به گزارش تبریزمن، دپارتمان امور بین الملل سازمان لیگ روز گذشته و از ساعت ۱۱ الی ۱۳ کارگاه آموزشی و توجیهی یک روزه سیستم نقل و انتقالات فیفا (TMS) را در مرکز روابط عومی سازمان لیگ فوتبال ایران برگزار شد.

در این کارگاه آموزش که توسط محمدرضا کسرایی، مدیر اموربین الملل سازمان لیگ فوتبال ایران برگزار شد، آخرین و جدیدترین اطلاعات در رابطه با سیستم TMS فیفا به نمایندگان باشگاه ها ارائه شد.

در این جلسه که مهدی تاج هم دقایقی در آن به صحبت پرداخت، روزبه بهروزی به عنوان نماینده باشگاه گسترش فولاد و مجید عباسی ( برادر سعید عباسی مدیرعامل تراکتورسازی ) به عنوان نماینده تراکتورسازی حضور داشتند. نکته جالب این که از بین نمایندگان حاضر در این کارگاه، نماینده باشگاه گسترش فولاد جوانترین و نماینده تراکتور مسن ترین نماینده حاضر بودند.

در ادامه نگاهی داریم به جزئیات سیستم نقل و انتقالات فیفا ( TMS ):

– در کنگره ۲۰۰۷ فیفا پیشنهاد شد تا سیستم آن لاین در نقل و انتقالات بازیکنان مرد که قراردادهای حرفه ای در فوتبال می بندند استفاده شود. این قانون ۱۹۹ رای آورد. البته شامل قراردادهای فوتبال  بانوان، فوتبال ساحلی و فوتسال نمی شود در اکتبر ۲۰۱۰ این قانون مصوب شد تا به صورت اجبار همه فدراسیون ها از TMS برای نقل و انتقالات استفاده کنند. البته باید بگویم TMS برای مذاکره نیست و فقط باید در نقل و انتقالات استفاده شود.

– در TMS ورودی اطلاعات به سیستم باید به صورت مستند باشد و دو باشگاه گیرنده و آزاد کننده بازیکن به همراه فدراسیون هایشان طرفین نقل و انتقالات باشند. طبق ماده ۶ از قوانین و مقررات نقل و انتقالات بازیکنان حرفه ای فیفا باشگاهها تنها در زمان نقل و انتقالات پیش فصل و نیم فصل می توانند در خواست ITC برای بازیکنان جدید خود نمایند و قرارداد آنها را چه به صورت قرضی و چه قطعی ثبت نمایند . از شرایط اصلی این است که زمانی که قرارداد یک بازیکن به پایان رسید و یا فسخ شد، تقاضای ITC از سوی باشگاه گیرنده بازیکن تا قبل از اتمام فصل نقل و انتقالات در سیستم TMS  داده می شود.  به عنوان استثناء وفق ماده ۶ از قوانین فوق تنها آن دسته از بازیکنانی که قراردادشان قبل از اتمام نقل و انتقالات با باشگاه آزادکننده فسخ شود یا به اتمام برسد، می توانند در بین دو فصل نقل و انتقالات قرارداد خود را ثبت و ITC شان را در سیستم TMS دریافت کنند.

– در صورت انتقال قرضی بین باشگاهها کلیه روند درخواست ITC شامل درخواست جذب قرضی بازیکن، توسط باشگاه و سپس درخواست آزادکردن قرضی  بازیکن توسط باشگاه سابق و همچنین درخواست صدور ITC توسط فدراسیون گیرنده می بایستی دقیقا در مدت زمان نقل و انتقالات صورت پذیرد. کلیه اطلاعات وارد شده در هر دو درخواست باشگاههای گیرنده و آزاد کننده می بایستی دقیقا مشابه هم باشند.  شایان ذکر است که اگر این انطباق حتی یک دقیقه بعد از اتمام فصل نقل و انتقالات صورت پذیرد درخواست ITC امکان پذیر نیست.

– هر باشگاهی یک نفر را باید به عنوان مدیر TMS باشگاه معرفی کند. تاکنون فدراسیون چهار دوره آموزشی را برای آنها برگزار کرده است. باشگاههای لیگ برتر و لیگ یک تحت TMS هستند و هر باشگاه رمز عبور جداگانه ای و صفحه مستقلی دارد. البته فدراسیون فوتبال و تمام این صفحات نظارت دارد و هیچ باشگاهی از اطلاعات سایر باشگاهها مطلع نیست.

– باید رسید پولی که برای آزاد شدن پرداخت شده به همراه آدرس بانکی دو طرف با همان مبلغ در سیستم وارد شود. برای هر درخواست ITC سه مدرک به صورت PDF شامل کپی پاسپورت بازیکن، یک نسخه از قرارداد فعلی و مدرکی که نشان دهد قرارداد بازیکن با باشگاه قبلی چه زمانی به اتمام رسیده در سیستم آپلود گردد. در صورتی که بازیکن قرضی باشد، ارائه توافق نامه قرضی از سوی باشگاهها الزامی است. تمام مدارکی که در سیستم TMS وارد و آپلود می شود برای فیفا متعبر است و اگر مسئله انضباطی پیش بیاید فیفا به قراردادهای سیستم مراجعه کند.

– ایران از اواخر سال ۲۰۰۸ و اوایل ۲۰۰۹ وارد این سیستم شده و کلیه اطلاعات مربوط به کارگزاران فیفا، فدراسیون ها، باشگاهها، کنفدراسیون ها و کلیه نقل و انتقالات بازیکنان حرفه ای جهان در سیستم TMS موجود است. کلیه مبالغ حقوق آموزشی مطابق با پیوست های قوانینی فیفا در سیستم TMS آورده شده که قابل استناد از سوی فیفاست. در اکتبر ۲۰۱۰ کلیه قوانین مرتبط در این باره با پیوست سه کتاب قوانین مقررات وضعیت بازیکنان حرفه ای فیفا آورده شده است. زمان شروع و پایان دو فصل نقل و انتقالات باید ۱۲ ماه قبل در سیستم TMS ثبت شود تا نقل و انتقالات به درستی انجام شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :