چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز در ۸۰۰ غرفه و با حضور ۹۷۹ ناشر آرام آرام به روزهای آخر نزدیک می شود تا پرونده این دوره از رویداد بزرگ فرهنگی شمال غرب کشور نیز بسته شود.

تبریزمن، سرویس فرهنگی و هنری: خبرنگار تبریزمن دیروز در نمایشگاه کتاب حضور یافته و ماحصل حال و هوای این رویداد فرهنگی را گزارش می نماید.

مخلوطی از موسیقی، پیام و جناس!

محوطه محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تبریز همیشه مزین به حضور شهروندان و هموطنان عزیز از اقصی نقاط ایران است و در این دوره نیز به کرات مشاهده گردید، به طوری که جمعیت زیادی از بازدیدکنندگان اعم از دانشجویان، دانش آموزان مدارس، زنان شاغل و حتی خانه دار، کارشناسان و فرهنگیان، طلاب و غیره در فضای داخلی و خارجی حضور داشتند و در تکاپوی یافتن محصولات فرهنگی مورد نیاز خود بودند.

آهنگ های ملایم و پیام های نمایشگاهی نیز مرتب از بلندگوها زمزمه کرده و قطعات جناس توسط نصیر پایگذار استاد جناس ایران رنگ و بوی دیگری به فضای نمایشگاه داد و رضایت بسیاری از بازدیدکنندگان غیربومی را به خود جلب نمود.

اطراف و مقابل بوفه های موجود در محوطه نمایشگاه نیز مملو از جمعیت بود، این بخش که به ایستگاه های شکم مشهور است توانست رضایت بازدیدکنندگان گرسنه را کسب نماید به طوری که به گفته تعدادی از جوانان علاقه مند به مقوله فرهنگ، آنهایی که از ساعات اولیه بازگشایی نمایشگاه در سالن های نمایشگاه حضور داشته و به جستجوی کتب مورد نیاز خود می پرداختند حتما سری به این مراکز زده و خود را شارژ نمودند!

البته گاهی اوقات هم می شد حدس زد که ایستگاه های شکم از برنامه های جانبی نمایشگاه ارجح تر است و مشتریان پر و پا قرصی دارد.

photo_2016-10-20_15-36-33

نگرش تجاری به مقوله کتاب مردود است

مدیر انتشارات “دنیزچین” با اشاره به اینکه تقارن ماه محرم و برودت هوا تا حدودی بر استقبال هموطنان از نمایشگاه کتاب تأثیر گذاشت گفت:به نظر می رسد زمان برگزاری نمایشگاه، مناسب نیست و روزهای پایانی ماه جاری بودجه بندی هزینه های خانواده ها را از بابت خرید کتاب تحت الشعاع خود قرار داد.

معصومه اژدری قیزیل کئچی افزود:شاید اوایل مهر ماه زمان خوبی برای برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی باشد، برخی از ناشران نیز که به این نمایشگاه نگرش تجاری دارند مدام فشار می آورند که برگزاری نمایشگاه به مرداد ماه موکول گردد در حالی که این اقدام در نمایشگاه های سایر شهرها مانند اردبیل با شکست مواجه شد.

وی وب گردی و وجود فضای اینترنتی را موجب کاهش علاقه مندی جوانان به مقوله کتاب خوانی دانست و اضافه کرد:متاسفانه امروزه تا حدودی از تعداد مخاطبان کتابخوان کاسته شده است اما اکثر محصولات ما که کتب ترکی رده سنی کودک و نوجوان می باشد با استقبال قابل قبولی روبرو بود به طوری که یک هزار نسخه از تیراژ کتاب ها در طول ۳ سال به فروش می رسند.

photo_2016-10-20_15-35-38

آذربایجانی ها مردمی تاریخ خوان هستند

نشر اختر نیز که در منطقه آذربایجان به چاپ کتب تاریخی شهرت دارد با استقبال خوبی روبرو شد و عنوان های جدیدی همچون تاریخ محرمانه مغول، تاریخ توران، فرهنگ ۳ جلدی سنگلاخ، شرح غزلیات ۲ جلدی فضولی، دیوان مولانا همتی انگورانی، معرفی برج مقبره های آذربایجان شرقی و غیره توانست رضایت علاقه مندان به این حوزه را جلب نموده و ۲۰ درصد تخفیف نمایشگاهی را برای مخاطبان ارایه نماید.

مدیر این انتشارات با اشاره به اینکه متاسفانه ما عادت داریم تا در روزهای پایانی به نمایشگاه ها بیاییم گفت:این موضوع در هر دوره مشاهده می شود و در چهاردهمین نمایشگاه کتاب نیز که با ۳۲۵ عنوان کتاب حضور داشتیم تکرار گردید.

صمد محمدی آسیابی بر تداوم مشکلات چاپ و نشر کتاب تاکید کرد و افزود:قیمت تمام شده کتاب ها همچنان بالاست و قدرت خرید مردم کاهش یافته است زیرا فعلا عرضه کتاب بیش از تقاضاست و فرهنگ سازی بلند مدت تنها چاره روند تاسف بار مطالعه کتاب به شمار می آید.

وی در پایان اظهارات خود خشنودی خود از تسریع ۱۲ درصدی صدور مجوز و ممیزی کتاب را ابراز داشت.

رغبت ناشران برای سفر به نمایشگاه تبریز

نشر شانی نیز که از انتشارات پیشرو در حوزه تخصصی شعر در کشورمان است دست پر از شهر کرج به نمایشگاه تبریز آمد.

مدیر ۳۱ ساله و زنجانی الاصل این انتشارات خرسندی خود از حضور در تبریز را ابراز داشت و به تبریزمن گفت:به غیر از پایتخت، هیچکدام از نمایشگاه های کتاب ایران را به اندازه این شهر ندیدم، به طوری که از روز اول حضور مردم پررنگ بود در حالی که در سایر شهرها از ساعت ۱۷ این استقبال شدت می گیرد.

nejati-25-of-25

مجید صالحی با ذکر این نکته که ناشران کشور برای حضور در بزرگ ترین رویداد فرهنگی آذربایجان رغبت وصف ناپذیری دارند افزود:عدم اطلاع رسانی و تبلیغات فراگیر در سطح مناطق مختلف این کلان شهر، سرمای داخل سالن و عدم امکان پخش تبلیغات غرفه ها در محوطه از معایب نمایشگاه کتاب بود حال آنکه اعزام دانش آموزان مدارس اقدام بسیار مثبتی محسوب گردید.

گرانی کاغذ، مشکل کلیشه ای کتاب

مسوول اجرایی نشر چلچله نیز از دلیل کاهش استقبال مردم از نمایشگاه امسال کتاب تبریز اظهار بی اطلاعی کرد و گفت:شاید علت اصلی این امر، گرانی کاغذ و افزایش قیمت نهایی کتاب باشد زیرا فروش کتاب ارتباط مستقیمی با حضور مردم در نمایشگاه های کتاب دارد.

فرهنگ روشنی افزود:مشکلات در این حوزه از گذشته وجود داشته و اکنون نیز پا برجاست به طوری که ممیزی کتاب از زمان شروع به کار دولت یازدهم بهبود یافته و اگر سنگ اندازی های برخی ها به اتمام برسد می توان به آرمانشهر مورد هدف دست یافت.

وی اضافه کرد:حدود ۴ عنوان کتاب انتشارات ما ظرف چند سال اخیر بلاتکلیف مانده بود اما خوشبختانه در سال جاری توانست مجوز چاپ را اخذ نماید.

روشنی در پایان اظهارات خود بر حمایت دولت از محصولات فرهنگی تاکید کرد تا کتاب در سبد خانوارهای ایرانی باقی بماند.

بدین ترتیب پرونده چهاردهمین نمایشگاه کتاب تبریز بسته می شود تا سال آینده برگی دیگر بر صفحات زرین این رویداد بزرگ فرهنگی اضافه گردد اما بار بین المللی آن، چنانچه باید و شاید شایسته نام و آوازه جهانی تبریز نبوده و باید تعداد بیشتری از ناشران خارجی به صورت مستقیم و بدون اتکا به نمایندگی و یا سطوح پایین تر حضور یابند تا بخش بین الملل نمایشگاه از تنوع ناشران خارجی برخوردار بوده و همه ساله شاهد افزایش آنها باشیم در حالی که بیش از ۴ سال است که چند ناشر محدود به صورت مستقل شرکت کرده و در حقیقت پای ثابت نمایشگاه تبریز هستند.

خبرنگار: شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :