عظیم قیچی ساز و همراهانش پس از سه شب اقامت در کمپ ۲ اورست در ارتفاع ۶۴۰۰ متر در سلامت کامل به کمپ اصلی بازگشتند.
به گزارش تبریزمن، عظیم قیچی ساز، کوهنورد مشهور کشورمان که تاکنون ۱۳ قله بالای ۸ هزار متر جهان را فتح کرده است امسال برای فتح چهاردهمین قله بالای ۸ هزار متر یعنی لوتسه عازم هیمالیا شده تا نام خود را در باشگاه ۸ هزارتایی‌ها ثبت کند.

او علاوه بر فتح لوتسه می‌خواهد یک بار دیگر اورست را البته بدون اکسیژن فتح کند.

قچیی ساز در این خصوص در سایت شخص‌اش می‌نویسد:

۹۵/۲/۱۰

«عظیم قیچی ساز» به اتفاق آقایان «مهدی قلیپور» و «سید هادی ستار فروغ» صبح امروز پس از سه شب اقامت در کمپ ۲ اورست در ارتفاع ۶۴۰۰ متر در سلامت کامل به کمپ اصلی بازگشتند.

«عظیم» می نویسد:

سلام. در روز ۷ اردیبهشت به همراه مهدی و سید هادی قبل از سپیده دم در تاریکی کمپ اصلی را ترک کرده و به طرف یخچال خومبو حرکت کردیم. بعد از حدود نیم ساعت در محلی برای بستن کرامپون ها ایستاده، دستکش و کلاه و کاپشن کم و زیاد کرده و به حرکتمان ادامه دادیم.

یازده سال پیش برای اولین بار پا در این منطقه گذاشتم. از آن زمان تا کنون تغییرات محسوسی اتفاق افتاده است. مسیر صعود در کل تغییر کرده است. بارش کم برف باعث شده است که یخ ها خودنمایی کنند. نردبان های کمتری در طول مسیر تعبیه شده است و به همین منوال ما از روی شکاف های کمتری عبور می کنیم.

هنوز آفتاب بر روی یخچال خومبو نتابیده بود که ما از آن خارج شدیم و بعد از پیمایش شکاف های یخی به کمپ ۱ رسیدیم. کمی استراحت کردیم و پس از خوردن چای و تنقلات دشت وسیع و طولانی خومبو را در پیش گرفتیم و به سمت کمپ دو ادامه راه دادیم.

کوله هایمان سنگین بود. لوازم شخصی از جمله لباس های پر برای صعود نهایی، چادر و همچنین لوازم مورد نیاز برای سه شب شب مانی در کمپ ۲ را بر دوش می کشیدیم.

حدود ۲ ساعت بعد از ترک کمپ ۱ به کمپ ۲ در ارتفاع ۶۴۰۰ متری می رسیم و پس از کمی استراحت جایی را هموار می کنیم و چادرمان را برپا می کنیم.

شب چندان راحتی را سپری نمی کنیم، چون افزایش ارتفاع ۱۱۰۰ متری با حمل بار حدودا بیست کیلویی کمی خسته مان کرده بود. اما این را میدانستم که فردا شرایط بهتری منتظر ماست.

آیس فال

شکاف های یخی در آیس فال

کمپ ۲ عظیم و مهدی «لوتسه فیس» و قله «لوتسه» در پس زمینه

۹ اردیبهشت

از ساعت ۷ صبح منتظر آفتاب هستیم تا از سرمای هوا کاسته شود و به طرف کمپ ۳ حرکت کنیم تا پروسه اول هم هوایی مان تکمیل شود، دیروز چندین شرپا در مسیر کمپ ۳ تردد داشتند و مسیر باز بود، صبح قبل از ما چندین نفر کمپ ۲ را ترک کرده و به سمت کمپ ۳ در حرکت هستند.

به را می افتیم. باد اذیتمان می کند و دست و صورتمان از گزندش در امان نیست.

دو ساعتی طول می کشد تا به اول لوتسه فیس۶۸۰۰ متر و طناب های ثابت برسیم ولی از تجمع چندین شرپا معلوم است مشکلی پیش آمده! نزدیک رسیده و متوجه می شویم ریزش سنگ باعث بریده شدن طناب ها شده است، به علت سرما و باد شدید کسی علاقه به ترمیم طناب ها ندارد و باد شدید در ارتفاعات باعث ریزش هر از گاه سنگ می شود. باری را که تصمیم داشتیم به کمپ ۳ انتقال دهیم همانجا دپو کرده و به کمپ ۲ بازمی گردیم.

دیگر تیم ها از پایین به کمپ ۲ رسیده اند و حالا کمپ ۲ کمی شلوغتر شده است.

تقریبا مواد غذایی را که  آورده بودیم رو به اتمام است، شب را به امید اینکه فردا در کمپ اصلی استراحت کاملی خواهیم داشت به خواب فرو می رویم…

«لوتسه فیس» و قله «لوتسه»

دشت «خومبو»

عبور از نردبان حدفاصل کمپ ۱ و ۲

۹۵/۲/۶

بنا بر خبر ارسالی از “عظیم قیچی ساز”:

فردا در صورت مساعد بودن شرایط جوی صعود خود را برای مرحله اول هم هوایی به  کمپ های بالاتر شروع خواهیم کرد، امروز شش نفر از دوستان ایرانی بالا رفته اند و  در کمپ ۲ شب مانی خواهند داشت و فردا تیم ما در کمپ ۲ به آنها خواهد پیوست، در این دوره هم هوایی سه شب را در “ارتفاع ۶۴۰۰ متری کمپ دو” خواهیم گذراند. چون قصد داریم  بدون کمک از  شرپا صعود کنیم، فردا وزن هر کوله پشتی نزدیک به ۲۰ کیلو خواهد بود.

معمولاً تیم ها برای دوری از خطر سقوط برج های یخی شب هنگام کمپ اصلی را ترک می کنند تا از برودت هوا استفاده کرده و از بخش های خطرناک یخچال خومبو عبور کنند.

وقتی در سیاهی شب  به  یخچال خومبو نگاه می کنی کوهنوردان را با چراغ پیشانی های روشن می توان در لابلای شکاف های یخی خومبو مشاهده کرد که در حال صعود هستند.

۹۵/۲/۴

دوم اردیبهشت مراسم «پوجا» در کمپ اصلی انجام شد و به این ترتیب کوه نوردان تلاش خود را بر دو کوه «لوتسه» و «اورست» آغاز خواهند کرد.

طی تماسی «عظیم قیچی ساز» خبر داد، ایشان به همراه ایرانیان حاضر در منطقه روز گذشته سوم اردیبهشت برای هم هوایی به کمپ یک قله «پوموری» رفتند.

«عظیم» می گوید: «سال ۹۴ به همراه دکتر بهپور برای هم هوایی تا کمپ یک پوموری آمدیم و عکسی به یادگار گرفتیم ،با هزاران امید و آرزو…

بعد از بازگشت به کمپ اصلی آماده صعود به کمپ های بالاتر اورست بودیم که زلزله پر تلفات نپال اتفاق افتاد و در بیس کمپ اورست بهمن ناشی از زلزله منجر به فوت نوزده نفر و شکستن سر و دست و پای نزدیک به پنجاه نفر شد!
در هیمالیا نمی شود برای هیچ موردی صد در صد برنامه ریزی کرد چون خارج از توان ماست، می توان قسمتی را شانس گفت و قسمتی را تقدیر…
ما فقط با آموخته ها و تجربیاتمان می‌توانیم به استقبال خطر نرویم، و از هیمالیا بیاموزیم و لذت ببریم
ما بقی را اللّه و اعلم…

و باز دوباره سال ۹۵ به همراه علیرضا بهپور و دیگر دوستان در تلاش برای صعود به اورست…

برای تک تک دوستان آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.»

دکتر بهپور و عظیم در کمپ یک قله «پوموری» روز گذشته

دکتر بهپور و عظیم در کمپ یک قله «پوموری» سال گذشته

«عظیم» همچنین می گوید: «گرچه اکثر دوستان همنورد مجوز صعود مستقلی دارند و مستقل عمل خواهند کرد، ولی بودن دکتر بهپور و دیگر دوستان در کمپ اصلی اورست، اراده تیمی ، آرامش و اعتماد به نفس کم نظیری را بر روند و ادامه صعود حاکم کرده است.»

 

کمپ یک قله «پوموری» در پس زمینه قلل مرتفع «نوپتسه» «لوتسه» و «اورست» را مشاهده می کنید.

کمپ یک قله «پوموری»

سمت چپ تصویر کمپ اصلی «اورست» و «لوتسه» را مشاهده می کنید. در کنار دریاچه هم کمپ اصلی «پوموری» واقع شده است.

سه قله مرتفع منطقه از راست به چپ: «نوپتسه» «لوتسه» و «اورست» عکس از کمپ یک «بوموری»

۹۵/۱/۳۱

طی تماسی «عظیم قیچی ساز» خبر داد، وی به همراه آقایان «سید هادی ستار فروغ» و «مهدی قلیپور»  ظهر امروز به کمپ اصلی رسیده اند. «عظیم» چند روز آینده را در کمپ اصلی به آماده سازی وسایل صعود خواهد گذراند و پس از برگزاری مراسم «پوجا» صعودش را آغاز خواهد کرد.

فروردین ۱۳۸۴ (یازده سال قبل) منطقه «گورک شیپ» Gorekship یخچال خومبو

«عظیم قیچی ساز» به همراه تیم اولین زنان ایرانی صعود کننده به قله اورست.

۹۵/۱/۲۷

«عظیم قیچی ساز» و همراهان عصر امروز به روستای «تنگبوچه» رسیده و پس از بازدید «معبد تنگبوچه» به روستای پایین دست یعنی «دبوچه» رفته و شب را در این روستا خواهند گذراند.

«تنگبوچه» روستایی است به ارتفاع ۳۸۶۷ متر. در این روستا معبد بودایی تنگبوچه قرار دارد که بزرگ ترین مدرسه روحانیت در منطقه خومبو است. بنای آن در سال ۱۹۲۳ میلادی نهاده شده است که چندین بار به دلیل زلزله و آتش سوزی ویران شده و باز  به کمک مردم ساخته شده است.

«تنگبوچه» نمای پانورامای زیبایی از قلل مرتفع هیمالیا دارد. قلل معروفی چون «تاواچه» «اورست» «نوپتسه» «لوتسه» «آمادابلام» و «تامسرکو»

دروازه معبد «تنگبوچه»

از راست به چپ: دکتر بهپور، عظیم و محمد نصیری

باربران محلی در حال حمل بار گروه های کوهنوردی.  این باربران گاهی بالغ بر هفتاد کیلو بار حمل می کنند!!

۹۵/۱/۲۷

بنا بر گزارش ارسالی «عظیم قیچی ساز» به همراه دیگر نفرات دقایقی پیش «نامچه بازار» را در هوایی صاف و آفتابی ترک کرده و پس از راهپیمایی نیم روزه به روستای «تنگبوچه» به ارتفاع ۳۸۷۶ متر خواهند رسید.

ترک نامچه بازار توسط اعضای تیم به همراه دعای خیر روستاییان

دقایقی پس از خروج از نامچه بازار. اولین نما از قلل مرتفع هیمالیا. از راست به چپ: «آمادابلام»، «لوتسه» و «اورست».

۹۵/۱/۲۶

پارک ملی «ساگارماتا» منطقه ای حفاظت شده در هیمالایای شرق نپال است که نیمه جنوبی کوه اورست را در برمیگیرد. این پارک در ژوئیه ۱۹۷۶ تاسیس شد و نام آن در لغت به معنای پیشانی آسمان میباشد. ساگارماتا منطقه ای حدود ۱۱۴۸ کیلومتر مربع در منطقه سولوخومبو را به خود اختصاص داده و در ارتفاعی که دامنه آن بین ۲۸۴۵ تا ۸۸۴۸ متر است قرار گرفته. به خاطر ارتفاعات مختلف این پارک، مناطق زیست محیطی آن به چهار بخش گوناگون تقسیم میشوند.

پیش از عبور از دروازه پارک ملی لوح کوچکی بر دیواری سنگی جلب توجه می کند! بر روی آن نوشته شد ه است:

دروازه باستانی«کانی» مدخل ورودی شما به «بیول خومبو» دره مقدس و پنهان مردمان «شرپا» می باشد.

«خومبو» در دنیا به عنوان پارک ملی ای شناخته شده که برای همگان قابل تحسین و ارزشمند است و میرات جهانی است.

در هنگام بازدید این سرزمین ارزشمند، بازدیدکنندگان دعوت به رعایت موارد زیر می شوند.

۱- از گرفتن حیات جانداران خودداری کنید.

۲- از عصبانیت خودداری کنید.

۳- از حسادت خودداری کنید.

۴- از صدمه زدن به دیگران خودداری کنید.

۵- از همراه داشتن مشروبات فراوان خودداری کنید.

با آرزوی سفری خوش

 ۹۵/۱/۲۵

 «عظیم قیچی ساز» صبح امروز «پاکدینگ» را به مقصد روستای «نامچه بازار» ترک کرد. وی پس از یک راهپیمایی نسبتا طولانی در حدود پنج ساعت، عصر امروز به روستای زیبای «نامچه بازار» خواهد رسید. «عظیم» قصد دارد فردا را هم در این روستا بماند.

 «نامچه بازار» بزرگ ترین روستا در مسیر کمپ اصلی است البته بعد از «لوکلا» و در دل پارک ملی «ساقارماتا» به ارتفاع ۳۴۴۰ متر (در پایین ترین بخش روستا) قرار دارد. خانه های این روستا در دو طرف دره به سمت بالا کشیده شده اند. بیشتر ساکنین آن در صنعت گردشگری مشغول به کار هستند. به دلیل وجود کوه نوردان و گردشگران فراوان، روستا پر است از اقامتگاه و رستوران و کافی نت و البته فروشگاه های لوازم کوه نوردی.

درست در غرب «نامچه بازار» کوه «کونگ ده» به ارتفاع ۶۱۸۷ متر و در شرق آن کوه «تامسرکو» به ارتفاع ۶۶۲۳ متر واقع شده است.

 ۹۵/۱/۲۴

«پاکدینگ» روستای کوچکی است واقع در منطقه «خومبو» لمیده بر دره ای در کنار رودخانه «دود کوشی» درست در شمال روستای «لوکلا» و جنوب روستای «مونجو».

برای دست یابی به پارک ملی «ساقارماتا» و کوه «اورست» کوه نوردان پس از ترک «لوکلا» معمولا در «پاکدینگ» توقف می کنند.

«پاکدینگ» از سال ۱۹۷۹ میلادی به عنوان میراث جهانی توسط یونسکو به ثبت رسید.

 ۹۵/۱/۲۴

«عظیم قیچی ساز» به همراه آقای «سید هادی ستارفروغ» کوه نورد خوب تبریزی که قصد صعود به قله «لوتسه» را دارد،تصمیم دارند امروز تا روستای «پاکدینگ» راهپیمایی کرده و شب را در این روستا سپری کنند. «مهدی قلیپور» دیگر کوه نورد توانمند تبریزی که ایشان هم قصد صعود به قله «لوتسه» را دارد، فردا به روستای «لوکلا» پرواز خواهد کرد و به جمع دوستان خواهد پیوست.

«عظیم قیچی ساز» و «سید هادی ستار فروغ» در فرودگاه «لوکلا» «فرودگاهی بسیار رعب انگیز!»

۹۵/۱/۲۴

«عظیم قیچی ساز» صبح امروز به روستای «لوکلا» عزیمت کرد. وی امروز راهپیمایی خود را به سمت کمپ اصلی اورست و لوتسه آغاز خواهد کرد.

عظیم دقایقی پس از رسیدن به فرودگاه روستای «لوکلا»

۹۵/۱/۲۴

همسویی یا مقابله!؟

سوال اینجاست، آیا  به راستی می شود به مقابله با طبیعت پرداخت یا صعود را به هر قیمت و تاوانی انجام داد؟!

به راستی نه!

نوروز ۹۴ رفتنی بود برای اتمام پروژه ۱۴ قله! برای فتح اورست و لوتسه!

طبیعت است دیگر، شور می آفریند، زیبایی خلق می‌کند،  زندگی می دهد.

گاهی هم زندگی می‌گیرد!

زلزله‌ای می آید؛

همه چیز را برهم می زند، نه فقط صعود به اورست و لوتسه عظیم قیچی ساز را!

بلکه بسیاری از زندگی مردمان سرزمین کوه های بلند و دره های ژرف را می‌گیرد.

مرگ می آفریند!

مرگ هزاران انسان به معنی واقعی کلمه مهربان و ساده

مردمان نپال

«عظیم قیچی ساز» سال گذشته برای صعود دو قله اورست و لوتسه به کشور نپال سفر کرده بود، ولی زلزله‌ای مهیب و جانکاه مانع از وقوع این صعود بسیار مهم وافتخار آمیز شد.

شکر خدای را که آسیبی به عظیم و همراه ایشان جناب آقای دکتر علی رضا بهپور وارد نشد. ایشان و دیگر دوستان هم اکنون برای تلاشی دوباره و پرثمر به کشور نپال عظیمت کردند.

امید داریم به یاری حق تعالی این صعود انجام گیرد و افتخاری  با شکوه تقدیم مردم سرزمین بزرگان و دلیران «ایران» گردد.

 پی نوشت :

لازم به ذکر است “عظیم قیچی‌ساز” قصد دارد ضمن صعود به لوتسه تلاشی را بدون بهره گیری از اکسیژن مصنوعی بر روی اورست صورت دهد تا علاوه بر تکمیل صعودهای ۸ هزاری خود، نامش را به عنوان یکی از فاتحان بدون اکسیژن مصنوعی این قلل نیز به ثبت رساند.

برای عظیم قیچی ساز در این راه آرزوی موفقیت و سلامتی داریم.

۹۵/۱/۲۱

“عظیم قیچی‌ساز” بامداد امروز ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ جهت فعالیت بر روی قلل اورست و لوتسه ایران را به مقصد نپال ترک کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :