رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان تبریز  با انتقاد از کم‌فروشی غیر محسوس قنادان، گفت: با سفارش شیرینی، هزینه جعبه آن را به قیمت شیرینی پرداخت می‌کنیم!.

به گزارش تبریزمن، حجت الاسلام محمد شیخ‌زاده اظهار کرد: پرداخت قیمت جعبه شیرینی در قنادی‌فروشی‌ها به صورت غیر محسوس اتفاق افتاده و از دید ناظرین و بازرسان مخفی مانده است.

وی افزود: شاید در این بین هیچ عمدی در کار نباشد، این حرکت سال‌هاست در بین قنادی‌فروشی‌ها عرف شده است.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال با مراجعه به شیرینی فروشی و سفارش دو کیلو شیرینی تَر از قرار کیلویی ۱۴۰ هزار ریال، جعبه دو کیلویی که تقریباً ۲۳۰ گرم است، برای شما ۳۲هزار و ۲۰۰ ریال تمام می‌شود، یک کیلو شیرینی خشک از قرار کیلویی ۹۰ هزار ریال، جعبه یک کیلویی که تقریباً ۹۰ گرم می‌باشد برای شما هشت هزار و ۱۰۰ ریال محاسبه می‌شود.

وی با بیان اینکه مجموع فروش جعبه‌های قنادی به قیمت شیرینی، سود سرشاری را نصیب قنادی‌فروشی‌ها می‌کند، افزود: با یک حساب سرانگشتی به راحتی می‌توان محسابه کرد که یک شیرنی‌فروش در طول یک‌سال با فروش تنی جعبه کاغذی، چقدر درآمد غیر حلال کسب می‌کند.

رئیس انجمن حمایت از مصرف کنندگان شهرستان تبریز و مشاور عالی رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده‌گان با اشاره به روایت “الکاسب حبیب الله ؛ (کاسب حبیب خداست)” ار رسول اکرم (ص) گفت: یکی از معانی این روایت می تواند این باشد که شخصی که مشغول کسب و کار بوده در حقیقت مشغول انجام فرمان خدا است که فرمود : «… ُ فَانْتَشِرُوا فِی الْأَرْضِ وَ ابْتَغُوا مِنْ فَضْلِ اللَّه» ‏در زمین پراکنده شوید و از فضل خدا بطلبید (جمعه ۱۰) و چون خداوند کسب حلال را دوست دارد، کاسب اهل رعایت حلال و حرام، را هم دوست می‌دارد.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از معانی این روایت را این است که کسی که مشغول کسب صفات خوب و پسندیده است و در کارهایش سعی در جلب رضای خداوند دارد ، محبوب خدا است. این شخص می تواند یک شیرینی فروش باشد و یا هر کس دیگر .

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به تقاضای بالای خرید شیرینی، کیک و آجیل توسط شهروندان، جای دارد که مسئولان مربوطه اعم از سازمان صنعت، معدن و تجارت (واحد بازرسی و نظارت اتاق اصناف)  و اداره  تعزیرات حکومتی و انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان شهرستان توجه دوچندانی به این مسئله داشته باشند، این سنت غلط و دور از انصاف را مورد بررسی قرار داده و نسبت بدان واکنش سریع نشان دهند .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :