کنفرانس تجارت و سرمایه‌گذاری آذربایجان‌شرقی و ترکیه ظهر امروز در اتاق بازرگانی تبریز آغاز به‌کار کرد.

به گزارش تبریزمن، با حضور رئیسان اتاق‌های بازرگانی و صنایع ترکیه، سرکنسول ترکیه در تبریز و ارومیه، اعضای هیئت رئیسه اتحادیه اتاق‌ها و بورس‌های ترکیه (TOBB)، رئیس شورای مشترک بازرگانی ترکیه و ایران کنفرانس تجارت و سرمایه‌گذاری آذربایجان‌شرقی و ترکیه در تبریز آغاز به‌کار کرد.

صمد حسن‌زاده رئیس اتاق تبریز در مراسم افتتاحیه این کنفرانس در خصوص برگزاری این همایش با اظهار امیدواری از اینکه این همایش بتواند فصل جدیدی از روابط ایران و ترکیه را بعد از برجام رقم زند، اظهار داشت: مشترکات فرهنگی و اجتماعی دو ملت و سابقه مشترک تاریخی در مقاطع حساس تاریخی این امکان و فرصت را به فعالان اقتصادی و صنعتی دو کشور می‌دهد که با همکاری و مشارکت همدیگر برای بازارهای داخلی دو کشور و بازارهای ثالث تولید و صادرات داشته باشند.

رئیس اتاق تبریز با اشاره به سقف تعیین شده برای تبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور، توسط رئیس جمهوری ایران و ترکیه گفت: هدف‌گذاری ۳۰ میلیارد دلاری، تبادلات تجارت و اقتصادی، توسط مسؤولان ارشد دو کشور نشان می‌دهد که اراده سیاسی لازم از طرف مسؤولان برای گسترش روابط همه جانبه وجود دارد و فعلان اقتصاد و تجاری نیز باید با استفاده از بسترهای ایجاد شده بالاترین سطح از همکاری را داشته باشند.

رضا حسینی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان آذربایجان‌شرقی در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص برگزاری این همایش گفت: برگزاری این همایش بزرگ اقتصادی بعد از برجام، نوید گشایش اقتصادی کشور بعد از یک دوره رکود را به همراه دارد.

وی همکاری فعالان صنعتی کشورمان با فعالان کشور ترکیه برای نوسازی صنایع و صادرات محصولات تولید شده در بازارهای منطقه و جهان را از مزیت‌های مشارکت دو کشور خواند و افزود: کاری که اتاق تبریز و کنسولگری ترکیه در تبریز آغاز کرده‌اند، شروع تحول جدید برای معرفی ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی اتاق با اتاق‌ها و تشکل‌های اقتصادی و تجاری ترکیه است.

حسینی خاطرنشان کرد: بعد از این همایش فعالان اقتصادی استان در قالب تشکل‌های صنعتی و تجاری متقابلاً برای شناسایی بیشتر توانمندی‌های صنعتی و اقتصادی استان‌های مختلف ترکیه، به آن کشور سفر خواهند کرد تا زمینه‌های مشترک همکاری برای صنایع دو کشور با همدیگر بیش از پیش مهیا شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان  آذربایجان‌شرقی با اشاره به این نکته که اولویت اول استان برای جذب سرمایه‌گذار، سرمایه‌گذاران ترکیه به خاطر مشترکات اجتماعی و فرهنگی موجود بین دوطرف است، خاطرنشان کرد: از طرف دیگر سرمایه‌گذاری در ترکیه نیز اشباع شده است و سرمایه گذاران ترک دوست دارند در خارج از ترکیه سرمایه گذاری داشته باشند که ما در صدد هستیم این سرمایه‌ها را برای سرمایه‌گذاری در استان جلب کنیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :