کتاب ‘ آذربایجان قدیم’ تصاویر قدیمی شمال غرب ایران از یک قرن پیش ‘ به کوشش محمدعلی جدید الاسلام و فرشاد ابراهیمی در مدت دو ماه به چاپ دوم رسید.

به گزارش تبریزمن، محمدعلی جدید الاسلام در کنار شغل معلمی به حرفه عکاسی نیز علاقه دارد، متولد سال ۱۳۴۳ در تبریز است که در سال ۱۳۶۲ آتلیه عکاسی را دایر می کند.

وی به علت علاقه به جمع آوری عکس های قدیمی، آرشیو های بی نظیری از عکس های رجال سیاسی و حوادث مهم تاریخی از جمله تاریخ مشروطه و مکان های مذهبی و تاریخی را جمع آوری کرده و در کنار این مجموعه با جمع آوری ۷۵۰ عدد دوربین قدیمی عکاسی و فیلم برداری و وسایل مربوط به عکاسی موزه ای کوچک ایجاد کرده است.

وی در مقدمه کتاب می گوید: ‘ گاهی اوقات برای به دست آوردن یک عکس تاریخی یا دوربینی تاریخی مدت زمان بسیاری صرف کرده ام اما هیچ گاه ناامید نشده و بدان دست یافته ام.

تصاویر کتاب ‘آذربایجان قدیم’ بر خلاف کتاب تبریز قدیم بیشتر بر مکان های تاریخی و مذهبی و آداب و رسوم مردمان این خطه اختصاص یافته است.

از مزایای این کتاب شرح اطلاعات تصاویر به دو زبان فارسی و انگلیسی است که از آن می توان در معرفی آذربایجان به گردشگران بین المللی در چشم انداز تبریز ۲۰۱۸ نیز استفاده کرد.

تصاویری از ربع رشیدی، ارگ علی شاه، مسجد کبود، محلات قدیمی تبریز، دروازه های تبریز، آرامگاه شیخ شهاب الدین در اهر، مسجد جامع مرند از جمله عکس های دیدنی و تاریخی این کتاب می باشد.

لازم به ذکر است پیش از این نیز کتاب ‘ تبریز قدیم’ اثر همین هنرمند شامل تصاویری از تاریخ معاصر تبریز به چاپ هشتم رسیده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :