرار گرفت و با استقبال بسیاری از مردم و البته مسئولان کشوری و لشکری مواجه شد. البته انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران، همچنین عکس های برگزیده جشنواره عکاسان مطبوعاتی را در حوزه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی و بین الملل در قالب ۶٠ تابلو در بخش دیگری از نمایشگاه نیز در معرض دید بازدیدکنندگان بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات گذاشت.

**ایستگاه طنز و کارتون

ماهنامه خط خطی، امسال علاوه بر فعالیت های ویژه نشریه خود به عنوان رسانه تخصصی حوزه طنز و کارتون، از ظرفیت نمایشگاه مطبوعات و بازدیدکنندگان متنوعش، برای برخوردی متفاوت با مسائل سیاسی – اجتماعی از دریچه طنز و کارتون استفاده کرد و هواپیمای متفاوتی را برای فرود در نمایشگاه طراحی کرده تا مسافرانی که مسیر لبخند را انتخاب کرده اند به مقصد برساند.

poster-koodak-final-small
کاریکاتور چهره های محبوب کشور، در کنار ایستگاه طراحی زنده، ملاقات با طنزپردازان، نمایشگاه کارتون و …از جمله برنامه های ویژه ایستگاه طنز و کارتون بود. حضور هنرمندان طنز در کنار مردم و بازدیدکنندگان، این غرفه را به یکی از شلوغ ترین غرفه های نمایشگاه امسال بدل کرده بود.

**حضور همه طیف های سیاسی

امسال نمایشگاه مطبوعات میزبان تمام سلایق فکری و سیاسی کشور نیز بود به طوری که رسانه های اصولگرا و اصلاح طلب در کنار رسانه های اعتدالی و بی طرف و البته رسانه های تخصصی حوزه دین و اندیشه هر یک سهمی قابل تامل در برپایی با شکوه نمایشگاه امسال داشتند.

فعالیت های جنبی نیز امسال حال و هوای دیگری داشت، از چادر هلال احمر برای تست های رایگان غربالگری تا غرفه محک، انجمن حمایت از بیماران ام اس و… همچنین کمپین «من یک اهداءکننده خون هستم» در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات راه اندازی شد و تا پایان نمایشگاه حدود ۷۰ چهره سرشناس به این کمپین پیوستند.

همچنین در نمایشگاه امسال مطبوعات ۳۳ نشریه استانی در کنار ۷۰۰ رسانه سراسری در حدود ۶۰۰ غرفه برای حضور در این رویداد بزرگ فرهنگی گردهم آمدند.

جانمایی نشریات محلی امسال بهتر و با رضایت بیشتری انجام گرفت و آنها با توجه به سیاست حمایتی وزارت ارشاد که تنها با پرداخت ۲۵ درصد بهای غرفه ها، به نمایشگاه آمده بودند، در ابتدای نمایشگاه و نزدیک به غرفه های بخش عمومی و خانواده جای گرفتند.

به جرات می توان گفت که نمایشگاه مطبوعاتی که شاهد برگزاری آن در تهران هستیم رویدادی منحصر به فرد است که در عرصه های بین المللی نمی توان به راحتی مشابهی برای آن پیدا کرد؛ آن هم با این وسعت و حجم متقاضیان.

**تقدیرهای ویژه

در آیین اختتامیه این رویداد بزرگ رسانه ای کشور ۱۰ غرفه برتر این نمایشگاه معرفی و تقدیر شدند.

در بخش استانی، علاوه بر یک غرفه برتر در بخش ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، یک غرفه هم در بخش نشریات استانی، به عنوان برتر انتخاب و به جمع غرفه های برتر افزوده شد.

سه رسانه به جهت رعایت پاکیزه نویسی زبان فارسی در سه بخش خبرگزاری ها، روزنامه های سراسری و نشریات محلی از طرف فرهنگستان زبان و ادب فارسی در اختتامیه مورد تجلیل قرار گرفتند.

به ۵۰ رسانه بخش خصوصی که در جدول شاخص های ارزیابی غرفه برتر، امتیاز بالاتری نسبت به سایرین کسب کرده اند، از یک تا ۵ میلیون تومان (بر اساس امتیاز کسب شده) هدیه نقدی اعطا خواهد شد که در گروه موسسات مطبوعاتی از ۳ غرفه، نشریات استانی و منطقه ای، ۷ غرفه، روزنامه های سراسری، ۴ غرفه، دین و اندیشه ۳ غرفه، فرهنگی و هنری و سیاسی – اقتصادی و آموزشی – تخصصی هر کدام ۹ غرفه، و در گروه عمومی و خانواده نیز از ۶ غرفه فعال تقدیر شد.

نکته قابل توجه اینکه حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها از همان لحظات اولیه آغاز بکار نمایشگاه در سالن اصلی شبستان حضور یافت و در فضایی صمیمی به گفت و گو با مخاطبان و غرفه داران و مردم حاضر در نمایشگاه پرداخت.

وی همچنین در طی ایام برگزاری یک هفته ای نمایشگاه به عنوان میزبان، مسئولان و شخصیت های داخلی و خارجی را در طول بازدید و حضور در نمایشگاه همراهی می کرد.

بنا به گفته معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه شفاف سازی فعالیت ها و اقدامات انجام گرفته که از سیاست های این دوره وزارت ارشاد در دولت یازدهم به شمار می آید و بارها بر آن تاکید شده است، ریز هزینه های انجام شده در این دوره نمایشگاه به مانند سال گذشته طی هفته آینده از طریق سایت این معاونت اطلاع رسانی و منتشر خواهد شد.

بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ۱۶ تا ۲۲ آبان ماه ۹۴ با شعار ‘ نقد منصفانه، پاسخ مسئولانه’ در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :