هیلاری کلینتون نامزد دمکرات انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا از تصمیم خود در مقام سناتور، برای حمایت از جنگ عراق ابراز تاسف کرد اما گفت که رقیب جمهوریخواه او – دونالد ترامپ – هم حامی جنگ عراق بوده است.

به گزارش تبریزمن، به نقل از ویترز از نیویورک ، کلینتون این مطلب را در یک نشست پرسش و پاسخ با نیروهای کهنه کار ارتش آمریکا که چهارشنبه شب به وقت محلی به ابتکار شبکه خبری ان بی سی در نیویورک برگزار شد، بیان کرد.

در این نشست هیلاری کلینتون با سووالات سختی درباره موضوع مدیریت اطلاعات محرمانه با استفاده از ای میل های شخصی در زمان تصدی وزارت امور خارجه رو به رو شد اما از عملکرد خود دفاع کرد و گفت: من دقیقا کاری را کردم که باید می کردم و همواره این کار را کرده و خواهم کرد.

وی در ابتدای سخنان خود گفت که تجربه طولانی خدمتش در دولت به عنوان وزیر امور خارجه و همچنین به عنوان سناتور از او نامزدی دارای صلاحیت برای ریاست جمهوری ساخته است.

کلینتون در کنایه ای به ترامپ که دمکرات ها او را فاقد صلاحیت برای ریاست جمهوری می دانند ، گفت که صلابت و استواری زیادی برای اتخاذ تصمیمات دشوار دارد.

مجری برنامه بارها کلینتون را در ارتباط با موضوع استفاده از ای میل های شخصی در دوران وزارت امور خارجه در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ مورد پرسش قرار داد. این موضوع یکی از انتقادهای اصلی نسبت به کلینتون بوده است.

کلینتون در دفاع از خود گفت که هیچکدام از ای میل هایی که ارسال یا دریافت کرده، عنوان محرمانه یا طبقه بندی شده نداشته است.

در ادامه این پرسش و پاسخ، کلینتون گفت از تصمیم خود در مقام سناتور نیویورک برای حمایت از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ متاسف است اما گفت که ترامپ نیز حامی این حمله بوده است.

ترامپ در طول مبارزات خود جنگ عراق را محکوم کرده و گفته که او در مقام ریاست جمهوری از مناقشه های طولانی در خاورمیانه اجتناب خواهد کرد.

کلینتون درباره مداخله نظامی آمریکا در لیبی در سال ۲۰۱۱ ، انتقاد ترامپ از حمایت او (کلینتون) از این موضوع را در مقام وزیر امور خارجه رد کرد و گفت: اگر اجازه می دادیم که در لیبی یک جنگ داخلی ایجاد شود، این رویداد همانند تحولات امروز سوریه خطرناک و تهدیدکننده بود.

کلینتون مدعی شد که سیاست های آمریکا در دوران تصدی او بر وزارت امور خارجه به ارتقای امنیت کمک کرده است. او گفت:’ ما جهان را امن تر کردیم.’

رویترز نوشت: در بخش ۳۰ دقیقه دوم این برنامه ترامپ بر روی صحنه حاضر شد و در پاسخ به اینکه آیا از روز اول آمادگی تصدی فرماندهی کل نیروهای آمریکا را دارد ، گفت: ‘ ۱۰۰ درصد’ .

ترامپ گفت: او (کلینتون) ۳۰ سال دست اندر کار بوده اما ما اکنون به تغییر سریع نیاز داریم.

ترامپ بار دیگر از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تمجید کرد اما این اقدام و اظهارنظر او مبنی بر اینکه آمریکا و روسیه باید ائتلافی برای شکست داعش تشکیل دهند، ممکن است موجب واکنش هایی در میان کارشناسان سیاست خارجی شود که احساس می کنند مسکو در حال مداخله در تلاش ها برای کنترل جنگ داخلی در سوریه است.

ترامپ همچنین در اظهارنظری که ظاهرا نتیجه جلسات توجیهی مقام های اطلاعاتی آمریکا با او به عنوان نامزد رسمی جمهوریخواهان است، گفت: یک موضوع موجب شگفتی من شده و آن اینکه رهبران ما از جمله باراک اوباما از توصیه های کارشناسان تبعیت نکرده اند.

در این نشست برای اولین بار بود که ترامپ و کلینتون در یک محل هر چند در زمان های جداگانه مختلف حاضر شدند. اولین مناظره رو در روی این دو نامزد ریاست جمهوری قرار است روز ۲۶ سپتامبر (پنجم مهر) در دانشگاه هوفسترا برگزار شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :