روز گذشته یک روزنامه آمریکایی رسما اعلام کرد دولت آمریکا به شرکت هواپیمایی بویینگ مجوز داده تا مذاکرات خود را با ایرلاین‌های ایرانی باز کند؛ مجوزی که می‌تواند در طول ماه‌های آینده به ایجاد نخستین قرار‌دادهای تجاری بین شرکت‌های هواپیمایی ایران و آمریکا پس از چند دهه منجر شود.

به گزارش تبریزمن، ایران‌ایر که در سال‌های نه چندان دور به عنوان یکی از اصلی‌ترین مشتری‌های شرکت بویینگ به حساب می‌آمد در طول هفته‌های گذشته قرار‌داد خرید تعداد زیادی از هواپیماهای شرکت ایرباس را به ثبت رسانده اما با این وجود همچنان نیاز جدی به تامین هواپیماهای جدید دارد.

با توجه به سابقه خوب همکاری‌ها میان ناوگان هوایی ایران و تولیدات شرکت بویینگ به نظر می‌رسد در صورتی که دولت آمریکا به شکل قطعی محدودیت‌های موجود بر سر راه بویینگ را بردارد، احتمال نهایی شدن توافق‌هایی برای خرید هواپیماهای جدید بویینگ وجود خواهد داشت.

با توجه به این‌که بویینگ یکی از قدیمی‌ترین تولید‌کننده‌های هواپیماهای مسافرتی در جهان به حساب می‌آید، تاکنون مدل‌های فراوانی از هواپیماهای این شرکت وارد بازار‌های جهانی شده، اما به نظر می‌رسد در صورت فراهم شدن شرایط برای ایران گزینه‌های پیش‌روی کشور روی چند مدل خاص از تولیدات این غول هواپیمایی آمریکا متمرکز خواهد شد.

بویینگ ۷۳۷

کدام هواپیماهای بویینگ به کار ایران می‌آید؟ (+عکس)

بویینگ ۷۳۷ که در شهرت جهانی خود به بچه بویینگ مشهور شده جزو باریک‌ترین هواپیماهای ساخته شده شرکت بویینگ است. این هواپیما که عمری طولانی داشته و از اواسط دهه ۶۰ از سوی ایرلاین‌ها مورد استفاده قرار گرفته جزو محبوب‌ترین مدل‌های تولید‌ شده بویینگ به حساب می‌آید تا جایی که در حال حاضر حدود هفت هزار فروند از آن سفارش داده شده که تعداد زیادی از آنها پرواز می‌کنند.

این هواپیما که در طول سال‌های گذشته بویینگ مدل‌های فراوانی از ۱۰۰ – ۷۳۷ تا ۹۰۰ ، ۹۰۰ -۷۳۷ را تولید کرده بسته به نوع و فضای پروازش تعداد مسافران میان ۸۵ تا ۲۱۵ را جابه‌جا می‌کند.

این هواپیما که توان پرواز نزدیک به ۵۰۰۰ کیلومتر را دارد، برای پروازهای داخلی و منطقه‌ای ایران گزینه‌ای مطلوب به نظر می‌رسد. همچنین می‌توان برای پروازهایی که در کشور‌های نزدیک مانند هند یا اروپای شرقی مطرح هستند نیز از مدل‌های این هواپیما استفاده کرد.

بویینگ ۷۷۷

کدام هواپیماهای بویینگ به کار ایران می‌آید؟ (+عکس)

این هواپیما پهن‌پیکر دو موتوره که جزو بزرگ‌ترین هواپیماهای شرکت بویینگ به حساب می‌آید نیز یکی از پرطرفدارترین مدل‌های تولید شده از سوی بویینگ است. این هواپیما درچهار سبک مختلف طراحی شده و ظرفیت مسافرپذیری بین ۲۸۰ تا ۵۵۰ مسافر را دارد.

این هواپیمای غول‌پیکر که با توجه به سبک طراحی چرخ‌هایش و دنباله منحصر به فرد خود جزو محبوب‌ترین مدل‌های تولید شده از سوی شرکت بویینگ به حساب می‌آید، از سال ۱۹۹۴ وارد بازار شد و شرکت‌های هواپیمایی مانند یونایتد ایرلاین، بریتیش ایرویز و هواپیمایی ژاپن جزو اصلی‌ترین مشتریان آن هستند.

این مدل از بویینگ که توانایی پرواز در مسافتی بیش از ۱۷ هزار کیلومتر را دارد، با توجه به برد بلند و تعداد مسافر بالایی که می‌پذیرد می‌تواند جزو اصلی‌ترین گزینه‌های پروازهای دور برد ایران باشد تا در کنار مدل ایرباس ۳۸۰ توان رقابت بالایی به وجود بیاورد.

بویینگ ۷۸۷

کدام هواپیماهای بویینگ به کار ایران می‌آید؟ (+عکس)

این هواپیما که مدرن‌ترین تولید شرکت هواپیمایی بویینگ به حساب می‌آید، پس از تاخیری چند باره سرانجام در سال ۲۰۱۱ نهایی شد. این جت مسافربری دو موتوره و پهن پیکر شرکت بویینگ که تعداد صندلی‌هایش بین ۲۱۰ تا ۳۳۰ نفر تخمین زده می‌شود با توجه به سوخت‌گیری پایین و تولید بسیار مدرنی که دارد بسیار مورد توجه بوده است تا جایی که بویینگ اعلام کرده سریعا آمار پیش‌فروش به این مدل از هواپیما اختصاص پیدا کرده است تا جایی که تاکنون ۸۰۰ فروند از آن پیش‌فروش شده است و در این بین یک شرکت ایرلاین ژاپنی با ۵۵ سفارش اصلی‌ترین مشتری این بویینگ به حساب می‌آید.

طراحی مدرن و مصرف سوخت پایین جزو گزینه‌های جدی است که می‌تواند برای ایرلاین‌های ایرانی مهم بوده و در عمل به توافق برای خرید این هواپیما منجر شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :