با توجه به اینکه اکثر رشته‌های ورزشی تکلیف خود را با المپیک ریو مشخص کرده‌اند می‌توان گفت که در حال حاضر ۹۰ درصد از پازل المپیکی ایران تکمیل شده است.

به گزارش تبریزمن، در فاصله کم‌تر از سه ماه مانده به آغاز سی و یکمین دوره بازی‌های المپیک تکلیف بخشی اعظمی از کاروان ایران در این ر‌قا‌بت‌ها مشخص شد.

ورزشکاران ایرانی کار خود را برای کسب سهمیه المپیک از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز کردند و تاکنون حاصل آن ۴۷ سهمیه بوده است.

البته هنوز فرصت برای کسب سهمیه المپیک باقی‌ مانده تا ایران تعداد سهمیه‌های خود را افزایش دهد.

والیبال

در والیبال امید به کسب سهمیه بسیار زیاد است که اگر این اتفاق بیفتد بر خلاف المپیک لندن در بخش تیمی هم نماینده خواهیم داشت.

بلندقامتان کشورمان برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۶ ریو اوایل خرداد ماه عازم کشور ژاپن می‌شوند تا برای کسب تحقق رویای ۵۲ ساله خود در مقابل برترین تیم‌های والیبال آسیا و جهان صف‌آرایی کنند.

در پایان این رقابتهای ۳ تیم اول به همراه برترین تیم آسیایی جواز حضور در المپیک ۲۰۱۶ ریو را بدست خواهند آورد.

بسکتبال

تیم ملی بسکتبال ایران در مسیر کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۶ ریو باید تیر ماه امسال در تورین ایتالیا حاضر شود و در دور اول مسابقات به مصاف مکزیک و یونان برود.

دو تیم برتر این گروه به صورت ضربدری به مصاف دو تیم برتر گروه دوم که ایتالیا، کرواسی و تونس در آن جای دارند می‌روند و در نهایت تیم قهرمان از این شش تیم، جواز حضور در المپیک را می‌گیرد.

کشتی فرنگی

کشتی فرنگی تنها یک سهمیه دیگر می‌خواست تا با یک تیم کامل به المپیک برود.

مسابقات ترکیه آخرین میدان برای کسب سهمیه المپیک ریو در وزن ۵۹ کیلوگرم بود که در نهایت حمید سوریان قهرمان ۷ دوره جهان و المپیک توانست مقتدرانه این سهمیه را کسب کند تا کشتی فرنگی هم مانند کشتی آزاد با ترکیبی کامل در المپیک ۲۰۱۶ ریو شرکت کند.

کشتی آزاد

یکی از امیدهای اصلی ایران برای کسب مدال به ویژه‌ طلا در ریو کشتی است که خو‌شبختا‌نه ایران در هر شش وزن المپیکی موفق به کسب سهمیه شد و حالا نگاه‌ها به دست رسول خادم است که چگونه مهر‌ه‌های خود را برای مدال آوری در ریو می‌چیند.

ایران در اوزان ۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶، ۹۷، ۱۲۵ کیلوگرم سهمیه گرفته است.

بوکس

اولین سهمیه المپیک کاروان ایران توسط احسان روزبهانی به دست آمد و او نیز برای دومین مرتبه توانست المپیکی شود.

اکنون بوکس یک سهمیه دارد و با وجود اما و اگرهای فراوانی که در مورد کسب سهمیه‌های بیشتر وجود دارد، اما هنوز ملی‌پوشان ایران فرصت دارند تا برای رسیدن به المپیک تلاش کنند و برای این که ایران در این رشته با یک نماینده به ریو نرود، مسابقات حر‌فه‌ای و نیمه حر‌فه‌ای را پیش‌رو دارد تا از آخرین فرصت‌های خود برای افزایش المپیکی‌های خود استفاده کند.

تکواندو

تکواندو نیز یکی از امیدهای ایران برای کسب مدال است. این رشته تا اینجای کار به خوبی از پس کسب سهمیه المپیک بر آمده و با چهار سهمیه در مردان و زنان که به فرد داده شده به ریو می‌رود، حالا باید دید هوگوپوشان چقدر می‌توانند انتظاراتی که از انها وجود دارد را برآورده کنند.

۵۸ – کیلوگرم: فرزان عاشورزاده

۸۰ – کیلوگرم: مهدی خدابخشی

۸۰ + کیلوگرم: سجاد مردانی

۵۷ – کیلوگرم زنان: کیمیا علیزاده

جودو

در جودو نیز براساس رنکینگ فعلی فدراسیون جهانی، سه سهمیه المپیک نصیب ایران شده است و در صورتی که تا خرداد که رنکینگ نهایی برای مشخص شدن سهمیه‌ها اعلام می‌شود این سه جودو کار ایران بتوانند رده خود را حفظ کنند به المپیک ریو می‌روند.

– ۶۶ کیلوگرم: علیرضا خجسته

– ۸۱ کیلوگرم: سعید ملایی

– ۱۰۰ کیلوگرم: جواد محجوب

د‌و‌ و‌ مید‌ا‌نی

د‌و‌و‌مید‌ا‌نی کاران نیز تا ۲۱ تیر ماه فرصت دارند نام خود را در میان نفرات المپیکی ثبت کنند. اما اکنون دوازده رشته موفق شده که در کاروان المپیکی ایران قرار گیرد و حاصل تلاش دوازده رشته این بوده که ۴۳ نفر مسافر ریو شوند.

در رشته پایه و پر مدال د‌و‌و‌مید‌ا‌نی با توجه به این که ورودی‌های A و B را برداشته و تنها ورودی A گذاشتند هفت نفر توانستند از این سد عبور کنند و المپیکی شوند. از میان آن‌ها احسان حدادی سومی المپیک و لیلا رجبی و رضا قاسمی دومین المپیک خود را تجربه می‌کنند.

پرتاب دیسک: احسان حدادی – محمود صمیمی

پرتاب‌وزنه: لیلا رجبی

 ۱۰۰متر: حسن تفتیان – رضا قاسمی

ماراتن: محمد جعفر مرادی

پیاده‌روی : حمیدرضا زورآوند

و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی

در و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی سهمیه المپیک را به کشور می‌دهند و خود کشورها تعیین می‌کنند در کدام اوزان نماینده اعزام کنند. حداکثر تعداد سهمیه در و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی شش است که ایران بر خلاف المپیک لندن با یک سهمیه کمتر به ریو می‌رود. تنها کار پیش‌روی ایران این است که مشخص کند در کدام اوزان نماینده یا نمایندگانی اعزام کند.

دوچرخه‌سواری

ایران مانند دوره‌های قبل در بخش جاده توانست سهمیه المپیک بگیرد. بر اساس رنکینگ آسیا کشور اول سه سهمیه کامل بخش جاده را می‌گیرد. البته ایران در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۵ و با توجه به مدال طلا حسین عسگری توانست یک سهمیه مستقیم بگیرد و دو سهمیه دیگر نیز به دلیل اول بودن در رنکینگ سال ۲۰۱۵ به دست آورد. بنا‌بر‌این با سه رکابزن به ریو می‌رود که یکی از آنها علاوه بر استقامت جاده در تایم تریل نیز ر‌قا‌بت‌ خواهد کرد.

فدراسیون دوچرخه‌سواری نیز هنوز تکلیف نفرات المپیکی‌ خود را مشخص نکرده است.

تیر‌و‌کمان

اتفاق تاریخی در این رشته رقم خورد و زهرا نعمتی که یک ورزشکار معلول است توانسته فعلا تنها سهمیه المپیک ایران در تیر‌و‌کمان و در ماده ریکرو بگیرد. این موضوع تا حدی برای ایران اهمیت داشت که باعث شد پرچمداری کاروان در ریو نیز به نعمتی سپرده شود.

.

تیراندازی

ایران برخلاف المپیک لندن با پنج نماینده در مسابقات تیراندازی حاضر خواهد بود. البته این امید هست بانوان تیرانداز با رقم زدن یک اتفاق تاریخی برای ورزش ایران موفق به کسب اولین مدال المپیک در تاریخ ورزش زنان شوند.

جام بزرگ و احمدی هم برای دومین مرتبه در المپیک شرکت می کنند.

۱۰ متر تفنگ بادی: الهه احمدی – نجمه خدمتی

تپانچه: گلنوش سبقت‌اللهی

تفنگ بادی: پویا نوروزیان

تفنگ سه وضعیت: مه‌لقا جام بزرگ

شمشیربازی

بر خلاف المپیک لندن دو نماینده‌ در شمشیربازی خواهیم داشت که مجتبی عابدینی و علی پاکدامن بر اساس رنکینگ توانستند دو سهمیه المپیک بگیرند. عابدینی نیز جزو نفراتی است که دومین المپیک خود را تجربه خواهد کرد.

تنیس روی میز

برای نخستین مرتبه دو برادر موفق به کسب سهمیه المپیک در تنیس روی میز شده‌اند که خو‌شبختا‌نه این اتفاق به نام ایران ثبت می‌شود. حضور برادران عالمیان و ندا شهسواری تعداد سهمیه ایران را به سه نفر افزایش داده است.

شهسواری و نوشاد عالمیان برای دومین مرتبه حضور در المپیک را تجربه می‌کنند.

قایقرانی

پاروزنان کانوی ایران ناکامان این دوره از المپیک بودند زیرا هیچ سهمیه‌ای به دست نیاورند تا امید قایقرانی ایران به رویینگ باشد. مهسا جاور با کسب اولین و آخرین سهمیه، قایقرانی را المپیکی کرد. البته او نهمین سهمیه بانوان را نیز به دست آورد تا رکورد تعداد سهمیه های بانوان ایران در المپیک شکسته شود.

قایقرانی دوره گذشته با چهار نفر در المپیک شرکت کرد اما برای سال ۲۰۱۶ تنها یک پارو زن جواز حضور در ریو را به دست آورد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :