مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران گفت: آذربایجان‌شرقی دروازه صادرات گاز را در کشور به وجود آورده و در آینده نزدیک ورود گاز سراسری به استان باعث افزایش صادرات شده و این خطه را تبدیل به یکی از قطب‌های بزرگ درآمدزایی کشور می‌کند.

به گزارش تبریزمن، محمدعلی امام ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از فاز دو ایستگاه انتقال گاز تبریز، اظهار داشت: بهره‌برداری از این پروژه گازرسانی به ده‌ها روستای جدید را میسر ساخته و یک انعطاف عملیانی بزرگ و پایدار را در تبریز موجب شده است.

وی افزود: آذربایجان‌شرقی مفتخر است که دروازه صادرات گاز را در کشور به وجود آورده و در آینده نزدیک ورود گاز سراسری به استان باعث افزایش صادرات این استان به سایر کشورها شده و این خطه را تبدیل به یکی از قطب‌های بزرگ درآمدزایی کشور خواهد کرد و در رونق خود استان نیز نقش بزرگی خواهد داشت.

امام خاطرنشان کرد: استفاده از الکتروموتور به جای توربین گاز یکی از اولین طرح‌های بزرگ شرکت ملی گاز ایران است که در تاسیسات تبریز اجرا شد و این در حالی است که کاهش هزینه‌های تعمیراتی و حذف آلاینده‌ها از مزایای عمده استفاده از این تکنولوژی به شمار می‌رود.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با بیان اینکه دانش فنی به‌ سایر مهم‌تر از ادوات و تجهیزات است، تاکید کرد: حسن بزرگ پروژه این است که راه‌اندازی آن توسط نیروهای بومی انجام گرفته و بسیاری از خدمات جانبی توسط پیمانکاران بومی و داخلی ارائه می‌شود.

این مسئول یادآور شد: هزینه ارزی این پروژه بالغ بر ۲۰ میلیون یورو و هزینه ریالی آن بیش از ۱۸۸ میلیارد ریال برآورد شده است.

وی راه‌اندازی سریع تجهیزات در مقایسه با توربو‌کمپروسورها، استهلاک کمتر تجهیزات، عدم نیاز به تعمیرات اساسی تا حداقل ۸ سال و بالا بودن راندمان کل را از جمله مزایای طرح خواند و گفت: مملکت ما در این تکنولوژی به مرز خودکفایی رسیده است.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران ابراز داشت: با توجه به مطالعات انجام گرفته هزینه‌های تعمیراتی الکتروکمپروسور ۱۰ درصد توربو‌کمپروسور است.

به نقل از خبرگزاری فارس، امام تصریح کرد: اجرای این پروژه علاوه بر افزایش پایداری انتقال گاز در شمال غرب کشور، می‌تواند به افزایش ظرفیت صادرات گاز به کشورهای ترکیه، ارمنستان و اجرای طرح معاوضه گاز بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و صادرات گاز به جمهوری نخجوان نیز کمک می‌کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :