ویژه برنامه «کمپین ۱۰ قدم» همزمان با ۱۳ فروردین روز طبیعت در پارکهای مختلف و فضاهای سبز سطح تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریزمن، به نقل از سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز، کمپین «۱۰ قدم» ایده‌ای بود که با ابتکار شبکه تشکل‌های زیست‌محیطی استان آذربایجان‌شرقی و همکاری شهرداری تبریز، برای حفاظت از محیط زیست شهری در ۱۳ فروردین، تدارک دیده شد. خلاصه مفهوم این کمپین بدین مفهوم بود که در روز ۱۳ فروردین، هر جا که هستیم، شعاع ۱۰ قدمی طبیعت خود را پاکیزه نگه داریم.

برای نخستین بار مجموعه های مختلف ، طی برنامه ای جهت هم افزایی و همکاری هر چه بیشتر با تشکیل ستادی مشترک، اقدامات حوزه های خود به مناسبت روز طبیعت را بطور متمرکز اجرا کردند.

سازمان مدیریت پسماندها، سازمان پارکها و فضای سبز ، سازمان آتش‌نشانی، اداره‌کل روابط‌عمومی و بین الملل شهرداری،شبکه تشکل‌های مردمی و زیست‌محیطی، سازمان عون‌ابن‌علی، رفتگران طبیعت، انجمن ناجیان حیوانات تبریز، همیاران زیست سبز، صلح سبز تبریز ،شرکت مخابرات آذربایجان شرقی و جمعیت هلال‌احمر نهادهای مختلف در ستاد ویژه برنامه های سیزدهم فروردین را تشکیل دادند.

در این بین سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز نیز با اقداماتی ویژه، امکانات و شرایط مناسب جهت حضور شهروندان در فضاهای سبز و پارکهای سطح تبریز را فراهم ساخت.


همزمان با  آخرین روز تعطیلات نوروزی، سبزبانان سازمان پارک‌‌ها و فضای سبز، تا پایان روز، آماده‌باش بوده و با بسیج کلیه امکانات، از طبیعت شهر محافظت کرده و اکیپ موتوری سازمان پارک‌ها برای حفاظت از فضای سبز و اطلاع‌رسانی از حوادث احتمالی در روز طبیعت، سامان‌‌دهی شدند.

همچنین با توجه به پیش‌بینی حضور شهروندان تا آخرین ساعات شامگاه ۱۳ فروردین، سیستم‌های روشنایی پارک‌ها مورد بازبینی قرار گرفت.


در این بین تشکل های مردم نهاد استان با حضوری فعال و برجسته در پارکهای تبریز نقش بسزایی در فرهنگ سازی و آموزش های زیست محیطی در بین شهروندان ایفا کردند.

اعضای این تشکل ها با حضور در بین خانواده هایی که برای جشن روز طبیعت به پارکهای سطح شهر آمده بودند و توزیع کیسه های زباله در بین آنها، نسبت به آموزش فرهنگ پاکیزه نگه داشتن و نرساندن آسیب به طبیعت اقدام کردند.

طی این برنامه مسابقه عکس سلفی بر اساس معیارهای حفاظت از طبیعت شهری نیز راه‌اندازی شده بود که با استقبال خوبی از سوی شهروندان تبریزی نیز همراه بود.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :