نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با بیان این که ظرافت و زیبایی فرش تبریز در دنیا بی نظیر است، بر رفع مشکلات صادرات قالی تاکید کرد و گفت که کپی کردن از فرش ایرانی بازار صادرات کشور را کساد کرد.

به گزارش تبریزمن، آیت الله محسن مجتهد شبستری عصر سه شنبه در آیین معرفی ‘تبریز شهر جهانی بافت فرش’،اظهار کرد : پدیدآورندگان و آفرینندگان فرش قابل تمجید هستند و باید از آنها حمایت شود .

وی افزود : مشکل صادرات فرش نیز باید برطرف شود تا با رونق صادرات فرش از اتکا به صادرات نفت خلاص شویم .
آیت الله شبستری خاطر نشان کرد : کپی زدن از فرش ایران یکی از مشکلاتی است که موجب کاهش صادرات فرش شده گرچه دوام،ظرافت و استحکام فرش تبریز و ایران در هیچ جای دنیا یافت نمی شود بر همین اساس کشورهای خارجی اقبال بیشتری برای خرید فرش از کشورمان خواهند داشت.

امام جمعه تبریز،بیان داشت : رونق صادرات و قالی بافی افزایش اشتغال را هم به دنبال دارد .
آیت الله مجتهد شبستری همچنین با اشاره به اهمیت صنعت در قرآن مجید،گفت : در قرآن در شش مورد واژه صنعت بیان شده و حتی خداوند به خودش صفت صنعتکار را بکار برده است .

وی اضافه کرد : از راه صنعت امرار معاش و سلامت اقتصاد و جامعه ممکن می شود و بر این اساس اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب نیز در این بخش محقق می شود .

وی یادآور شد : صاحبان صنایع و هنر همواره مورد احترام هستند به خصوص افرادی که در حوزه صنایع دستی هستند ،در این میان قالی بافی بسیار سخت و طاقت فرساست و ارزش معنوی بیشتری دارد.

*فرش دیپلماسی هنری ایران

رییس مرکز ملی فرش ایران نیز در این مراسم اظهار کرد : فرش وجه مشترک تاریخی و فرهنگی دارد و در واقع عامل مهمی در دیپلماسی هنری کشور برای برقراری ارتباط با کشورهای دیگر دنیا می باشد .
حمید کارگر اضافه کرد : فرش دستباف ایران در چند سال گذشته به خصوص سال ۹۰ وضع دشواری را تحمل کرده اما روند صادرات هر چند به کندی ولی در حال بهبود است که توافق وین و ‘برجام’ در بهتر شدن وضع صادرات موثر خواهد بود.

رییس اتاق بازرگانی تبریز هم در این آیین گفت : آذربایجان شرقی در سال ۲۰۱۳ نیز به واسطه فرش ‘هریس’ که تبلور فرش زیبای روستایی است به عنوان برند در سازمان مالکیت جهانی به ثبت رسید .

صمد حسن زاده افزود : تجلی گاه فرش ایرانی تبریز و آذربایجان شرقی است که قدمت آن به بیش از ۵۰۰ سال قبل می رسد .
همچنین در این آیین از تمبر یادبود ‘معرفی تبریز به عنوان ‘شهر جهانی بافت فرش’ رونمایی و توسط معاون رییس جمهور ابطال شد .
رونمایی از مشابه فرش دستباف موزه ‘چلسی’ بافته شده در سال ۱۳۱۹ ،توسط خانواده جمشیدی جهت اهدا به موزه فرش تبریز و اهدا اعتبارنامه شهر جهانی بافت شهر تبریز به وزارت صنعت،معدن و تجارت،اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی و شهرداری تبریز از دیگر بخش های مراسم یاد شده بود .

مراسم معرفی و اعطای اعتبارنامه شهر جهانی فرش تبریز شامگاه امروز/سه شنبه /در تالار معلم این شهر برگزار شد.
رونمایی از لوح یادبود این رویداد فرهنگی نیز صبح امروز در تیمچه فرش بازار تاریخی تبریز انجام شد .
بازدید از کارگاه های تولیدی و دانشگاه هنر اسلامی و برپایی نمایشگاه هایی برای معرفی فرهنگ و هنر آذربایجان از برنامه های جنبی این مراسم بود.

شورای جهانی صنایع دستی (World Crafts Council) که در سال ۱۹۶۴ تأسیس شد، سازمانی غیرانتفاعی و غیر دولتی است؛ هدف این شورا، توان بخشی جایگاه صنایع دستی به مثابه بخشی حیاتی از فرهنگ و زندگی اقتصادی، ارتقای همکاری میان سازندگان صنایع دستی در جهان، تشوق، کمک، و راهنمایی آنها و توسعه اقتصادی از طریق فعالیتهای درآمدزا است.

مأموریت WCC آوردن صنایع دستی و سازندگان آن به جریان اصلی زندگی با پیوند دادن با گذشته از طریق حفظ سنت های به ارث رسیده و آینده بواسطه کاربرد فن آوری مدرن در آزمایش، نوآوری و دسترسی به بازارهای جدید است.
اعضای شواری جهانی صنایع دستی، علاوه بر این که در پروژه هایی که خاص هر یک از مناطق پنج گانه (آفریقا، آسیا- اقیانوسیه، اروپا، آمریکای لاتین و آمریکای شمالی) است، درگیر هستند، با یکدیگر و در بین مناطق همکاری می کنند.
تبریز یکی از قطب های بافندگی بسیار با اهمیت ایران در زمینهٔ قالی بافی است.
در سال های اخیر بافنده های چیره دست تبریزی به تولید فرش های گل ابریشم بسیار ظریف با رج شمار ۵۰ و ۶۰ در مقیاس وسیع روی آورده اند.

این گونه فرش ها که بعضی با چله های ابریشمی هستند، بیشتر با طرح های لچک و ترنج و با رنگ های بیشتر بژ روشن و نخودی بافته می شوند و در رنگ آمیزی گل ها و نگاره ها از رنگ های سرخابی، عنابی و زیتونی به فراوانی استفاده می شود.

فرش های تبریز در صد سال گذشته بیشتر با طرح های گلدانی، درختی، محرابی، قندیل دار، حیوان دار، شکارگاه، هراتی، شاخ و برگی، گلفرنگ، بندی خشتی یا قاب قابی، منظره بافی، قاب قرآنی و نقش های هندسی از کوچک ترین تا بزرگ ترین اندازه های ممکن بافته شده اند.

در حال حاضر تبریز به عنوان کانون عمده عرضه فرش های شهری باف آذربایجان شناخته می شود و کانون بزرگ تولید کنندگان نامور و صاحب نامی شده که فرش آذربایجان به آن می بالد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :