شرکت‌های زیادی در گوشه و کنار دنیا هستند که از طریق پلتفرم‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی (Crowdfunding) مانند «کیک‌استارتر» یا «ایندی‌گوگو» محصولات مرتبط با خانه‌های هوشمند را تولید کرده‌اند. 

تبریزمن، سرویس علم و فناوری: اما واقعا کدام یک از این گجت‌ها موفق شدند بعد از خاتمه کمپین‌های جذب سرمایه پایان خوشی داشته و راه خود را به بازارهای جهانی باز کنند؟ در زیر با بعضی از این گجت‌ها آشنا می‌شویم.

Angee Security Camera

1_103

دوربین امنیتی آنجی اولین بار در ماه سپتامبر ۲۰۱۵ روی کیک‌استارتر معرفی شد و یکی از ویژگی‌هایی که روی آن تبلیغ زیادی شده استفاده از دوربین ۳۶۰ درجه در بالای آن به همراه سنسورهای در و پنجره است که باعث بالا رفتن امنیت خانه می‌شود.

در توضیح تبلیغاتی آنجی گفته شده که قادر است با رقبای قدرتمند موجود در بازار مانند سیستم‌های امنیتی خانه DIY رقابت نزدیکی داشته باشد. این گجت موفق شد بیشتر از ۵۳۰ هزار دلار سرمایه جذب کند.

قرار است اولین محصولات تولیدی برای کسانی که از آن حمایت کردند ارسال شود. زمان آن هم ماه اکتبر ۲۰۱۶ اعلام شده است. طبق آخرین خبرها ماه گذشته میلادی کار طراحی دوربین امنیتی آنجی به پایان رسید.

Auroma One

2_93 (1)

آروما وان یک قهوه‌ساز است که شرکت تولید کننده آن Auroma Brewing امیدواری‌های زیادی به محصولش دارد. این ماشین که اولین بار ماه نوامبر ۲۰۱۵ روی کیک‌استارتر و کمی بعد از آن روی ایندی‌گوگو قرار گرفت، مجهز به سیستم وای‌فای است و صاحب آن می‌تواند از طریق یک اپلیکیشن دستگاه قهوه‌سازش را کنترل کند.

هم‌چنین کسانی که علاقمند هستند یک دستگاه همه‌کاره داشته باشند می‌توانند درخواست کنند تا آسیاب دندانه‌ای که برای آسیاب کردن دانه‌های قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرد هم به این دستگاه اضافه شود.

میزان سرمایه‌ای که این پروژه جذب کرد تقریبا برابر با ۴۷۸ هزار دلار بود و گروهی از سرمایه‌گذاران می‌توانند ماه اکتبر سال جاری میلادی و گروه دیگر در ماه دسامبر دستگاه‌های خود را دریافت کنند.

Coolest Cooler

3_60

از نظر فنی با یک وسیله خانه هوشمند روبرو نیستیم اما این کولر بی‌شک یکی از هوشمندترین کولرهایی است که تا به‌حال دیده شده؛ یک مخلوط کن؛ اسپیکر بولوتوث؛ شارژر USB و تعدادی امکانات دیگر از جمله مشخصات جالب این کولر است.

زمانی که در سال ۲۰۱۴ روی کیک‌استارتر قرار گرفت یک رکوردشکن لقب گرفت. در کمتر از دو ماه ۶۲۶۴۲ سرمایه‌گذار بیشتر از ۱۳ میلیون دلار پول جمع‌آوری کردند تا ایده آن را به واقعیت تبدیل کنند و همین مسئله باعث شد تا این کولر در زمان خود به موفق‌ترین کمپین کیک‌استارتر تبدیل شود.

از ماه جولای ۲۰۱۵؛ Coolest Cooler وارد بازار شد اما ظاهرا داستان خیلی هم خوش نبوده است؛ این کولر قبل از این‌که به دست حمایت‌کنندگان پروژه برسد روی سایت آمازون قرار گرفت و همین مسئله باعث ناراحتی و آزرده‌خاطر شدن آن‌ها شد.

تا ماه گذشته کمپانی Coolest به دنبال پیدا کردن سرمایه‌گذارانی بوده که حاضر باشند در این پروژه شریک شوند و سفارش‌ها را به پایان برسانند؛ چون هنوز دو سوم از شرکت‌کنندگان در این پروژه محصول خود را دریافت نکرده‌اند.

Lockitron

5_31

داستان لاکیترون با سایر محصولات فرق می‌کند و به‌صورت کاملا خودجوش موفق به جذب سرمایه شد. داستان از این قرار است که سایت کیک‌استارتر به‌ یک‌باره تصمیم گرفت تا وسایلی که به بهتر شدن خانه کمک می‌کنند را روی سایت قرار ندهد و در نتیجه پروژه قفل هوشمند لاکیترون هم از روی سایت برداشته شد.

توسعه‌دهندگان این قفل از طریق وبسایت خودشان موفق شدند در سال ۲۰۱۲ بیشتر از ۲ میلیون دلار سرمایه جذب کنند.

قبل از این‌که حمایت‌کننده‌های اولیه موفق به دریافت قفل‌های هوشمندشان شوند، لاکیترون در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که قفل اصلی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود با مدل جدیدتری به‌نام بولت که در سمت راست تصویر دیده می‌شود؛ جایگزین شده و در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. در این خبر گفته شده که مدل اصلی دارای اشکالاتی که بوده که در مدل جدیدتر اصلاح شده است. یکی از مهم‌ترین تغییرات آن است که بولت از طریق یک بخش کاملا مجزا به‌نام بریج (Bridge) به وای‌فای وصل می‌شود.

طبق خبری که روی وبلاگ لاکیترون منتشر شد این کمپانی از ابتدای ۲۰۱۶ شروع به تحویل قفل بولت بدون بریج کرده اما هفته گذشته اعلام کرد که بولت به‌همراه بریج به‌زودی به در خانه شما می‌آید.

Meld Smart Knob

6_23 (1)

شرکت مِلد متعهد شد با استفاده از سه بخش؛ اجاق گازهای آشپزخانه را هوشمندتر کند: ولوم مِلد؛ درجه حرارتی که به اجاق وصل می‌شود و یک اپلیکشین که با توجه به نوع غذایی که روی اجاق قرار دارد دمای زیر آن را تنظیم می‌کند.

حدود ۱۵۰۰ نفر در این پروژه شرکت کردند و در ماه آوریل ۲۰۱۵ از طریق کیک‌استارتر ۲۱۰ هزار دلار جمع‌آوری شد.

ماه سپتامبر ۲۰۱۵؛ مِلد به سرمایه‌گذاران پروژه اعلام کرد که دیگر نیازی به پول آن‌ها ندارد و با یک شرکت بزرگ تولید کننده وسایل آشپزخانه که نام آن اعلام نشده؛ همکاری می‌کند. در وبسایت sparse آمده که این شرکت امسال دوباره راه‌اندازی می‌شود ولی باز هم نام این شریک تجاری معلوم نیست.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :