کتاب ‘دبیرستان فردوسی تبریز در تاریخ و فرهنگ ایران’ با موضوع تاریخچه مدارس ماندگار ایران با شمارگان دو هزار امروز چهارشنبه منتشر شد.

به گزارش تبریزمن، این کتاب در ۳۴۵ صفحه و هفت فصل توسط انتشارات ستوده تبریز و از طرف ستاد بزرگداشت یکصدمین سالگرد تاسیس دبیرستان ماندگار ‘فردوسی’ تبریز به زیور طبع آراسته شده است.

حسین پورنجفقلی پور، علی رزاقی، محمد عزیزی راد، خیام علیزاده اقدم، نصرالله نجفی و رحیم نیکبخت میرکوهی مولفان این کتاب تاریخی درباره مدارس تاریخی کهن شهر تبریز هستند و دبیری مجموعه نیز به عهده علی اکبر رحمان پور بوده است.

در فصل اول کتاب ‘دبیرستان فردوسی تبریز در تاریخ و فرهنگ ایران’، ‘پیشینه آموزش در ایران’، فصل دوم با عنوان ‘دبیرستان فردوسی تبریز؛ شناسنامه یک قرن بالندگی’، فصل سوم ‘مشاهیر و کوشندگان دبیرستان فردوسی’ و عنوان فصل چهارم، ‘فعالیت های اجتماعی، فرهنگی، هنری و ورزشی دبیرستان فردوسی’ است.

در فصل پنجم کتاب، نقش دبیرستان فردوسی در تحولات سیاسی و اجتماعی ایران، فصل ششم، جایگاه دبیرستان در دوران دفاع مقدس بررسی شده و در فصل هفتم نیز تاریخ دبیرستان به روایت اسناد و تصاویر، به تصویر کشیده شده است.

دبیرستان ماندگار ‘فردوسی’ تبریز نخستین دبیرستان ایران زمین محسوب می شود که یک قرن پیش به دست فرهنگیان، مدیران و معلمان سخت کوش و نام آوری مانند لقمان ادهم، میرزا تقی خان رفعت، اسماعیل امیرخیزی، میرزا باقر نطاق، ابوالقاسم فیوضات که هر یک از ستارگان بی بدیل آسمان علم، ادب و فرهنگ کشورمان محسوب می شدند، بنیان گذاشته شد.

نام ابتدایی این دبیرستان به مناسبت همزمانی افتتاح آن با میلاد باسعادت حضرت ختمی مرتبت(ص) و ورود محمدحسن میرزای ولیعهد قاجار به تبریز ‘مدرسه مبارکه محمدیه’ و ‘مدرسه متوسطه محمدیه’ بود که در سال ۱۳۱۳ شمسی به مناسبت زادروز فردوسی، به نام این شاعر بزرگ و پرآوازه کشورمان تغییر یافت.

دبیرستان فردوسی تبریز در مدت یک قرن فعالیت خود، بزرگان زیادی را در عرصه های مختلف علمی، ادبی، فرهنگی و سیاسی در دامن خود پرورش داده است و پرورش یافتگان مکتب دبیرستان فردوسی در طول این دهه ها نه تنها در داخل کشور، بلکه در اقصی نقاط جهان مصدر خدمات بی شماری بوده اند.

دبیرستان فردوسی تبریز در هشت سال دوران دفاع مقدس بیش از ۱۰۰ شهید گلگون کفن تقدیم انقلاب و نظام کرده است.

جشن بزرگداشت یکصدمین سال تاسیس دبیرستان فردوسی تبریز ساعت ۱۰ صبح فردا پنجشنبه در سالن اجتماعات این مدرسه ماندگار برپا می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :