مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی از کاهش ۲۵٫۵ درصدی بارش های ۴۵ روزه پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبرداد.

به گزارش تبریزمن، فرخ مطلبی فر روز شنبه به ایرنا گفت: از سال آبی زراعی جاری ( ابتدای مهر تا ۱۵ آبان ) به صورت میانگین ۳۷٫۱ میلی متر بارش در ایستگاه های هواشناسی استان ثبت شده است.

وی گفت: این در حالی است که در ۴۵ روز ابتدای پاییز سال گذشته به صورت میانگین ۴۹٫۸ میلیمتر بارش در استان ثبت شده بود.

مطلبی فر در عین حال از افزایش ۱۲٫۷ درصدی بارش های پاییزه امسال استان نسبت به دراز مدت خبرداد و افزود: در میانگین دراز مدت ۳۲٫۹ میلی متر بارش در استان داشته ایم.

وی بیشترین بارش ۴۵ روزه پاییز امسال استان را مربوط به کلیبر با ۶۷٫۸ میلی متر اعلام کرد و افزود: ملکان با ۱۲٫۱ میلی متر کمترین بارش را داشته است.

مطلبی فر اظهارکرد: ملکان با ۷۰٫۷ درصد کاهش بارندگی پاییزه نسبت به دراز مدت و مراغه با ۷۱٫۷ درصد کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته بیشترین کاهش بارش را داشته اند.

وی، میزان بارش های پاییز امسال در تبریز را ۳۹٫۷ میل متر اعلام کرد و گفت: نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۲٫۲ درصد کاهش نشان می دهد.

کاهش ۸٫۵ درصدی بارش های سال آبی زراعی در آذربایجان شرقی

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی میانگین بارش در استان در سال زراعی ۹۴ـ۹۵ (از اول مهر سال ۹۴ تا پایان شهریور ۹۵) را ۳۲۳٫۶ میلی‌متر اعلام کرد و گفت: میانگین بارش نسبت به سال‌ زراعی قبل ۸٫۵ درصد کاهش نشان‌ می‌دهد.

مطلبی‌فر افزود: در این مدت در تبریز ۳۲۳٫۳ میلی‌متر بارش گزارش شده که نسبت به مدت مشابه قبل ۴٫۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی اظهارکرد: در سال زراعی ۹۴-۹۵ بیشترین بارش استان آذربایجان‌شرقی مربوط به شهرستان مرند با ۵۱۹٫۵ میلی‌متر بوده که نسبت به سال زراعی قبل از آن که ۴۹۰٫۴ میلی‌متر بوده ۵٫۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی اعلام کرد: کمترین بارش های استان در سال زراعی ۹۴-۹۵ در سراب با ۱۹۴٫۷ میلی‌متر ثبت شده که نسبت به سال زراعی ۹۴_۹۳ که ۲۷۶٫۱ میلی‌متر بارش داشت کاهش ۲۹٫۵ درصدی را نشان می دهد.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: بیشترین افزایش میزان بارش در سال زراعی ۹۴-۹۵ با افزایش ۴۱٫۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مربوط به شهرستان شبستر با ۳۹۲٫۱ میلی‌متر است.

مطلبی‌فر گفت: بیشترین کاهش بارش در سال زراعی ۹۴-۹۵ با کاهش ۳۵٫۵ درصدی در شهرستان اهر با ۲۸۱٫۵ میلی‌متر بارندگی اتفاق افتاده است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: در سال زراعی ۹۴-۹۵ از ۱۸ ایستگاه هواشناسی در استان به غیر از تبریز با ۴٫۷، میانه ۲۹٫۱، جلفا ۱۳٫۵، مرند ۵٫۹ و شبستر با ۴۱٫۳ و بندر شرفخانه با ۹٫۴ میلی‌متر که افزایش بارش داشته‌اند از ۱۲ ایستگاه هواشناسی دیگر استان کاهش بارش را نشان می‌دهد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :