حسن استوار آذر گفت: کنگره بزرگداشت استاد شهریار در حوزه فرهنگ و ادب آذربایجان مهم بوده و تاثیرگذار است.

به گزارش تبریزمن، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی بر تداوم روند تحقیق و پژوهش در خصوص استاد شهریار تاکید کرد و افزود: استاد شهریار یکی از چهره های فرهیخته عصر معاصر است که برای حفظ یاد و خاطره این شاعر و همچنین نشر اثرات وی باید روندی را طی کنیم که تنوع زیادی در این راه ها وجود دارد.

وی با اشاره به ضرورت شناساندن این شاعر بزرگ به نسل امروز، گفت: یکی از این راه ها، مطالعه کتب و مطالعات مرتبط با این شاعر و نیز اجرای برنامه های هنری همچون فیلم و نمایش است، اما یکی از مهم ترین راه ها همان برگزاری کنگره ها است.

استوارآذر ادامه داد: هرچند روند این تحقیقات به شکل مستمر در طول سال در حال تداوم است اما شاید به قدری کند و کم رنگ به نظر می رسد که باید این روند در طول جشنواره با شتاب و عزم بیشتری دنبال شود.

وی گفت: استاد شهریار نه تنها فخر آذربایجان شرقی بلکه باعث افتخار تمامی ایرانیان است زیرا نیم نگاهی به شعرهای فارسی و ترکی وی، به خوبی قدرت و توانایی این شاعر بزرگ را به همگان می نمایاند.

استوارآذر ادامه داد: اما آنچه مهم است معرفی این شاعر بزرگ کشور به شکل فراملی است تا نه تنها ایرانیان بلکه تمامی مردم جهان و هنردوستان با شخصیت این شاعر بزرگ ملی بیستر آشنا شوند.

کنگره بین المللی بزرگداشت استاد شهریار با محوریت فرهنگ دینی و انقلابی با حضور مقام های کشوری و استانی و همچنین جمعی از شهریارپژوهان و اصحاب فرهنگ و ادب از داخل و خارج کشور، ۲۵ و ۲۶ شهریورماه جاری در تبریز برگزار می شود.

۲۷شهریور ماه به مناسبت سالروز درگذشت استاد محمدحسین بهجت تبریز متخلص به شهریار به عنوان روز شعر و ادب فارسی در تقویم ایران ثبت شده است.

محمدحسین بهجت تبریز متخلص به شهریار به سال ۱۲۸۵ شمسی در تبریز متولد شد و دوران کودکی را به علت شیوع بیماری در شهر در روستاهای قیش قورشاق و خشگناب بستان آباد سپری نمود.

شهریار در سال ۱۳۰۰ شمسی برای ادامه تحصیل از تبریز عازم تهران شد و در مدرسه دارالفنون مشغول فراگیری علم شد تا اینکه در رشته پزشکی ادامه تحصیل داد، اما پس از حدود پنج سال و پیش از گرفتن مدرک به علت ناراحتی خیال و پیش آمدهای دیگر ترک تحصیل کرد.

شهریار اولین دفتر شعر خود را در سال ۱۳۱۰ شمسی منتشر کرد.

بسیاری از اشعار او به فارسی و زبان ترکی آذربایجانی جزوآثار ماندگار این زبان هاست.

علاوه بر دیوان فارسی استاد شهریار، منظومه ‘ حیدر بابایه سلام ‘ که در سال های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۲ سروده شد از مهم ترین آثار ادبی ترکی آذربایجانی شناخته می شود که به بیش از ۹۰ زبان در جهان ترجمه شده است.

شهریار در روزهای آخر عمر به دلیل بیماری در بیمارستان مهر تهران بستری شد و در صبحدم ۲۷ شهریور سال ۱۳۶۷ به دیار باقی شتافت.

مقبرة الشعرای تبریز محل دفن این شاعر برجسته ایرانی است که هم اکنون به زیارتگاه آحاد مردم ایران زمین و سایر کشورهای جهان تبدیل شده است.

از جمله مهم ترین و برجسته ترین اتفاقات زندگی این شاعر بزرگ کشورمان می توان به دیدار وی با رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر به تبریز و در دوره ریاست جمهوری ایشان اشاره کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :