معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌ که سهم فرهنگ از بودجه کشور بسیار ناچیز است، گفت: کمتر از ۳٫۵ درصد بودجه کشور مختص به فرهنگ است.

به گزارش تبریزمن، علی اصغر کاراندیش روز یکشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز با بیان اینکه ۲۶ نهاد در کشور در مسائل فرهنگی فعالیت می کند، افزود: امسال ۹۱ هزار میلیارد ریال بودجه فرهنگی میان این نهادها تقسیم می شود که بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۰ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال است.

وی اظهار کرد: بنیادها، کانون ها و سایر نهادها نیز در بخش فرهنگی فعالیت می کند که برای هر یک بودجه خاص پیش‌بینی می شود، اما باز با احتساب بودجه این مراکز سهم فرهنگ از بودجه کشور بسیار ناچیز است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که موازی کاری به شدت در حوزه فرهنگ احساس می شود، یادآوری کرد: دستگاه های متعددی در عرصه های فرهنگی و قرآنی فعالیت می کند که باید یک مرکز هماهنگی فعالیت های فرهنگی در کشور ایجاد شود تا این مرکز میان سه قوه و متولیان فرهنگی کشور هماهنگی های لازم را به عمل آورد.

کاراندیش با بیان این‌که بسیاری از منابع به دلیل موازی‌کاری نهادهای فرهنگی به هدر می رود، ادامه داد: بودجه فرهنگی کشور بسیار ناچیز است و با موازی کاری هایی که صورت می گیرد، خروجی مورد انتظار حاصل نمی شود.

وی با بیان این‌که امسال در شورای برنامه ریزی، موازی کاری های درون وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی برطرف شده است، گفت: باید در حوزه فرهنگ استراتژی واحد و هدفمند اتخاذ شود و برنامه ریزی بلندمدت لازمه تحقق اهداف عالی نظام اسلامی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اعطای یارانه کتاب و نشریات به صورت سالانه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآوری کرد: در تولید محتوا نتوانسته‌ایم به صورت جدی ورود پیدا کنیم و اغلب کتب منتشر شده به صورت بازاری و یا کپی شده از دیگر منابع تدوین می شود.

کاراندیش با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ عده‌ای به دنبال منافع مادی هستند و نگرش بازاری نسبت به این مساله دارند، افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقداماتی در حوزه شناسنامه‌دار شدن فعالان فضای مجازی انجام داده و تا یک سال آینده ساماندهی اساسی در این عرصه انجام می شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این جلسه با بیان اینکه برای جذب جوانان جامعه به مسائل اعتقادی و دینی از زبان هنر بهره گرفته شود، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیت های سنگینی بر عهده دارد و برخی از وظایف این وزارتخانه با نهادها و سازمان های دیگر در یک راستا قرار دارد.

حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم، با بیان این‌که موازی‌کاری ها در حوزه فرهنگ به ویژه در استان ها باید برطرف شود، افزود: فعالیت‌ های قرآنی نیز جزء موازی کاری‌هایی است که از سوی نهادهای مختلف از جمله فرهنگ و ارشاد، اوقاف و امور خیریه و تبلیغات اسلامی انجام می شود اما کسی نیست که تمامی این نهادها را هدایت کرده و در یک راستا قرار دهد.

وی اظهار کرد: اوقاف، مسئولیت مساجد را بر عهده گرفته است، سازمان تبلیغات اسلامی بر امور انجمن های اسلامی مساجد رسیدگی می کند، بسیج مسئولیت پایگاه مقاومت و فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز کانون فرهنگی هنری و کتابخانه های مساجد را بر عهده دارد که باید هماهنگ کننده میان این نهادها وجود داشته باشد.

به گزارش ایرنا امام جمعه تبریز با انتقاد از این‌که مشکلات مساجد باید از سوی یک نهاد واحد پیگیری و برطرف شود، گفت: انتظار می رود در سطح عالی نظام چاره‌ای به این امر اندیشیده شود.

حجت الاسلام آل هاشم افزود: بودجه فرهنگی کشور به قدری اندک است که دیگر جایی برای موازی‌کاری و هدر رفت منابع مالی وجود ندارد.

وی با تاکید بر انتقال مفاهیم ارزش های دینی در قالب هنرهای نمایشی از جمله تئاتر، اظهار کرد: فرهنگ کتابخوانی در کشور بسیار ضعیف است و باید نسبت به تجهیز کتابخانه های استان به کتب خوب، به‌ روز و مفید اقدام شود.

حجت الاسلام آل هاشم با اشاره به اهمیت نظارت و کنترل بر فضای مجازی، افزود: فضای مجازی باید مدیریت شود و انتظار می رود فعالیت سایت‌های اینترنتی نیز با اشرافیت کامل مورد نظارت قرار گیرند.

وی گفت: بسیاری از سایت‌ها وجود دارد که عنوان خبری داشته اما در اصل مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :