شانزدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی امروز در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار شد و در آن موضوعات مختلف مطروحه، مورد بحث و بررسی رؤسای دستگاه های اجرایی استان و مدیران بنگاه های اقتصادی قرار گرفت.

به گزارش تبریزمن، از نکات قابل توجه در این جلسه، طرح حمایت از بیمه قالیبافان و کارگران ساختمانی بود که گویا اخیرا با عنوان این صنوف، بیش از ۲۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته اند که صدای استاندار آذربایجان شرقی را نیز درآورد.

اسماعیل جبارزاده گفت:کسی حق ندارد به نام قالیباف یا کارگر ساختمانی، شخص دیگری را از محل منابع این حوزه بیمه نماید، لذا سخن من این است که همه باید در این خصوص همکاری کنند زیرا عدم برخورد جدی با این قضیه، تجاوز به حق و حقوق مسلم این بخش از جامعه است که واقعا به حمایت واقعی نیاز دارند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی در گزارش پیش از دستور جلسه، توضیحاتی درباره روند اجرایی پنجره واحد تجاری برای بهبود فضای کسب و کار ارایه نمود و افزود:طبق اعلام بانک جهانی، ایران در سال ۹۲ در رتبه ۱۵۲ بود که این جایگاه اخیرا به رتبه ۱۱۸ صعود نموده است که نشانگر بهبود در فضای کسب و کار در کشورمان می باشد.

رضا حسینی ادامه داد:بیشترین تنزل رتبه بندی ایران در حوزه اخذ اعتبارات بوده و اخذ مجوزهای ساخت و ساز نیز بیشترین رقم افزایش را داشته است، در حوزه تجارت الکترونیک هم فعالیت های مربوطه در حال پیگیری است و به طور حتم به رتبه زیر ۱۰۰ خواهیم رسید.

وی مجوزهای انشعاب برق و آب و فاضلاب را قابل توجه دانست و اضافه کرد:در حوزه فضای کسب و کار، باید اقدامات اساسی و برنامه ریزی شده ای صورت گیرد زیرا به غیر از کشور عراق، سایر همسایگان کشورمان در این حوزه از وضعیت بهتری برخوردار هستند لذا ما نیز تعداد ۲۷۸ فرآیند را در پنجره واحد تجاری و سرمایه گذاری استان تعریف کرده ایم که ۱۲۹ دستگاه اجرایی در تحقق آن دخیل هستند، همچنین طی پایش انجام گرفته، در مدت اخیر تعداد ۲ هزار و ۳۹ مجوز صادر شده است.

به گفته حسینی، حدود ۲ هزار و ۷۵۲ مورد استعلام مابین دستگاه های اجرایی صورت گرفته که ۲۸۹ مورد آن در سامانه پنجره واحد استان جهت حرکت در ریل توسعه اصولی منطقه ثبت گردیده است.

استاندار آذربایجان شرقی هم با اشاره به اینکه امکان دستیابی متقاضیان به سامانه مذکور باید بیش از پیش افزایش یابد افزود:برای کسب موفقیت های تجاری استان تاکید بر آن است تا جهت تسهیل امور و راحتی متقاضیان، حتما باید بحث پنجره واحد تجاری در اولویت امور اجرایی مربوط به اخذ و صدور مجوزها در نظر گرفته شود زیرا در این صورت فضای کسب و کار بهبود خواهد یافت.

ارایه اقدامات انجام یافته در راستای اجرای مصوبات جلسه قبلی توسط دبیر شورا، بررسی مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و ارایه نتایج جلسات کارشناسی موسوم به احصاء موانع اجرای قانون جدید مالیات های مستقیم توسط شریف زاده رییس انجمن مدیران صنایع استان از دیگر مواردی بود که در این جلسه مطرح شد و مقرر گردید تا اجرای این قانون به تعویق افتد و نامه ای در این خصوص به رییس مجلس شورای اسلامی نگارش شود تا اصلاح این قانون در دستور کار نهاد قانونگزار قرار گیرد.

در خاتمه اضافه می کنم آذربایجان شرقی در برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی جزو استان های پیشروست که با بررسی قوانین حوزه اقتصاد مشکلات و موانع این عرصه حل و فصل می گردد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :