مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه گفت: برای نخستین بار در استان کشت لوبیا در سطح ۱۸ هکتار و گندم در سطح ۱۰ هکتار از اراضی این شهرستان به شیوه آبیاری نواری قطره ای انجام شد.

به گزارش تبریزمن، جلال رحیم زاده خاطرنشان کرد: با اجرای طرح آبیاری نوین تحت فشار در مزارع لوبیا میزان مصرف آب کشاورزی در هر هکتار از ۱۰ هزار و ۵۴۰ هزار مترمکعب به ۶ هزار و ۲۰۰ هزار مترمکعب و در گندم در هر هکتار از ۶ هزار و ۴۵۰ هزار مترمکعب به ۴ هزار و ۳۰۰ هزار متر مکعب کاهش می یابد.

وی با اشاره به کشت ارقام جدیدی به نام کوشا در شهرستان میانه، گفت: پیش بینی می شود در هر هکتار ۳ تن و ۳۵۰ کیلوگرم محصول برداشت شود.

رحیم زاده گفت: علاوه بر افزایش عملکرد، صرفه جویی ۷۰ درصدی آب کشاورزی در لوبیا و ۵۰ درصدی در گندم، کاهش مصرف کود شیمیایی و بهره وری بالا از مزایای کشت نواری است.

به گزارش ایرنا، در زمان حاضر روش آبیاری مورد استفاده برای محصولات گندم و جو انواع روش های سطحی است که نسبت به روش های نوین آبیاری، بازده آبیاری کمتر و حجم آب مصرفی بیشتری دارند.

در صورت استفاده از سیستم های نوین آبیاری تحت فشار نواری(تیپ)، حداقل ۳۰درصد مصرف آب کاهش یافته و افزایش حداقل ۴۰ درصد کارآیی مصرف آب را به همراه خواهد داشت.

شهرستان میانه واقع در ۱۸۰ کیلومتری شرق تبریز یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی در استان آذربایجان شرقی به شمار می رود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :