رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر از افزایش تعداد کانتینرهای حاوی اجساد قربانیان فاجعه منا به بیش از ۲۱ دستگاه خبر داد.

به گزارش تبریزمن، سیدعلی مرعشی روز سه شنبه با اشاره به بازدید وزیر بهداشت از سردخانه های مکه گفت: با افزایش تعدادی دیگر کانتینر برای نگهداری اجساد حجاج قربانی فاجعه منا، این رقم از مرز ۲۱ کانتینر فراتر رفت.

وی بدون اشاره به تعداد کانتینرهای حامل پیکرهای حجاج تصریح کرد: تاکنون تعداد زیادی از کانتینرهای حامل اجساد مورد شناسایی قرار نگرفته است.

مرعشی همچنین گفت: پیکر تعدادی از قربانیان این فاجعه فردا(چهارشنبه) به کشور انتقال می یابد.

وی با بیان اینکه احتمال دارد امشب(سه شنبه) در صورت اخذ مجوزهای لازم، در یک پرواز پیکرهای جان باختگان به کشور منتقل شود، تصریح کرد: این مهم منوط به صدور مجوز از سوی دولت عربستان است، هرچند که همه اقدامات مربوط به تشخیص هویت قربانیان انجام شده، اما باید منتظر صدور مجوز نهایی باشیم و در این صورت تعدادی از پیکرهای جان باختگان فردا به کشور منتقل می شود.

** اظهارنظر و تاکید مسئولان بر انتقال پیکر قربانیان به کشور

حجت الاسلام علی اکبر ابوترابی فرد نایب رییس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: دولتمردان سعودی برای انتقال پیکرهای قربانیان فاجعه منا کمال همکاری را با مسوولان جمهوری اسلامی داشته باشند، در غیر این صورت آل سعود مورد قهر امت اسلام و غضب ملت ایران قرار می گیرند.

سخنگوی دولت نیز تصریح کرد: اگر امروز دولت تلاش دارد تا پیکر پاک جانباختگان هر چه سریع تر به کشور منتقل و به مجروحان و موضوع مفقودان نیز رسیدگی شود نشان از توجه دولت به این مساله است.

محمدباقر نوبخت یادآور شد: براساس آخرین تصمیم ستاد حادثه منا در هیات دولت مقرر شد پس از انتقال پیکر جانباختگان در فرودگاه طی مراسم رسمی با حضور هیات دولت و رییس جمهوری از آنان تکریم شود و با توجه به تعدد آنها و بی تابی خانواده ها، اجساد به خانواده ها تحویل داده شود از طرفی از استانداری ها خواسته شده تا به بهترین نحو و شایسته مراسم تدفین و تکریم قربانیان برگزار و پیگیری کند.

وزیر امور خارجه نیز گفت: در ساعات آینده اجساد از مکه به جده منتقل می شود تا شرایط انتقال پیکر حجاج به کشور فراهم شود.

محمد جواد ظریف با عرض تسلیت به مسلمانان جهان به دلیل فاجعه رخ داده در منا یادآور شد: همانطور که رهبر انقلاب فرمودند این افراد به خدا رسیدند و این یک سعادت بزرگ برای آنان و این تلخی برای ما است.

فاجعه منا پنجشنبه هفته گذشته همزمان با روز عید قربان و هنگام حرکت زائران برای رمی جمرات بر اثر سوء مدیریت و بی کفایتی مسولان سعودی رخ داد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، براساس آمارهای پالایش شده، تاکنون ۲۲۷ حاجی ایرانی در فاجعه منا کشته و ۲۴۷ حاجی دیگر همچنان مفقود هستند.
امسال ۶۴ هزار زائر ایرانی حج راهی عربستان شدند.

نخستین کاروان حجاج ایرانی روز گذشته(دوشنبه) از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) وارد کشور شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :